Najděte svou vysněnou práci: Příběh a inspirace pro změnu kariéry
Ještě než se rozepíšu, musím upozornit, že neexistuje žádný instatntní návod na to, jak něco změnit. Ani vám nechci nic prodat (ani v budoucnu, jako některé infopodnikatelky, se kterými se nemohu ztotožnit, protože většinou jen tahají z lidí peníze).
Jisté jsou dvě věci ohledně jakékoli změny: bude to chvíli trvat a bude to i trochu bolet (protože budete muset překročit svůj stín, svou komfortní zónu, učit se a zvládnout poprvé něco nového atd.)
Když jsem v roce 2011 nastoupila na mateřskou dovolenou, věděla jsem, že se nechci vrátit. Pracovala jsem několik let na kriminálce, bylo to rozhodně zajímavé, bavilo mě to, skvělá zkušenost a samí muži kolem mě…
Ale směny a malé děti nejdou moc dohromady, navíc jsem chtěla konečně najít tu svou vysněnou práci. Fakt jsem ještě netušila, co to je. Věnovala jsem se malování, bavilo mě něco vyrábět, ale hodně času (mnohem víc) jsem taky trávila na internetu a něco hledala. Psala jsem, trochu překládala… Stále jsem se (ve třiceti) hledala.
Vidím u nás žen ohromnou výhodu té možnosti být na rodičovské, je to skvělý čas, kdy můžeme svůj (profesní) život od základů změnit. Zpětně to beru jako ohromný pozitivum a taky trochu lituju chlapy, kteří jsou možná zaháčkovaní v tom soukolí zaměstnání-peníze-hypotéka a udělat krok pro změnu je pro ně skoro nemožné.
1. sepsat si, co mě baví
To už jsem zmínila výš. Malovat, tvořit, psát, být na internetu.
2. dělat, co mě baví
Opravdu jsem se tomu věnovala. Ano, v té době jsem často něco šila, kreslila, stříhala a vyráběla. Hlavně s dětmi. A pořád něco hledala na internetu, sem tam jsem nakupovala i výtvarné potřeby. Půl roku po narození druhého dítěte jsem napsala právě do firmy s výtvarnými potřebami, jestli nehledají někoho na opravu gramatiky. Nehledali, ale hledali někoho na psaní. A vzali mě 🙂
Byla to skvělá zkušenost. Dozvěděla jsem se o online marketingu, o copywritingu. Mohla jsem vyrábět a psát výtvarné návody. A dostávala za to zaplaceno. I když to nebylo na uživení, nebylo to ani úplně málo. Pak přišlo stěhování, hypotéka, rekonstrukce byla najednou mnohem nákladnější než naše předpoklady a potřebovali jsme peníze. Hodně jsem v té době hledala a nakonec mě přijali jako externíí coypwriterku do cestovní kanceláře.
Doporučuju opravdu aktivně hledat 🙂 Ne na FB fórech pro maminky, které jsou většinou plné pochybných nabídek. Pokud hledáte něco v online marketingu, doporučuju skupinu #holky z marketingu. Ta funguje. Jsou i copywriterské, markeťácké. Pak samozřejmě obligátní jobs, nevyhýbala bych se startingup jobs, kde se také objevují externí pozice i částečné úvazky.
Nebo si založit blog. I tady jsem hodně získala – zkušenosti s psaním, focením. Stává se, že mě někdo osloví s nabídkou na spolupráci, případně na napsání článku na míru. Mám navíc opět něco v ruce, co mohu ukázat, že “vytrvale” dělám. Blog DIY projekty píšu skoro 2 roky.
3. učit se a získávat informace
Bylo mi jasné, že nemohu jen tak sedět doma. Objevila jsem spoustu možností, jak a kde se vzdělat. Online marketing mě totiž doslova uchvátil a navíc je v něm stále prostor se najít. Díky dvěma bezplatným projektům pro mámy u Spiralisu a GLE jsem se posunula zase o pár krůčků dál, určitě mrkněte na jejich stránky, protože rozjíždí další projekty pro ženy. Měla jsem možnost strávit pár hodin s mentorkou, popovídat si o svých nápadech a projektech se zkušenými ženami. Chodila jsem na akce o online marketingu, co jsem našla na Facebooku, na přednášky i workshopy. Skvělé jsou třeba i T-mobile rozjezdy, i tam zkuste zajít, aspoň mrknout na pár přednášek. Seznámila jsem se se spoustou lidí. A kontakty stojí za to 🙂
Ale možná budete chtít něco vyrábět, prodávat vlastní tvorbu. I tady extistují různé kurzy, které bych doporučila: jeden na naucmese. Pro všechny zájemce je tu velký a přehledný průvodce Můj první e-shop, kde se dozvíte všechno od A do Z. I já totiž tak trochu koketuju s tím, že budu prodávat vlastní věci. Mám zatím předpřipravený obchůdek na Shoptetu, když prodáváte jen pár položek, je to zdarma a navíc opět velká zkušenost.
4. skloubit vše s rodinou
Toť ten největší oříšek. Když chcete chodit na přednášky, workshopy, musí někdo pohlídat. (akce od Spiralisu a GLE jsou s hlídáním) Cokoli děláte, děláte v čase, kdy buď dítě spí, nebo se o něj někdo stará. Já mám štěstí, že manžel funguje. Parkrát jsme využili paní na hlídání, semtam se postarají prarodiče. Ale když už to hlídání je (moji rodiče si berou kluky občas na celý víkend), snažím se taky myslet na sebe, na muže. (doufám, že si to nepřečte) Protože mi na něm moc záleží a nechci ho ztratit jen proto, že se navzájem odcizíme a zjistíme za pár let, že si nemáme, co říct. (doufám, že si to přečte;)
5. dát si na čas
Neuspěchejte to, není nic horšího, než kdy si toho na sebe navalíte tolik, že přestanete vnímat čas, přestanete vnímat svoje nejbližší, děti… Nakonec vám vypadají vlasy – to se stalo mně. Opravdu dělejte jen to, co vás skutečně baví a naplňuje – v takové míře, aby se vám to nezošklivilo. 🙂 Příběh končí/začíná právě teď, kdy jsem uzavřela kapitolu jménem rodičovská a stojím (doufám) na vlastních nohách.
Byl pro vás článek přínosný? Moc ráda pomohu, poradím, nasměruju. Kontaktů a možností, kde čerpat inspiraci, kde se učit, mám samozřejmě mnohem víc a článek už je podle mě strašně dlouhý… Pište mi 🙂
Krásný den, Iva
zdroj foto: Iva Baltaretu