Druhý měsíc roku nás sice udržuje v ročním období zima, ale dle čínské medicíny a čínské astrologie, se již od druhé poloviny přesouváme z období voda do období dřeva, tedy jara.

Únor je nejkratší měsíc, a proto se říká, že byl z tohoto důvodů vybrán k tématu – suchý únor čili únor bez alkoholu.

No, možná na tom něco bude, ale ten alkohol právě ledvinám neprospívá. Takže já se přikláním k tomu, si suchý únor dopřát, ať již je to z jakéhokoliv důvodu.

Z pohledu tčm (tradiční čínské medicíny) jsou ledviny orgánem životní energie cchi. Na ní závisí délka i kvalita našeho života. Tato energie od narození klesá, a to jak rychle, záleží na našem životním stylu, který v průběhu života vedeme.

Existují dva pohledy na tuto energii:

  1. Jedna má za to, že získanou energii cchi nelze navyšovat, laicky řekněme dobíjet.
  2. Druhá má pohled na tuto energii rozdělen na dvě části, a to tu větší část této energie, kterou jsme získali od rodičů (tzv. mateční) a životem ji vyčerpáváme, ale část energie, tu menší, můžeme v průběhu života dobíjet nebo dorovnávat speciálním energetickým cvičením, dýcháním, vhodnou stravou, pomocí akupunktury atd.

Ať je to, jak je to, v každém případě se o ledviny a jejich energii máme dobře starat, protože je to pro nás energie velmi důležitá. A vždy zde hraje důležitou roli náš životný styl. S přibývajícím věkem bývají ledviny oslabené mnohdy více než srdce. Vyčerpáním této energie tělo umírá.

Energii ledvin využívají ostatní orgány. Proto je důležitý i stav těchto dalších orgánů, kolik energie od ledvin potřebují a odčerpávají. Daří-li se nám s touto energii dobře hospodařit, bude to viditelné i na naší celkové kondici. Naším cílem by mělo být s touto energií dobře hospodařit a udržovat si ji v co nejlepší kvalitě. Tudíž, udržovat své ledviny zdravé a v dobré kondici.

Jak tedy na to:

V prvé řadě je důležité se udržovat v teple (známe doporučení z ledna) a chránit si svá bedra, která nesou tíži celého našeho života. Chráníme si dobře také zadní část hlavy, krk, záda.

Měli bychom si dávat velký pozor na prochladnutí. Mohou vás trápit záněty močových cest, bolesti v oblasti ledvin, ledvinové kameny, dna a revmatismus, bolesti kloubů, svalů, nohou a páteře, ale také nervové potíže, bolesti zubů, záněty dutin a uší, zvonění v uších, gynekologické problémy, problémy s prostatou, potíže s trávením, otoky nohou a obličeje, váčky pod očima, únava a osteoporóza – řídnutí kostí.

Zima je o uzavření těla a tím pádem je vhodná pro doplňování, a to je velmi vhodné období na doplňování třeba vápníku.  Může se také objevit, nebo zhoršit, atopický ekzém, různé alergie či astma. Také oslabení ledvin viditelně poznáme na svých vlasech, na jejich kvalitě.

Odpočinek, dostatečný spánek a vyhýbání se stresu, je pravidelné doporučení, které slyšíte nejen v zimě.

Ale je to nejpřirozenější podpora, z pohledu zdravého životního stylu, kterou svému tělu a sobě můžeme dát.

Udržujte i pohybové aktivity, ale věřte, že mimořádné sportovní výkony je vhodné přenechat na jiné vhodnější období. Zapomeňte prozatím i na dietu. Na hubnutí je vhodnější jaro – viz. ebook Proč v lednu a v únoru nedržím diety, a přesto hubnu  můžete si o něj požádat na www.evanytrova.cz ZDARMA.

S tím stresem se to snadněji řekne, než dělá, ale přesto – věnujte se sami sobě, učte se pěstovat harmonii se sebou i s okolím.

K ledvinám se z emocí váže strach, úzkost, zlost, lítost, panovačnost, urážlivost, nesmiřitelnost, uzavřenost, pasivitaČlověk se často lituje a obviňuje. Potíže s ledvinami mají často lidé, kteří si neustále na něco stěžují, ale nejsou schopni nic udělat nebo změnit. Chybí jim na to energie a rozhodnost.

A velký význam mají naše vztahy. V jakém stavu máme své vztahy, v takovém jsou zpravidla i naše ledviny. Lidé s oslabenými ledvinami bývají často osamělí a mají problém navázat nějaký partnerský vztah.

Co tedy můžeme v péči o ledviny ovlivnit teď hned?

Pitný režim:

Za vším hledej vodu. Pitný režim je pro naše zdraví důležitý, to už snad ví každý. Ledviny si v tomto ohledu zaslouží velkou pozornost. Pokud má tělo dlouhodobě nedostatek tekutin, dochází k zadržování vody a otokům, proto pomáhají urologické čaje s močopudným účinkem. Ty také vyplavují kyselinu močovou způsobující dnu, která se usazuje v kloubech při nadměrném příjmu bílkovin.

Z tohoto všeho vyplývá, že teplejší voda (aspoň odstátá v pokojové teplotě, já osobně si vodu k pití ohřívám) a bylinkové čaje jsou pro toto období vhodným pitným režimem. Alkohol, jak jsem psala v úvodu, ledvinám neprospívá. Ledviny nejvíce pracují mezi 17. – 19. hodinou (viz. orgánové hodiny). To je vhodná doba na doplnění tekutin, na popíjení bylinkových čajů. Pomáháme tím tělu s vyloučením škodlivin.

U pitného režimu rozhodně ale neplatí, že čím víc, tím lépe. Jednorázové i soustavné přijímání velkého množství tekutin zatěžuje ledviny a opravdu jim neprospívá. Jakmile pijeme hodně, orgán nemusí svou úlohu plnit dostatečně, zkrátka to nestíhá, a to není dobře.

Jídlo:

Ano, jako vždy je jídlo velmi důležitou součástí našeho zdraví a kondice. Nepřehánějte to se solí. Vylučte konzervanty, dopřejte si kvalitní čerstvé vařené jídlo.  Je dobré to v únoru nepřehánět s kávou a černým čajem.

Ledviny jsou velmi náchylné na chlad, proto je musíme chránit výživnou zahřívací stravou, bohatou na bílkoviny. Ještě stále se vyhýbáme studeným potravinám, a k suchému únoru bych přidala i měsíc bez cukru. Bílý cukr našim ledvinám opravdu neprospívá. Navíc, vyřadíte-li cukr ze svého jídelníčku objeví se to i na vašich kilogramech.

Nejvhodnějšími potravinami jsou zejména:

  • Luštěniny – fazole adzuky patří k velmi oblíbeným pro toto období, dají se uvařit velmi rychle. Vhodné jsou i další druhy fazolí, čočka a sójové boby. (Všimla jste si, že fazole mají tvar ledvin? Vše v přírodě má své souvislosti.)
  • Polévky (nejlépe vývar) – ještě stále je to vhodné období pro táhlé vydatné vývary,
  • Masitá strava s tepelně upravenou zeleninovou přílohou. Vhodné maso: krůtí, skopové, jehněčí, hovězí, divočina, z ryb potom tuňák, kapr a pstruh.,
  • Vařené obiloviny – vhodnými obilovinami pro posílení ledvin jsou pohanka, oves nebo jáhly.
  • Do vařených pokrmů přidávejme například miso pastu nebo kvalitní sójovou omáčku.
  • Vhodným zimním kořením jsou hřebíček, anýz, skořice, vanilka. Bylinami povzbuzujícími ledviny jsou například bříza bělokorá, kopřiva dvoudomá, přeslička rolní, zlatobýl obecný, vřes obecný a smetanka lékařská (mám vyčteno z knih).
  • Ovoce je vždy fajn, ale i zde si vybíráme takové, které neochlazuje (teda pokud nemáme vysoké teploty). Vhodné jsou i kompoty, ale opět podotýkám – bez cukru. Dají se také dělat ze sušeného ovoce a jsou příjemným zpestřením našeho jídelníčku – vlastně to nahrazuje sladkosti 😊.
  • Zelenina – Zeleninu doporučujeme lehce zahřátou v páře nebo kvašenou. Zahřeje nás cibule, česnek, zázvor, fenykl, celer, růžičková kapusta, pórek a červená řepa. Pomalu již začínáme zařazovat zeleninu s vysokým obsahem vody a s močopudnými účinky např. okurka. Vhodné jsou petržel, cuketa, všechny druhy ředkve. Všimla jste si, že v obchodech se objevují bílé ředkve. Jsou skvělé a osvěžující do salátů. Na odvodnění je skvělý vývar z kořene petržele a bulvy celeru.
  • Můžete začít pomalu s klíčením semínek např. semena vojtěšky.

Je toho mnoho, co pro své zdravé ledviny můžete udělat. Nejsou to kroky náročné, jen je potřeba je dělat pravidelně.

Začněte prvními změnami a uvidíte, že výsledky se dostaví. Jako vlastně u všeho, o čem se na zde nebo v eboocích, kurzech či na konzultacích bavíme.

Přeji Vám krásný únor. Ať se vám daří vyhýbat strachu, obavám, zlobě a podpořte své partnerské i rodinné vztahy. Udělejte něco pro své ledviny.  To vše se projeví velmi pozitivně na vašem životě, na vaší kráse, štěstí, zdraví – Eva

Tagy:
1 Komentář

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account