Posílení imunity zahrnuje celkově zdravý životní styl

Co to znamená oslabená imunita a jak ji můžete posílit? Odpovědi v dnešní rubrice 3 otázky.
Jako individua mnoha tváří  – ženy, matky, zaměstnavatelky či zaměstnankyně, jsme (musíme) být imunní vůči mnoha věcem. Srážka s blbcem nás nechává chladnými, jednání s nepříjemným jedincem zvládneme s úsměvem a nadhledem, ale co oslabená imunita? Na dnešní tři otázky na téma imunita vyzpovídala teta Eva prim. MUDr. Václavu Adámkovou z Klinické mikrobiologie a ATB centra Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky.

Paní doktorko, jsem úplný laik, který se o medicínu zajímá, až když ho něco začne bolet. Co to tedy vlastně znamená – oslabená imunita? Jak ji poznám, podle jakých příznaků?
Z medicínského hlediska znamená imunita odolnost organismu vůči různým antigenním podnětům z vnějšího nebo vnitřního prostředí. Určitý stupeň obranyschopnosti existuje i u nejnižších forem života, ale u člověka se jedná o velmi složitý systém. Imunitní systém je tvořen různými buňkami s jasně danými funkcemi a v případě, že se setkáme s nějakým pro nás “cizím” podnětem, jako například s bakteriemi, viry, ale i nádorovými buňkami nebo dlouhodobým stresem, tak dochází ke spuštění kaskády dějů, které se souhrnně označují jako imunitní odpověď organismu. Imunita je jednak vrozená, jinak bychom jako živočišný druh vyhynuli, a získaná, která je výsledkem konkrétní situace, například proběhlé infekce nebo očkování. V takovém případě si potom naše tělo “pamatuje”, co se stalo a příště zareaguje na stejnou situaci rychleji. Každá takováto reakce náš imunitní systém na určitou dobu vyčerpá a chvíli trvá, než se zase vrátí stav do normálu – to je právě ta fáze, kdy jsme tzv. náchylní k zisku nějaké infekce – máme “oslabenou imunitu”. Sama oslabená imunita nemá žádné konkrétní příznaky, které bychom mohli jasně definovat a poznat. Poznáme většinou až následky, tedy rozvinutou chorobu.

Co recepty našich babiček – otužování, slivovice? Co mi pomůže posílit imunitu a co už jsou pouze mýty nebo marketingové strategie výrobců léčiv?
Neexistuje žádný univerzální recept, který by nás zcela ochránil před čímkoliv, i když z některých reklamních kampaní to tak trochu vyznívá. V tomto kontextu možná právě ty staré babičkovské recepty jsou ještě nejlepší variantou. Otužování má určitě kladný vliv na celkové posílení organismu, ale samo opět nic neřeší. Psychická pohoda hraje neméně důležitou roli. Co se týká alkoholu, ten obecně spíše imunitu oslabuje,  zvláště je-li konzumován ve vyšší míře. Na druhé straně jsou situace, kdy má protektivní účinky, například po požití nějaké potraviny povede “štamprlička” k dezinfekci a předejde případným komplikacím, ale to je jeden z mála případů.

Nyní začíná tzv. respirační sezóna, čili zvýšený výskyt onemocnění dýchacích cest jak u dětí, tak u dospělých. Mnoha případům se dá samozřejmě předejít. Pomineme-li očkování, tak určitě našim chováním. Například přetopené byty se suchým vzduchem vedou k narušení sliznic dýchacích cest, čím umožní vniknout infekcím do našeho organismu. V předchozí odpovědi jsem zmínila vrozenou imunitu. Tady je možná na místě připomenout, že správně fungující imunitní systém se formuje už od narození, kdy je miminko vystaveno podnětům vnějšího prostředí. Dítě se setkává s bakteriemi v prostředí a od rodičů a jeho imunitní systém se tím “trénuje”. Avšak některé současné reklamní kampaně především na úklidové prostředky s antibakteriálním účinkem jsou z tohoto pohledu velmi diskutabilní. Sterilní prostředí je potřeba na operačním sále, ale nikoliv v běžném životě. Naopak, zlikvidujeme-li, ty běžné, “hodné” bakterie, se kterými žijeme tisíce let, tak jejich místo nahradí ty méně hodné, které jsou odolné vůči našemu snažení. S těmi si potom náš imunitní systém většinou poradit neumí.
Testy na chudokrevnost vám udělá každý praktický lékař. Dá se otestovat i imunita, je-li oslabená a jak se případně situace zlepšila?

Otestovat se dá v dnešní době cokoliv – i lidská hloupost, i když nepřímo. Vyšetření imunitního systému, respektive jeho aktuálního stavu je samozřejmě možné, ale ne většinou v tom smyslu, jestli se nám zhoršil či zlepšil. Aby však výsledek takovéhoto vyšetření byl přínosem, je třeba, aby ho prováděl a především zhodnotil specialista – imunolog. Rozhodně to není rutinní vyšetření, které vám může udělat každý praktický lékař. Některé poruchy imunity jsou snadněji řešitelné a některé samozřejmě nikoliv, ale tito pacienti jsou v dlouhodobé péči specialistů. Přechodné snížení imunity se běžně nevyšetřuje. Toto vyšetření se volí až u pacientů například s opakujícími se infekcemi nebo nádorovými onemocněními.

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account