Pěstování levandule: Jak na to a co všechno s ní můžete vytvořit
Levandule vytváří dřevnaté keříky vysoké 20 až 60 centimetrů, které jsou mrazuvzdorné. Potřebuje slunné stanoviště a dobře propustnou půdu, ale na živiny náročná není. Je ideální k vytvoření voňavého zátiší na zahradě, ale i k pěstování ve velkých nádobách třeba na terase nebo balkoně. Včely i motýli tuto tuto rostlinu milují.
Ze semínek i sazenic
Pokud chcete pěstovat levanduli, ať už pro radost, nebo z ní chcete mít i užitek, nejjednodušší je koupit vzrostlejší kontejnerové sazenice. Ty můžete vysazovat prakticky po celý rok. Jestli si ji chcete vypěstovat sami, semena koupená v zahradnických potřebách vysejte do misek, kde vyklíčí asi po třech až čtyřech týdnech. Pěticentimetrové levandule pak jednotlivě přesadíte do malých květináčů a na jaře či v průběhu léta je vysadíte na zahradu. Počítejte však s tím, že první dva roky levandule roste dost pomalu.
Uklidní, vyčistí i chutná
Levandule má uklidňující a harmonizující účinky na tělo i duši, napomáhá dobrému spánku, je vhodná i pro péči o pokožku. Čistou silici v domácích podmínkách nezískáte, to však neznamená, že se na levanduli můžete jen dívat. Naopak, nádherně vonící květy z vlastní zahrádky či květináče můžete využít mnoha způsoby: udělejte si čaj, vyrobte pleťovou vodu, olej či skvěle chutnající a osvěžující limonádu.
Na zklidnění nervů i pokožky
Čaj z levandule odstraňuje poruchy spánku, zmírňuje bolesti hlavy, funguje proti nadýmání, zažívacím potížím nervového původu i žaludečním křečím. Přináší úlevu při menstruačních bolestech a kašli. Příprava je opravdu jednoduchá: 2 lžičky sušených květů spařte horkou vodou a nechte 5 minut vyluhovat pod pokličkou. Poté sceďte a v případě zmíněných obtíží popíjejte třikrát denně.
Uklidňující je rovněž koupel. Také zlepšuje krevní oběh, celkově regeneruje a podporuje hojení spálenin (i těch od sluníčka). Je osvědčená jako doplňková léčba plísní a ekzémů. Do vody ve vaně můžete přidat buď litr silnějšího levandulového nálevu, nebo sáček s květy zavěsit do proudu tekoucí teplé vody.
Pleťová voda čistí a osvěžuje
Hrst sušených levandulových květů zalejte sklenicí nesycené minerální vody, přidejte malý šálek jablečného octa a protřepejte. Směs nechte luhovat při pokojové teplotě v pořádně uzavřené sklenici 1 až 3 týdny. Pak přeceďte a slejte do lahvičky s rozprašovačem. Získáte tak výtečný přípravek na vyčištění, osvěžení, ale i zklidnění podrážděné pokožky.
Skvělá limonáda pro horké dny
K výrobě chutné, osvěžující limonády potřebuje 100 g třtinového cukru nebo medu, 2 lžíce levandulových květů, 0,5 litru vody a citron. Jak na to? Smíchejte vodu, cukr či med, levanduli a přiveďte k varu. Jakmile začne voda bublat, stáhněte plamínek či plotýnku na menší výhřev a vařte ještě 5 minut. Pak sirup přikryjte pokličkou, po vychladnutí jej sceďte a nalejte do džbánu. Přidejte vymačkanou citronovou šťávu, led a perlivou nebo kohoutkovou vodu. Na ozdobu můžete použít větvičky levandule i s květy.
Levanduli můžete využít i jako kuchyňské koření, čerstvé květy se kandují, přidávají do marmelád, slouží jako ozdoba dezertů…
Olej na klouby i suchou pleť
Nosný (rýžový, mandlový či olivový) olej pomalu zahřejte na pánvi. Zalejte jím čerstvé či sušené levandulové květy připravené ve sklenici a přikryjte ji kuchyňskou fólií tak, aby nespadla. Nádobu uložte na chladném a tmavém místě a jednou denně směs protřepejte, aby se esence z levandulových kvítků uvolnila. Zhruba po měsíci luhování lžící květy pořádně vymačkejte a výsledný olej uskladněte v uzavíratelné skleněné lahvičce.
Celý článek zde:
PS: Levandulový olej používám skoro každý den – pokud si chcete ten nejkvalitnější u mě objednat, nebo k němu “jen” přivonět, napište mi.
Radostný den Vám přeje Marie Kostelecká
Více článků na mém blogu : http://www.zenysro.cz/kostmaruska/blogy
Zdroj foto: Pixabay.com