Na dnešek vychází již 121 výročí od tohoto slavnostního okamžiku, který se zapsal do historie našeho hlavního města.

27. září 1900 byla byla slavnostně otevřena nová budova Muzea hlavního města Prahy na Florenci. Muzeum bylo založeno roku 1881 jako reakce na masivní prodej a vyvážení místních památek, starožitností a dokumentů do zahraničí. Hlavním úkolem muzea bylo sbírání a získávání památek, které souvisejí s dějinami Prahy a se životem Pražanů v minulosti.
 
 
Roku 1882 byl zakoupen tzv. kavárenský pavilon a o rok později bylo muzeum otevřeno pro veřejnost. Kavárenský pavilon, který byl postaven 1876, se nacházel západně od stávající hlavní budovy muzea; roku 1974 musel ustoupit stavbě magistrály. Kavárenský pavilon byl pro sbírky muzea malý a také nebyl dostatečně reprezentativní, proto výbor rozhodl o stavbě budovy nové a projekt nakonec získal architekt Antonín Balšánek.
 
 
Stavba Balšánkovy novorenesanční budovy v letech 1896–1898 a její slavnostní otevření v roce 1900 dovršily více než dvacetiletý proces formování Městského musea pražského. Až do vzniku a následného otevření nové muzejní budovy nemělo muzeum ani dost málo reprezentativní a vyhovující prostory pro prezentaci a uložení sbírek a v souvislosti s tím se mu ze strany mnohých, a to i důležitých představitelů města, nedostávalo plného uznání a respektu.
 
 
V hlavní budově se nachází jeden z nejatraktivnějších exponátů sbírek muzea – Langweilův model Prahy. Detailní papírový model o ploše asi 20 m2 s více než 2000 objekty zachycuje stav historického centra města v letech 1826-1837. Kromě stálých expozic muzeum návštěvníkům nabízí i krátkodobé výstavy.
Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account