S chladnými dny není vhodné konzumovat tolik syrového ovoce ani zeleniny.

Tělo potřebuje zahřát a syrové potraviny by ho naopak ochladily, zpomalily by metabolismus. Přinášíme pár tipů, jak na to.

Ovoce i zelenina jsou zdrojem cenných látek, které naše tělo potřebuje.  V podzimních dnech už máme úrodu ve velkém množství sklizenou a přemýšlíme, jak ji ještě zpracovat. Na řadu přichází sušení, mražení, zavařování, vaření džemů a marmelád, nakládání zeleniny do nejrůznějších nálevů… To vše pak oceníme v chladných zimních měsících. Ovoce a zeleninu určenou k přímé konzumaci, je však v chladných dnech už také vhodné tepelně upravovat. A jako ve všem, i tady platí: Všeho s mírou!

Ovoce blanšírujte se špetkou mořské soli, vyhnete se překyselení

„Pokud bychom snědli kila sladkého ovoce, mohli bychom se překyselit, zahlenit a oslabili bychom tak střeva a plíce, které potřebujeme mít v pořádku zvláště v době sychravého podzimu,“ vysvětluje Radka Hozmanová, poradkyně zdravého životního stylu.  „Proto jíme i ovoce s mírou, pro osvěžení. Abychom se vyhnuli překyselení, ovoce nebo ovocné saláty si maličko osolíme mořskou solí, a tím je zalkalizujeme. Je dobré nechat sůl chvilku působit, aby nám zrnka soli nekřupala v zubech. Ovoce tímto efektem také více zesládne,“ radí Radka Hozmanová. S chladnými dny se už syrovému ovoci vyhýbáme a dáváme přednost tepelné úpravě. „Před konzumací je vhodné ovoce blanšírovat – povařit velice krátce v maličko osolené vodě,“ nabízí vhodný způsob zpracování ovoce Radka. Stane se tím pro náš organismus stravitelnější a vnitřně nás neochladí, což oceníte zvláště v sychravých a větrných dnech.

Zpracované ovoce přidávejte do ranních kaší, upečte si zdravý dezert
Blanšírované ovoce můžeme přidávat do nejrůznějších obilných kaší, ať už ovesných, jáhlových, pohankových, či kaše z polenty. Přidejte trochu semínek, oříšků, rozinky, ale i sušené ovoce. Vaše snídaně bude sytá a uspokojí i vaši chuť na sladké. Takové kaše není nutné vůbec přislazovat, povahou jsou sladké nejen různé druhy ovoce, ale právě a především i obiloviny, o které si tělo svou chutí na sladké říká.
Na stolech se v tomto období stále objevují nejrůznější ovocné koláče či štrůdle. Sklízíme zimní jablka, hrušky, švestky, kiwi apod. „S chladnými dny si můžeme pochutnat na pečeném ovoci se zdravou sypankou z ovesných nebo jáhlových vloček, trochou celozrnné, například špaldové mouky, z másla a skořice, špetkou soli a kapkou vody,“ doporučuje Radka Hozmanová a nabízí jednoduché, ale chutné variabilní recepty na sladko i na slano.

Pečené ovoce:

Jablka či hrušky oloupeme, zbavíme jádřinců a nakrájíme na čtvrtky, švestky vypeckujeme, rozpůlíme. Můžeme přidat i nějaký druh sušeného ovoce. Vše dáme do zapékací mísy, lehce prosolíme mořskou solí a malinko podlijeme. Připravíme sypanku z ovesných nebo jáhlových vloček, másla, je možné přidat celozrnnou, například špaldovou mouku. Ovoce touto směsí posypeme a dáme péct do předehřáté trouby asi na 180 stupňů na 30 až 40 minut, dokud se ovoce neupeče, povolí tvar a vytvoří se malá krusta. Servírujeme teplé na talířky jako dezert, můžeme polít buď medem, nebo rýžovým sirupem a sypeme skořicí.

„Tento teplý dezert přijde vhod v čase, kdy už je chladněji, krásně nás zklidní. K němu doporučuji do šálku banča čaj, který neutralizuje kyselost z ovoce,“ navrhuje Radka Hozmanová.

Zapečenou zeleninu podávejte s luštěninami, obilovinami i s chlebem
Také zeleninu můžeme kombinovat s nejrůznějšími druhy obilovin, ale i luštěnin. Vedle vaření je v tomto období vhodná i další tepelná úprava, jako je blanšírování, lehké fritování se sosem, pečení a smažení. Pro inspiraci další tip od Radky.

Pečená zelenina:

Do zapékací mísy dáme různé druhy zeleniny podle vlastní volby – smícháme s trochou mořské soli, lehce podlijeme a ochutíme provensálským kořením nebo oregánem. Promícháme s panenským olejem – sezamovým, olivovým nebo slunečnicovým. Z alobalu připravíme „víko”, kterým překryjeme mísu na pečení. Dáme do předehřáté trouby nejprve na 200 stupňů asi na 15 minut, pak snížíme teplotu asi na 150 a pozvolna dopékáme 30 až 40 minut. Na posledních 15 minut odstraníme alobalové „víko”, aby se odpařila přebytečná voda ze zeleniny. Po upečení dochutíme shoyu (pravou fermentovanou sójovou omáčkou) nebo tamari.

„Zapečenou zeleninu můžeme podávat například s kuskusem, bulgurem, či rýží. Pokrm můžeme konzumovat také studený s kváskovým chlebem, či knäkebrotem,“ doporučuje Radka.

A jaké recepty na zpracování ovoce a zeleniny máte nejraději vy? Inspirujte nás!

Mohlo by vás také zajímat:

Na podzim očistěte tělo, mysl a vykliďte skříně
Polévka vás postaví na nohy a pomůže i při hubnutí
Pár kilo navíc? Trochu přibrat na podzim a zimu nevadí, hlídejte si ale míru
Jak zůstat fit i v sychravém počasí?

Babí léto – doba zrání, sklizně a nových výzev
Potřebujete očistit tělo a posílit imunitu? Zelené potraviny podpoří i vaši léčbu a regeneraci
Zelený drink vám dodá energii
10 důvodů, proč mít doma kokosový olej. Pečuje o vaše zdraví i krásu
Tipy na dárky, které nebudou ležet ve skříni bez užitku. Darujte zdraví a zážitky
Užijte si adventní Krakov plný dobrého jídla a tradic. Město králů na řece Visle vás uchvátí

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account