Nenapadlo by mě se o toto téma blíže zajímat, pokud by u někoho z mé velmi blízké rodiny nebyl nedávno diagnostikován právě infarkt oka. Tak opět výtah z internetu a odborných časopisů.
Infarkt jakéhokoliv orgánu znamená, že část tkáně byla z nějakého důvodu na jistou dobu špatně (nebo vůbec) zásobovaná okysličenou krví. Stává se tak při zúžení cév v rámci aterosklerózy nebo po ucpání cévy krevní sraženinou (či vzduchem nebo tukem – při těžkých zraněních).
Neokysličená tkáň pak umírá, v jejím místě se vytvoří jizvy.
Prognóza závisí od toho, jak velká část orgánu byla takto postižená a jaký to má vliv na jeho funkci.
Na CT či na MR se stanoví i míra postižení cév zásobujících postižené orgány a dle výsledků se pak doporučí buď zákrok na cévách nebo pouze sledování stavu. Tolik úryvek z internetu.
Jaké druhy infarktů vlastně známe?
Infarkt myokardu
Podle toho, jakou část stěn srdce postihuje, rozeznáváme:
Zadní infarkt myokardu
Přední infarkt myokardu
Spodní infarkt myokardu
Infarkt mozku je označován též jako ischemická cévní mozková příhoda. 80 % všech případů mozkové mrtvice je způsobeno právě infarktem.
Infarkt plic
Infarkt plic vzniká při uzavření větve plicní tepny, nejčastěji při plicní embolii. Ta vzniká zavlečením embolu (vmetku) do plicního řečiště.
Infarkt sleziny
Na slezině vznikají žlutá ložiska různého rozsahu. Příčinou bývá těžké překrvení sleziny a ucpání tepen sraženinou či nádorovými buňkami.
Infarkt ledvin
Ledvinný infarkt je onemocnění, jehož podstatou je lokalizované odumření části tkáně ledviny v důsledku poruchy jejího krevního zásobování, které je způsobeno uzávěrem velkých ledvinových cév. Uzávěr ledvinné tepny je poměrně vzácný a je nejčastěji vyvolán embolizací , tj. vmetnutím či zaklíněním cizího tělesa nebo krevní sraženiny, které se pohybují v krevním proudu.
Infarkt jater
Vzhledem ke dvojímu krevnímu zásobení jater je poměrně vzácný. Akutní uzávěr nitrojaterní, ležící nebo probíhající uvnitř jater vede k lokálnímu překrvení tohoto orgánu. Tomuto stavu se říká Zahnův infarkt.
Infarkt tenkého střeva
Akutní břišní ischemie tenkého střeva je náhlá příhoda břišní vznikající uzávěrem horní mezenterické tepny. Je-li uzávěr hned při odstupu tepny z aorty, dochází k infarktu značné části tenkého střeva. K omezení přísunu krve může dojít z cévních příčin nebo může být vyvoláno uskřípnutím cév.
Infarkt ucha
Může nastat už při hlasité hudbě ze sluchátek. Nepodceňujte však ani titinus.
Infarkty patří mezi nejčastější a nejzávažnější klinické poruchy. V rozvinutých zemích infarkt myokardu způsobí 20 % úmrtí, vyskytuje se více u mužů než u žen. Nejvíce ohroženi jsou muži nad 50 let a ženy nad 60 let. Další nejčastější příčinou smrti je infarkt mozku (mrtvice, CMP). Plicní infarkty komplikují cca 10 % všech případů embolizace plicnice. Méně časté jsou infarkty střeva, které mají ale vysokou mortalitu. Infarkt je nejtěžší forma ischemie. V naprosté většině případů je infarkt způsobený uzávěrem tepny pomocí trombu nebo embolem. Toto onemocnění se však nevyhýbá ani mladším lidem, kteří mají nadměrnou srážlivost krve, genetické dispozice či velmi špatnou životosprávu. Proto se zdravý životní styl  jeví jako jedna z nejúčinnějších prevencí, jak se infarktům vyhnout.
Přeji hodně zdraví  🙂

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account