Bystřický zámek byl postaven v první polovině 15. století pány z Tvorkova a je ojedinělou ukázkou postupné modernizace panských sídel. Zatímco jiní svá sídla přestavovali a modernizovali, v Bystřici byly staré budovy ponechány a k nim se postupně přistavovaly nové, které lépe odpovídaly požadavkům na pohodlnější bydlení. Od roku 1827 vlastnili plných 106 let zámek Laudonové, kdy se za posledního majitele Arnošta Gideona Laudona roku 1934 panství rozpadlo a zámek odkoupil stát. 

Socha nejznámějšího příslušníka rodu, vojevůdce Ernesta Gideona Laudona zdobí zámecký park dodnes.V předzámčí je umístěna část městského úřadu, nachází se zde i moderní infocentrum.

V zámku je také umístěna expozice Městského muzea, v předzámčí v bývalé kapli Expozice napoleonských vojáků, v přízemních prostorách hlavní budovy Expozice městského muzea (Keramika na šlechtických dvorech a v měšťanských domech, Keramika v domácnostech na Valašsku, Bystřické cechy, Pracovna Františka Táborského) a ve východním křídle prvního poschodí expozice Historický ohýbaný nábytek. Původní Krajinské muzeum vzniklo v roce 1933 z iniciativy sběratele Františka Táborského, který do fondu muzea věnoval mnoho předmětů ze svých rozsáhlých sbírek. Nacházelo se v prostorách tzv. chlapecké školy. Muzeum bylo znovu obnoveno k 1. lednu 2006.
 
V prvním poschodí se konají výstavy, koncerty klasické hudby a svatební obřady.

Zámecký park vlastní Armáda ČR, je zde umístěno Centrum zdravotnického materiálu a pro veřejnost je park nepřístupný.
Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account