124

Hradby Nymburk – důmyslné středověké opevnění

Významným dokladem středověkého opevnění jsou městské hradby v Nymburce. Řeka Labe a dva vodní příkopy doplněné dvojnásobným pásem hradebních zdí město zcela obklopovaly. Z původních cihlových hradeb se zachovala jen část vnitřní zdi na východní a západní straně města.

Budování důmyslného obranného systému začalo současně se založením tehdejšího města Nymburk, tzn. ve druhé polovině 13. století. Hradební opevnění bylo v první řadě symbolem – městských svobod, míru, práv a ústavy. Součástí městské fortifikace bylo pět městských bran. Směrem na Lysou nad Labem stála Svatojiřská, na Mladou Boleslav Boleslavská (dříve Velelibská), na Bobnice Bobnická brána a přes řeku Mostecká. Vedle těchto bran mělo město ještě jednu bránu, tzv. Fortnu, která stála na nároží Kamenného domu (dnes Okresní soud).

Opevnění na východě prošlo v letech 1905-09 romantickou rekonstrukcí podle projektu arch. Ludvíka Láblera. Bylo opraveno 205 metrů hradeb. Výška hradby je   6,2 m, ozubí má výšku 1 m, 6 věží vystupuje nad terén do výšky 15,5 m.

Hudlenka

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account