16. května 1960 americký fyzik a inženýr Theodore Maiman úspěšně spustil vůbec první laserový systém na světě. V roce 2018 byl tento den organizací UNESCO ustanoven jako Mezinárodní den světla.

V historii laseru, který je dokonalým příkladem toho, jak vědecký objev může společnosti přinést revoluční výhody v mnoha oblastech, hráli čeští vědci vždy významnou roli. Byli jsme po USA a Sovětském svazu třetí zemí, která měla vlastní laser už v roce 1962. 

Historicky první, mimořádně slavnostní, Mezinárodní den světla proběhl 16. května 2018 v Paříži v sídle UNESCO. Šlo o výjimečnou událost, které se zúčastnila celá řada světových vědců, laureáti Nobelovy ceny, ale i představitelé průmyslu a partneři zastupující umění, architekturu, vzdělávání, nebo design. Nechyběl tam ani český český vědec Tomáš Mocek, koordinátor výzkumného programu „Světlo ve službách společnosti“ Strategie AV21 a vedoucí centra HiLASE v Dolních Břežanech.

Vzhledem k epidemiologické situaci a mnoha omezením, bude mít letošní ročník nevšední, světlem inspirovaný program, který bude zohledňovat aktuální epidemická opatření ohledně COVID-19. Proto většinu aktivit směřujeme do venkovního prostředí a drobné střípky programu i do online světa. 

Podrobnosti k nalezení zde: https://www.eli-beams.eu/cs/novinky-a-akce/mezinarodni-den-svetla-2021/
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account