Zdravé zimní návyky: Strava, pohyb a odpočinek pro zimní měsíce
Mráz dokáže vykouzlit pohádku na zemi, je však třeba se před prochladnutím chránit.
Jak udržet své tělo v teple a vyhnout se nachlazení?
Zima přináší mnoho radovánek v kouzelné přírodě, nese s sebou ale i riziko nachlazení a nemocí. Riziko můžeme snížit, pokud své tělo udržíme v teple a posílíme svou imunitu. Vhodným oblečením, zahřívacím jídlem a pohybem.
Chraňte ledviny a močový měchýř. Nezapomeňte na termoprádlo a pokrývku hlavy
Prochladnout a nastydnout je velmi snadné a rychlé. Nepodceňujte tedy teplé oblečení, nezapomínejte na čepici, rukavice a šálu. Nejvíce tepla z těla odchází hlavou, nehleďte tedy na svůj účes a raději si pořiďte čupr čepici, které vás také dostatečně ozdobí. A vaše teplo nevyletí komínem.
Volte vícevrstevné oblečení. Důležitá je nejen volba kabátu či bundy (chránící před větrem a vlhkem, nejlépe i s kapucí do největšího nečasu), ale podstatné k udržení tepla je i to, co máte přímo na těle.
Ideální je termoprádlo, které odvádí vlhkost a udržuje vaši tělesnou teplotu. Dnes už je v nabídce nejen klasické sportovní, ale pořídíte i vkusná trička v nejrůznějších barvách, která vás dostatečně zahřejí. Jistě máte i svou zkušenost s tím, jak některé materiály chladí a nezahřejí, jiné naopak teplo udrží. Při výběru šatníku myslete i na tuto přednost. Chraňte své ledviny a močový měchýř před prochlazením.
Také nohy je třeba udržet v teple, jsou jako kořeny stromů, které nesmí zmrznout. Dokud máte studené nohy, tělo se dostatečně nezahřeje. Noste teplé ponožky a boty, doma pak nohám dopřejte teplou lázeň s mořskou solí a neběhejte ani zbytečně bosí. Nenechte své “kořeny” promrznout.
Studené jídlo a nápoje vás o enegii připraví.
Vařené pokrmy a zahřívací koření dodají sílu
Zahřát tělo je třeba i zevnitř teplou a zahřívací stravou. Doplníte tak energii a posílíte svou imunitu. Chladnými potravinami tělo naopak zatížíte, musí totiž spotřebovávat energii na zahřátí studeného jídla a vy tak sílu spíše ztratíte, než získáte.
Volte tedy jídla déle vařená (vhodné jsou polévky a vývary z kostí), jídla pečená a smažená, užívejte si nákypy a kompoty se zahřívacím kořením. Zařazujte více bílkovin, tedy maso, ryby, vejce, luštěniny… Teplé jídlo si můžete dopřát až třikrát denně, posílí vaši imunitu a schopnost odolat mrazu. I snídaně může být teplá v podobě obilných kaší či nákypů na slano i na sladko. A se zahřátým žaludkem se vám bude do mrazu i lépe vyrážet.
Vzhledem ke snížené fyzické aktivitě v zimě je dobré rozproudit svou energii teplými nápoji a čaji se zahřívacím kořením, zázvorovým čajem, naši předci se ohřívali i teplou medovinou. S alkoholem ale opatrně. Svařené víno v první chvíli zahřeje, větší konzumace ve venkovním prostředí by vás ale o energii spíše připravila. Takže ano, jako první pomoc při příchodu ze zimy, ale s rozumem.
Vyhněte se chlazeným nápojům a jídlu z ledničky. V chladných dnech zapomeňte na studené saláty, zmrzliny, tropické ovoce (raději zvolte jablka, hrušky, švestky, sušené ovoce) a omezte cukr. Nezatěžujte zbytečně ledviny, pokud je v zimě oslabíte, na jaře pak můžete trpět bolestmi hlavy a velkou únavou.
Pohyb zahřeje. Nesporujte na doraz, vhodné jsou protahovací cviky
Také pohyb pomůže rozproudit naši energii a zahřát tělo. Při čekání na zastávce je tedy lepší si podupávat a poskakovat, než odevzdaně stát. Při chůzi si můžete popoběhnout, pokud je vaše obuv dostatečně protiskluzová. Opatrně našlapujte na povrchy, kde hrozí uklouznutí. Nejprve vyzkoušet, pak teprve běhat, předejdete tak úrazu.
Dobře a teple se oblečte, najezte a vydejte se na procházku do přírody i do města, kochejte se kouzelnými zákoutími. Pro větší zapojení svalů použijte hole nordic walking. Věnujte se zimním sportům, vyrazte na hory a čerpejte energii přírody.
Pravidelný pohyb a cvičení pomůže udržet tělo v kondici a tepelné pohodě, není však vhodné tělo v zimě příliš vyčerpávat. Nedávejte mu tedy zabrat v posilovně, neběhejte a nesportujte až na doraz. Síly je třeba šetřit. Vhodnější jsou šetrné protahovací cviky, jóga, taiči, či kung. Uvolníte tak své tělo i mysl a nepřipravíte se o energii, kterou musíme v zimním období šetřit, aby nás pak na jaře nepřepadla hluboká únava.
Meditujte, relaxujte a déle spěte
V zimě je důležitá relaxace, meditace a dostatek spánku. Je lepší chodit dříve spát a déle vstávat, jako to dělali i naši předci. Řídili se tmou a přírodou. Pohyb je třeba střídat s adekvátním odpočinkem.
Dopřejte si masáže, saunu, wellness a spa, naložte se do horké vany a zapalte pár svíček. Na chvíli se zastavte a odpočívejte. Vše v teple a pohodě. Vařte si lahodné zahřívací bylinkové čaje a vychutnávejte klid a zimní pohodu. I v zimě můžete zůstat zdraví a plní sil, pokud víte, jak se o teplo nepřipravit, ale účinně ho udržet.
Jak udržujete své tělo v teple vy?
Mohlo by vás také zajímat:
Zimní jídelníček by měl zahřát…
Polévka vás postaví na nohy a pomůže i při hubnutí
Cítíte zimu a chlad? Syrové ovoce a zeleninu vyměňte na podzim za tepelně zpracované
Cítíte se večer vyčerpaná? Rozložte si správně energii. Nezapomeňte snídat a svačit
Zdroj foto: Ivana Sýkorová