“Podnikání je vzrušující cesta k nezávislosti a kreativitě,” takový popis by mohl být na marketingových materiálech, které vás mají namotivovat k založení vlastního businessu. Za nás proto záhy dodáváme, že vzrušující to rozhodně bude, jen je dobré počítat s tím, že dost možná nepůjde pouze o spanilou jízdu a dny zalité sluncem. Ale jde to. Naštěstí lidé chybují, hledají nové způsoby a sdílí své zkušenosti, takže se máme od koho učit.

“Ráda cestuji po světě a objevuji nové přístupy i inovace. Při mé práci jsem si uvědomila, jak vynalézaví a kreativní mohou být čeští podnikatelé. A právě oni často potřebují podporu, která jim ve srovnání se zahraničím chybí.” popisuje svou zkušenost Petra Lasovská, CMO StartupBox. Lektoři, mentoři, akademie, kurzy. Způsobů, jak a od koho získávat vědomosti je nespočet. Vybrat ten vhodný, najít dostatek času i finanční může být ovšem náročnější. Vybírejte pečlivě, ale především začněte!

 

Komplexnost vs. specializace

Buďme realisté a rovnou si přiznejme, že není reálné umět perfektně vše. Pokud ovšem zvažujete vlastní podnikání, může se hodit mít povědomí o tom, o co vlastně jde. Daně, právo, marketing, obchod, finance, desgin,…Projít komplexní základy můžete ve škole, inkubátoru nebo online akademii. Každé má své a rozhodujícími faktory nemusí být nutně kvalita obsahu, jako spíš dostupnost a efektivita.

Neustále zlepšování se v oboru, který jste si vybrali, záhy navazuje. Předpokládejme, že to, v čem chcete podnikat, umíte. Za prvé, být nejlepší návrhářkou a být úspěšnou podnikatelkou, není to samé. Za druhé, sledujte trendy, dále se vzdělávejte a najděte mentora, se kterým svůj um dokážete prodat.

Sami si řekněte, co právě potřebujete a najděte to!

 

Týmová práce

Jste kreativní, ale při pohledu na excell a čísla jdete do mdlob? Najděte někoho, kdo tabulky ovládá a vyřeší je za vás (protože ano, jsou potřeba!). Především v začátcích často není rozpočet na další ruce. To ovšem neznamená, že musíte být sami.

– Propojujte se a hledjete další podnikatele, se kterými jste na stejné vlně. Můžete se navzájem podpořit i něco naučit.

 • Najděte si ďáblova advokáta. Tedy toho, kdo vám v plné laskavosti upřímně řekne, proč je váš nápad špatný. Neznamená, že musí mít nutně pravdu, ale rozšíří vám obzory.
 • Sdílejte a ptejte se. Mluvte o sobě i svém podnikání. Zjišťujte, ověřujte a hlavně se nebojte, že vám nápad někdo ukradne.

“Vím, že začít je těžké. Mnoho podnikatelů pociťuje nejistotu a obavy z nedostatku podpory. V StartupBoxu jsme se zaměřili na vytváření komunity a umožňuje setkání s mentory i vzájemnou inspiraci mezi účastníky. Stavíme na reálných zkušenostech úspěšných podnikatelů z Česka i Slovenska,” zmínila Petra Lasovská, která stála u zrodu Digital Class, vzdělávacího kurzu pro podnikatele.

Jak praví zakladatel LinkedIn, Reida Hoffmana: “”Podnikání je jako skočit z útesu a sestavit si letadlo po cestě dolů,” a tak vám za celý tým Žen s.r.o. přejeme na cestě za splněným snem mnoho štěstí i sil. Obojí je potřeba.

 

Zdroje foto: Unsplash, Petra Lasovská

 

Tagy:
5 Komentářů
 1. Tereza Poláková 3 měsíce ago

  Každý potřebuje podporu. Podnikání je velká životní změna, alespoň u mě to tak bylo a bez podpory manžela a celé rodiny bych to nedokázala. Podporovali mě finančně, psychicky, pomáhali s domácností, s dětmi, prostě se vším. založení OSVČ už mám za sebou, tak snad to bude postupně klidnější a klidnější a budu mít čas i na rodinu.

 2. Kristýna Štírová 9 měsíců ago

  Podnikatelé jsou bezpochyby hodně kreativní. Teda ti čeští samozřejmě. Ale jako celkově je to hodně o tom, jak k tomu člověk přistupuje. Jen si člověk musí uvědomit, že to chce občas zvolnit anebo úplně přestat. 🙂 Je potřeba si zařídit cestovní pojištění a občas vypnout třeba u moře nebo někde v horách. 🙂

 3. NelaVávrová 9 měsíců ago

  Zajímavé, ale podnikání jde mimo mě.

 4. Romana Mlynářová 9 měsíců ago

  Inspirativní článek, rady i do života.

 5. Lenka Hudečková 9 měsíců ago

  Podnikala jsem brzy po revoluci, dnes již to přenechávám mladým 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account