Stovky stylů, střihů, barev i materiálů – nabídka v obchodech je pro obyčejného smrtelníka až zarážející. Boty ale potřebujeme všichni, a pokud nejste jeden z těch lidí, kteří chodí celoročně v jednom páru tenisek, může být výběr těch pravých trochu náročnější proces. My jsme se poradili s odborníkem na obutí Janem Novákem ze společnosti Salamander o tom, proč se vyplatí investovat do kožených bot a čemu se naopak při nákupu vyvarovat úplně.

1. Peníze
Jak často si pořizujete nové boty? V dnešní spotřební době, kdy můžete hezké boty pořídit sice lacině, ale jejich kvalita za nic nestojí, je možná dobré se zamyslet, kolik peněz skutečně ušetříte, když si musíte každou sezónu pořídit minimálně jeden pár, ač na první pohled výhodně.
„Pár kvalitní kožené obuvi je dlouhodobá investice. Pokud tedy nemáte v plánu nákup nějakého módního výstřelku, stojí za zvážení přidat několik stovek navíc,“ říká Jan Novák.Podívejte se však důkladně na piktogramy, často se můžete setkat s botami věhlasných značek, které jsou z většiny syntetické, přestože byste za jejich cenu pořídili kožených bot hned několik.

2. Životní prostředí
Spolu s nákupy vzrůstá i odpad. Rozbité boty jen těžko ještě někdo unosí, a tak putují rovnou do kontejneru. Syntetické materiály se navíc velmi těžko opravují, takže možnost prodloužit jejich životnost často ani není k dispozici. Vzniká tak další odpad, který nemáme šanci zrecyklovat, ani není biologicky rozložitelný. Samotný proces výroby syntetických materiálů je náročný, zatěžuje přírodu a je mnohdy zcela neetický i vůči zaměstnancům továren a jejich zdraví.

3. Zdraví
Možná to znáte – otevřete krabici s novými botami a místo radosti se dostaví umělý odér, který naznačuje, že se někdo vyřádil s nejrůznějšími lepidly, polyuretany a dalšími chuťovkami. „Přestože legislativa nařizuje, aby byly dovážené boty zdravotně nezávadné, stále se můžeme zejména na tržnicích setkat se zbožím pochybného původu a kvality,“ upozorňuje ředitel obchodní sítě Salamander. Látky uvolňované při nošení mohou být toxické, zvlášť pokud chodidlo nechráníte ponožkami. Kožená obuv je navíc prodyšná, takže snižuje riziko vzniku plísní na rozdíl od bot syntetických, ve kterých se chodidlo rychle zpotí.

4. Pohodlí
Od obutí obvykle chceme, aby bylo nejen pěkné, ale i pohodlné. Právě materiál, kromě střihu, značně ovlivňuje to, jak se v botách cítíme. Boty z tvrdých materiálů mohou nepříjemně dřít, z příliš rovné a nepoddajné podrážky nás zase začnou brzy bolet chodidla. Kůže je velmi tvárný materiál, proto se po pár nošeních mírně přizpůsobí nositeli a bota padne jako ulitá. Kožené nebo vlněné vložky do bot izolují teplo a v zimě vás zahřejí rozhodně lépe, než syntetika bez toho, aby se vám potila noha.

5. Styl
Boty bývají pro mnoho lidí jednou z prvních věcí, které si na druhých všímají. Ať chcete nebo ne, po několika nošeních se ukáže, zda je bota kvalitní, také podle vzhledu. Kožená bota zkrátka „stárne“ lépe než jakákoliv jiná. Nepraská a drobné nedokonalosti jí neškodí – je to přeci přírodní materiál. Při správné péči kůže získává patinu a charakter. Kvalitní bota je zkrátka poznat na první pohled a o vkusu svého majitele řekne víc, než možná sám tuší.

Foto: Shutterstock, archiv

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account