Tuto lokalitu nemáme od našeho bydliště až tak vzdálenou a tak jsme do této oblasti již pár výletů a výjezdů podnikli a pokaždé je zde co obdivovat.

CHKO Labské pískovce je tvořena řadou soutěsek a kaňonů, které jsou obklopené věžemi a masivy místy tvořícími skalní města. Vznikla v roce 1972 na ploše 324 km² s cílem ochrany pískovcové krajiny, rozsáhlých přirozených lesů i kulturních památek, zejména lidové architektury.
 
Oblast tvoří z největší části křídové druhohorní sedimenty. Pozdější sopečná činnost rozlámala až 1 km mocnou pískovcovou desku soustavou zlomů, po další milióny let byla tvářnost krajiny modelována nejrůznějšími erozivními silami. K základním tvarům území patří údolí tvaru soutěsek a kaňonů, obklopené věžemi a masivy místy tvořícími skalní města – kaňon Labe mezi Děčínem a Hřenskem představuje jedinečný přírodní útvar. Nejkrásnější pohled na kaňon řeky Labe se turistům otevírá z vyhlídkové plošiny Belveder na Labské stráni. Mezi důležité přítoky Labe patří říčka Kamenice, jejíž soutěsky můžete proplout na výletních pramicích.
 

Nejvyšší horou Labských pískovců je Vysoký Sněžník (726 m.n.m.). Nejnižším místem je pak údolí Labe v Hřensku (115 m.n.m.). Světoznámá je Pravčická brána, přírodní skalní most klenoucí se ve výšce 16 metrů nad zemí. údolí. Z nejvýchodnější části Labských pískovců určitě stojí za zmínku oblast Kyjova s říčkou Křinicí, kterým vede romantická stezka pro turisty i cykloturisty. Celé území Národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce je zpřístupněno sítí značených cest. Jedna z nejkrásnějších turistických tras vede Jetřichovickými skalami a Hřenskem.

 

Velký význam Labských pískovců pro celou Evropu podtrhuje také skutečnost, že toto území je součástí navržené soustavy chráněných území Evropské unie NATURA 2000. Do soustavy je území CHKO zařazeno ve dvou úrovních. První je Ptačí oblast Labské pískovce, která byla cíleně vymezena pro ochranu 4 druhů ptáků – sokola stěhovavého (Falco peregrinus), výra velkého (Bubo bubo), datla černého (Dryocopus martius) a chřástala polního (Crex crex). Druhou úroveň představují tzv. evropsky významné lokality, které zajišťují ochranu vybraných stanovišť, živočišných a rostlinných druhů. V CHKO se jedná o následující území:

    České Švýcarsko (ochrana lososa obecného (Salmo salar), vydry říční (Lutra lutra) a evropsky významných stanovišť)
    Údolí Labe (ochrana bobra evropského (Castor fiber), lososa obecného, vydry říční, žabníčku vzplývavého (Luronium natans) a evropsky významných stanovišť)
    Královomlýnský rybník (ochrana žabníčku vzplývavého)
    Horní Kamenice (ochrana lososa obecného a vydry říční)
    Jílové u Děčína – škola  – ochrana letní kolonie netopýra velkého (Myotis myotis)

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account