Krásné, i když už trochu mrazivější podzimní počasí stále ještě láká k výletům. Hodit na chvíli starosti za hlavu a vyrazit třeba na túru může být osvěžující, chce to však tu správnou výbavu. Kromě kvalitního outdoorového oblečení se soustřeďte hlavně na obuv, protože poslední, co byste chtěli, jsou bolavé nohy. Určitě se vám hned vybaví klasické pohorky, které jsou pro turistiku stvořené. Jenže moderní doba už zná něco lepšího, a to lehké, pohodlné a flexibilní barefoot boty.
Možná vám to zní zvláštně, protože všichni máme zažito, že turistická obuv má být polstrovaná, pevná, nepromokavá, s bohatou oporou kotníků a robustní silnou podrážkou. Ono tomu ale tak docela není. Nohy pro své zdraví potřebují přirozený pohyb a správná outdoorová obuv má za úkol především chránit nohu před vnějšími vlivy, a tudíž být odolná. Ovšem odolnost nespočívá nutně v přehnaném polstrování, které jen zvyšuje hmotnost boty, což pro chůzi (zvláště v terénu) není žádoucí. Pojďme se na to podívat názorně. V momentě, kdy turistické boty vážící 1,36 kg vyměníte za pár, jehož hmotnost činí pouze 0,45 kg, ušetříte necelý jeden kilogram (0,91 kg) na nohou, což odpovídá hmotnosti 4,54 kg na zádech. Jinými slovy, budete se cítit, jako když z batohu vyndáte velký kámen.
Jen tvrdá obuv je ta správná? Ale kdepak
Jistě už jste to také zažili, koupili jste si nové outdoorové boty, který byly tuhé, tvrdé a nepoddajné. Výsledek? Omačkané nohy plné puchýřů, protože boty je přece nejprve potřeba pořádně „rozšlápnout“. Tak takto opravdu ne. Outdoorová obuv může být funkční i pohodlná zároveň. Navíc je potřeba zmínit, že příliš tvrdá obuv snižuje sílu a pohybovou obratnost nohou, což může vést až k oslabení celkové stability.
Nepromokavé boty = noha v suchu
I tohle je mýtus. Jen si vzpomeňte, kolikrát jste měli vlhké či úplně mokré ponožky z nepromokavých bot. Sice to nebylo tím, že by vám do nich pronikla voda zvenčí, ale nohy se zpotily a zapařily, protože nepromokavé materiály bývají povětšinou mnohem méně prodyšné. Boty tedy raději volte vysoce voděodolné s velkou prodyšností.
Hlavně zpevnit kotník
Obavy z poranění kotníku bývají především při výpravě do hor velmi časté, nicméně neexistují údaje, které by prokazovaly, že kotníkové boty, tedy opora kotníku jakkoliv pomáhají. Skutečnost je taková, že znehybnění kotníků spíše brání přirozenému pohybu. Mnohem lepší tedy je, vybudovat si silné kotníky pravidelným cvičením a chůzí v barefoot obuvi. Ochráníte tak své nohy mnohem efektivněji. Samozřejmě v případě, že máte s kotníky problémy, mohou být vyšší boty užitečné. Obdobně i v případě, kdy se vydáte do hodně kamenitého terénu. Pro běžnou turistiku však postačí boty, v nichž se může noha dobře pohybovat, takže mnohdy stačí i trailové běžecké boty nebo outdoorové sandály.
Pořádně silná podrážka je základ
No, ani tohle není tak úplně pravda. Vyvinuli jsme se tak, abychom chodili doslova naboso a nosíme-li dlouhodobě silné podrážky, nedělá to nohám dobře. Mohou vzniknout problémy jako zhoršený cit v nohou, zvýšené těžiště a menší spojení s přírodou, zároveň dochází k častějším nárazům patou, což ovlivňuje kolena a horní část těla. Ve chvíli, kdy podrážku ztenčíte, například nazutím barefoot obuvi, bude to sice zpočátku nepříjemné a chodidla vás budou trochu bolet, ovšem z dlouhodobého hlediska si nejen nohy uleví. Se změnou obuvi proto začínejte pomalu a postupně, naslouchejte svému tělu – nejprve tedy vyrazte na krátké procházky do méně náročného terénu, postupně zkuste jít třeba do lesa a až si nohy zvyknou, nic nestojí v cestě pořádné túře.
Pohorky, ve kterých se půjde samo
Pojďme si to tedy shrnout, těžké pevné pohorky se sice občas mohou hodit, ale pro běžnou turistiku je lepší noze odlehčit, aby se mohla přirozeně hýbat. Tento luxus jí poskytnou barefoot boty, které podporují přirozený pohyb a funkci svalů. Široká špička respektující přirozený tvar chodidla, nulový výškový rozdíl mezi patou a špičkou i absence podpory nožní klenby dělají z outdoorové barefoot obuvi ve výsledku také tu nejpohodlnější, ačkoliv je potřeba na ni nohy zprvu chvíli zvykat. Zároveň se chůze stane stabilnější a jistější, neboť dochází k rovnoměrnému zapojení svalů, vazů a šlach.
Investice do barefoot obuvi se tedy rozhodně vyplatí a tělo vám za ni poděkuje. Příjemným bonusem je také to, že dnešní boty tohoto typu již i dobře vypadají. Pojďme tedy vykročit do blížícího se nového roku zdravějším krokem.
Zdroj: Wikipedia commons, Vivobarefoot, redakční text
Foto: se souhlasem Vivobarefoot