Projekt Aliance žen s rakovinou prsu věnovaný mladým pacientkám s názvem Bellis Young and Cancer letos slaví 5. výročí od svého založení. Tento projekt se zaměřuje na mladé pacientky do 45 let věku, které procházejí nebo prošly léčbou spojenou s nádorovým onemocněním prsu.
Své 5. narozeniny Bellisky, jak se ríká těmto mladým pacientkám, oslavily vydáním charitativního kalendáře Bellis 2018. Autorem působivých fotografií je Helena Szmigielová, která vytvořila pro Bellisky již předcházející kalendář dvojnásobně oceněný v soutěži “Kalendář roku 2015”.
“Fotografie zachycují křehkost nás, mladých pacientek. Každá jsme jiná, máme za sebou jiný příběh, ale všechny nás spojí kromě diagnózy rakovina prsu, také křehkost našeho zdraví. I když nejsme nerozbitné, jsme odvážné, silné a krásné ženy, které bojují o svůj život. Všechny spojuje také to, že po léčbě dokážeme žít každý den naplno a plnit si své sny,” představila kalendář devětadvacetiletá Nikola Samková, koordinátorka projektu.
Sympatická a usměvavá Nikola velice dobře ví, o čem hovoří. Seznámila jsem se s ní na jedné pražské tiskové konferenci Run Czech, vloni na jaře, kde se představila, že jako běžkyně v rámci charitativních běhů podporuje Bellis Young and Cancer. Ale když jsem se dověděla, že tato krásná mladá žena plná optimismu má za sebou mimořádně těžký boj o svůj život, nechtěla jsem tomu uvěřit, čím vším už v tak mladém věku prošla. V létě roku 2011, ve svých třiadvaceti (!) letech, kdy žila bezstarostný život studentky a sportovkyně, totiž náhle onemocněla velmi agresivním typem karcinomu prsu. Po nesmírně náročné léčbě, kterou provázelo mnoho komplikací, se však Nikola naštěstí uzdravila a již čtyři roky pomáhá mladým pacientkám s podobným osudem.
Společným výtvarným prvkem fotografií je sádra, která vytváří paralelu mezi křehkostí sádry a subtilností zdraví a života. Art designer kalendáře, Matyáš Fuchs, tak navázal na koncept již několik let probíhající kampaně o důležitosti prevence pod názvem Ostře sledovaná prsa, vytvořeného pro Alianci žen s rakovinou prsu a pracujícího s tématem sádrového odlitku prsu.
Slavnostním večerem, který se konal na podzim v multifunkčním prostoru 1435mm na Nákladovém nádraží Žižkov a jehož součástí byla i módní přehlídka společnosti C A, provedla herečka, zpěvačka a moderátorka Iva Pazderková (na titulní fotografii s Nikolou Samkovou).
“Když před pěti lety projekt vznikal, jen jsme tušily, jak moc důležitý a potřebný je. Onemocnění dívek a žen v mladém věku sebou přináší řadu specifických problémů z rodinné, pracovní, zdravotní a sociální oblasti, které jsou v životě každé pacientky stěžejní a které léčba karcinomu prsu do značné míry ovlivňuje. Proto je velmi důležité vzájemné předávání vlastních zkušeností pacientek,” říká Eva Knappová, ředitelka Aliance žen s rakovinou prsu.
Hlavním cílem projektu Bellis Young and Cancer je vzájemné propojení mladých pacientek s nádorovým onemocněním prsu a poskytnutí si podpory a pomoci (odborné i laické) v průběhu léčby a také po prodělané léčbě, které mohou napomoci v návratu pacientek do běžného života. Též jim pomáhá v začlenění se zpět do společnosti, v hledání nové motivace a nových impulsů, které pomohou pacientkám překonat obavy a nástrahy pro prodělané náročné léčbě karcinomu prsu. Dalším cílem zmíněného projektu je zvýšení povědomí veřejnosti o nutnosti prevence karcinomu prsu u mladých dívek a žen (edukace samovyšetření prsu).
V České republice je každoročně diagnostikováno kolem 7 000 nových případů onemocnění, z toho 150 nových pacientek mladších 35 let, kolem 180 pacientek mezi 35-40. rokem a kolem 200 pacientek mezi 40-45. rokem se zhoubným nádorem prsu. Na následky již zmíněného vážného onemocnění bohužel každý rok zemře přibližně 2 000 českých žen, což odpovídá zhruba 35 případům v přepočtu na 100 000 žen.
Více info o činnosti Aliance žen s rakovinou prsu najdete na www.breastcancer.cz
V případě, pokud byste měly zájem podpořit projekt pro mladé pacientky s karcinomem prsu a krásný charitativní kalendář Bellis 2018 zakoupit, můžete si jej objednat na e-mailové adrese: belliskalendar2018@gmail.com
Děkujeme za Vaši podporu *heart*
Eva
 
Foto: Honza Martinek (titulní fotografie, foto č. 2 a 4)
        Eva (foto č. 2)    
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account