Olej z třezalky tečkované prostě miluju!
On totiž úžasně uvolňuje stažené svaly, i lidskou psychiku (nebo obráceně?). Nádherně voní a díky své červené barvě má přirozený prohřívací efekt.
A protože už je třezalka v plném rozkvětu, nezapomeňte si jej vyrobit. Opravdu to nedá žádnou velkou práci a olej umí hoodně věcí 🙂. Traduje se, že největší sílu má z květů sesbíraných 24.6. – tedy na svatého Jana. To se mi zatím povedlo jen jedinkrát, ale ručím vám za to, že tyhle nádherné, drobounké květy si svoji “kouzelnou” moc podrží i mimo tento den…
Z pohledu praktického využití v domácí lékárně se vyplatí mít olej po ruce ze stejných, shora uvedených důvodů. Navíc účinně hojí opary, popáleniny (třeba i od žehličky 🙂 , drobné rány a oděrky, odřeniny, pohmožděniny a pomáhá při revmatismu (mazáním postižených kloubů)
Chcete-li, zde je postup jeho výroby
Třezalka tečkovaná kvete od konce června do konce srpna. Letos je ale rychlejší :). Najdeme ji u cest a na loukách při krajích lesa. Ideální čas sběru je za slunečního světla, nejlépe v pozdních odpoledních hodinách. Květy by měly být plně rozvinuté …
Libovolné množství sesbíraných květů této kvality vložíme do uzavíratelné sklenice a až po hrdlo zalijeme olivovým olejem lisovaným za studena. Sklenici zavíčkujeme a necháme stát na slunci, nejlépe na okně, po dobu 6 – 8 týdnů. Občas sklenici protřepeme. Jak plyne čas, olej se nám pomalu začíná zbarvovat do červena. Po 6 -8 týdnech olej přecedíme přes hadřík a uložíme na temné místo.
Takto získaný olej je ve své plné léčivé síle 2 roky!
Upozornění: Třezalkový olej je citlivý na světlo a hned po jeho nanesení bychom se měli chránit před přímým slunečním zářením. V letních měsících jej proto používáme nejlépe až po západu slunce. Tak se vyvarujeme podráždění pokožky v podobě začervenání, svědění nebo dokonce vyrážky.
Zdroj foto:Pixabay.com