Jak ušít dvouvrstvou a dětskou bavlněnou roušku
Sdílejte !
 Také já pro Vás šiji nějaké roušky !!!
 Mám tady pro vás dnes další postup a střih, a to na dvouvrstvou roušku v klasické a dětské verzi s gumičkou za ucho, která bude pohodlnější na běžné nošení. 

Ráda bych uvedla, že dle mě aktuálně dostupných informací tyto roušky nejsou 100% ochranou proti nákaze novým typem korona viru, ale mohou výrazně zpomalit jeho šíření a měli by je nosit hlavně nakažené osoby (ideálně samozřejmě všichni při pohybu mezi ostatními lidmi). 
Připravili jsme pro vás s mým mužem střih, který si můžete vytisknout na A4, video a zde je popsán postup:

Potřebujete:
Bavlněný (nový) materiál o rozměrech 2x 20×20 cm, 2x 3,5×11 cm, 2x 17 cm gumy (pro dětskou 14 cm), šicí stroj a nit. 

  • Čtverce si položte lícem k sobě a sešijte na dvou protilehlých stranách 1 cm od okraje. 
  • Otočte na líc a zažehlete okraje.
  • Dle střihu si udělejte nástřihy, které výrazně usnadní tvorbu skladů, zažehlete a zajištěte ještě špendlíky. 
  • Pruhy – konce zažehlete 1 cm a okraje po celé délce zahněte cca 0,5-0,7 cm, zažehlete, a poté přeložte ještě na půl a znovu zažehlete.
  • Do takto připravených proužků vložíme zažehlenou roušku, schováme do něj její nezačištěný okraj, do rohů gumu a zajistíme špendlíky.
  • Celé proužky prošijeme. 

    Gratulujeme! Rouška je na světě!
    Střih je ke stažení zde
    Střih pro dětskou roušku je ke stažení zde

    “Pokud si chcete roušku udělat doma, ušijte si ji ze 100 %  bavlněné látky – je snadno  sterilizovatelná a opakovaně použitelná (ostatní materiály ne,  roušky by byly budou jednorázové). Bavlna se může prát na vysokou  teplotu, vzpomeňte na vyvařování utěrek našimi babičkami – šlo o  bavlněné nebo lněné. O tyto materiály jde z důvodu opětovného použití –  STERILIZACE. Čím bude bavlněná tkanina na roušku hustší, tím lépe, na úroveň nanovláken se nedostaneme, ale správnými materiály a postupem  můžeme bezpečnost zvýšit. Šijeme bavlněnou nití – také kvůli sterilizaci. Obyčejná  bavlněná rouška není 100 % účinná, ale každá ochrana je lepší, než nic. Pokud chcete mít větší jistotu, jde ušít roušku dvojitou a případně  nechat mezi dvěmi vrstvami látky otvor pro vložení jednorázového  materiálu s vyšší hustotou vláken – tzv filtrační vložka, kterou  můžete po každém použití venku vyměnit a bavlněnou část roušky doma  vysterilizovat praním-vyvařením. Jako jednorázová výměnná filtrace může fungovat filtr na  kávu, kuchyňská utěrka, sáček od vysavače, hygienický kapesník ve více  vrstvách, dokonce i známá vložka bude fungovat :) –  jde o filtraci mnoha vrstvami). Filtrační materiál jde vložit i mezi tvář a bavlněnou roušku, nemusí být vsunutý dovnitř – i jednoduchým poskládaným papírovým kapesníkem účinnost zvýšite.
    K vícevrstvovým rouškám – každá vrstva působí jako předfiltr následující vrstvy. Takže pokud jedna vrstva propustí, řekněme, 15% mikročástic,  tedy 85% zachytí, dvě vrstvy pustí 15% z 15%, tedy cca 2% původních mikročástic. Proto má smysl ty použité materiály vrstvit…
     
    JÁ JDU  ŠÍT další  roušky …..!!!”

    „Krásný každý den” Váš kouč Marie Kostelecká
    www.mariekostelecka.cz
    „Inspiruji lidi ke změnám, které vedou k radostnějšímu,spokojenějšímu a šťastnějšímu životu.“
     
    Další články: https://www.zenysro.cz/marie-kostelecka
     

  • 0 Komentářů

    Napište komentář

    ©2024 Ženy s.r.o.

    nebo

    Přihlášení

    nebo    

    Zapomenuté heslo

    nebo

    Create Account