Cestou ke Skalnímu divadlu jsme míjeli i další zdejší dominantu a to Široký kámem.

Přírodní památka Široký kámen (Breiter Stein). Obrovská plošina pískovcového vrchu s krajině významnými svislými skalními stěnami, které činí na takto vzniklou „stolovou horu“ přístup téměř nemožným. Na vrcholu a stěnách strmých skal bylo zjištěno hnízdiště sokola stěhovavého a výra velkého a z chráněných plazů se zde vyskytuje zmije obecná. Jedna z výrazných skal nacházejících se v jihozápadní části skalního masivu je nazývána „Rytířova hlava“.

Přírodní památka leží v nadmořské výšce 430 metrů nad mořem, je celoročně volně přístupná, ale zájemce o výhled čeká opravdu srtmý výstup.

Skalní masiv je pozoruhodný svým zarovnaným vrcholem, obdobným známé Stolové hoře v Jižní Africe. Skála je zčásti nahoře na některých okrajích zarostlá borovým lesem s ojedinělými břízemi, úpatí je zarostlé zcela.

Přírodní památka byla vyhlášena v souladu s zákonem 114 / 1992 sb. O ochraně přírody a krajiny na rozloze 29,81 ha 20. ledna 1996. Podkladové materiály zpracoval Okresní úřad Česká Lípa. Týká se skalního masivu ve výšce 350 – 440 m n. m. s reliktními bory, ale i vzácné květeny, např. zde byla zjištěna kostřava sivá, ostřice vřesovištní, smldník jelení, hadí mord nízký. V lokalitě hnízdí sokol stěhovavý a výr velký. Byl zaznamenán výskyt krkavce velkého, zmije obecné, ještěrky obecné, slepýše křehkého.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account