Vůně bylin provází Martina Pražana od dětství, kdy ho k přírodnímu léčitelství přivedl jeho dědeček. Před několika lety se rozhodl opustit kancelářskou židli a vydat se po cestě, která je občas možná trochu trnitější, ale dává mu velký smysl. Na jejím konci totiž stojí lidé, kterým bylinné čajové směsi pomohly zbavit se různých zdravotních neduhů. Detoxito navazuje na zkušenosti předávané po tři generace a řídí se heslem: “Čisté tělo, zdravé tělo”.
Ve své původní profesi jste se zabýval elektronovou mikroskopií, co to přesně znamená? Zní to jako něco dosti vzdáleného od světa bylin.
Abych to upřesnil, pracoval jsem pro společnost zabývající se elektronovou mikroskopií, ale na pozici marketingového specialisty. To znamená, že jsem pomáhal s propagací jejich strojů, webovými stránkami a podobnými záležitostmi. Díky marketingovým zkušenostem a jelikož jsem měl určité zázemí, vznikl nápad na propojení a vzniklo Detoxito.
Co bylo tím hlavním impulzem k tomu, abyste se naplno věnoval bylinkám?
Vždy jsem chtěl pracovat sám na sebe a tím, že jsem už i při práci dělal s bylinkami, připravoval čaje a viděl, jak lidem pomáhají, tak ve chvíli, kdy se rozrostl počet zákazníků i pozitivních ohlasů, viděl jsem, že nastal čas. Vše dobře fungovalo, mohl jsem si tedy dovolit skončit v práci a věnovat se naplno podnikání.
Můžete nám více přiblížit Vaši rodinnou bylinkářskou historii?
Dědeček se začal bylinkám věnovat už ve svých 13 letech. Vyprávěl, že se k nim dostal díky tetě, která ho s sebou vzala na sběr bylinek. Natolik ho to nadchlo, že si vše začal zapisovat do deníčku, dělal si poznámky, četl stále více knih na toto téma a seznamoval se s lidmi, kteří se bylinkám již delší dobu věnovali. Sám postupně začal se sběrem bylinek a mícháním vlastních směsí na různé neduhy. Viděl, že lidem pomáhají, což ho hnalo dál, až už na vše sám nestačil. Přibral si proto na pomoc moji maminku a tetu, vždy spolu vyjeli někam na výlet a tam sbírali bylinky. Když už toho i na tři začalo být hodně, přibrali k sobě mého tatínka a strýce a jezdila celá rodina. Pak jsme přibyly i my děti a někdy od 5 let jim pomáhaly. Nějaký čas dědeček také spolupracoval s uznávaným léčitelem Jindřichem Pasekou, ke kterému jezdila i spousta význačných osobností. Pan Paseka byl především diagnostikem a za dědečkem pak své klienty posílal pro čaje.
Čím Vás bylinky natolik nadchly, že jste se jim začal věnovat již od útlého dětství?
Vždy se mi líbilo, že na rozdíl od klasické práce, kde jste celé dny zavřeni někde uvnitř, tak my jsme jezdili s rodinou po výletech, byli venku, sbírali bylinky a trávili čas společně. Zároveň tím pomáháme lidem, což mě naplňuje, proto jsem v tomto duchu chtěl pokračovat. Když kolem sebe navíc máte stále tu neuvěřitelnou vůni bylinek, nechcete měnit.
Detoxito má v portfoliu hned několik bylinných směsí. Čemu pomáhají a které patří k nejoblíbenějším?
Základ našeho portfolia tvoří čaje Ranní detox a Večerní detox, které slouží k očistě. Dědeček vytvořil přes 50 směsí na nejrůznější neduhy a když jsem se ho jednou zeptal, který z nich by vybral, kdyby měl zvolit ten nejlepší, bez váhání řekl, že čaj na pročištění. Jestliže má totiž tělo správně fungovat, potřebuje zbavit všeho špatného. Potíž je v tom, že bylinné čaje bývají samy o sobě dost hořké a mnoho lidí je proto odmítá pít. Přitom je to škoda, protože jim mohou neskutečně pomoci. Uvažoval jsem tedy, co udělat s chutí, aby účinek zůstal, zkoušel různé kombinace, až jsme našli tu pravou, která funguje i chutná. Ranní čaj slouží hlavně k pročištění těla, a to tím způsobem, že vytvoří v ústech pocit sucha, čímž jste nuceni více pít. Zároveň směs obsahuje močopudné bylinky, takže tělo vyloučí vše spatné. Večerní čaj čistí střeva, žaludek a celkově trávicí systém.
Dále máme v nabídce čaje na imunitu a spánek. Imunita pomáhá k lepší obranyschopnosti organismu a Spánek, jak už název napovídá, přispívá k lepšímu spánku. Dokonce nám zákazníci, kteří používají chytré hodinky, říkali, že jim ukazují prodloužení hluboké fáze spánku. Mile nás překvapilo, že účinky čaje lze i takto změřit.
Jak byla dlouhá cesta k té správné, ve všech směrech vyvážené směsi?
Hrál jsem si s recepturou minimálně půl roku, ale než jsme se dostali tam, kde jsme ji chtěli mít, trvalo to zhruba rok.
Tělo se detoxikuje přirozeně, jak mohou bylinky tento proces podpořit? Proč bychom je měli zařadit do své rutiny?
Je pravda, že tělo detoxikuje samo, ale je třeba si uvědomit, že vitamíny a další potřebné látky bychom také měli získávat ze stravy, přesto nám chybí a doplňujeme je. Podobné je to i v případě detoxikace, protože žijeme v době, kdy je prostředí více znečištěné, jezdí více aut, konzumujeme více upravených potravin, tělo tak čelí větší zátěži a je dobré mu trochu pomoci i s tak přirozeným procesem, jakým je detoxikace.
Čajový detox je program na 28 dní. Pokud by si ho chtěl někdo prodloužit, lze navázat nebo je potřeba udělat pauzu?
Ranní čaj můžete pít denně, ale u večerního čaje doporučujeme po 28 dnech pětitýdenní pauzu. Důvodem je, že tělo si po pročištění potřebuje odpočinout a znovu si vytvořit zdravou přirozenou mikroflóru ve střevech.
Dostáváte od zákazníků i zpětnou vazbu, jak a s čím jim čaje pomohly?
Určitě, už máme více jak tisíc recenzí a občas zjišťujeme, že směsi lidem pomáhají i s dalšími neduhy. Například nám jedna paní psala, že ji neustále trápily obtíže spojené s přechodem, ale když začala pít naše čaje, problémy zmizely. I toto je důsledek pročištění těla, může opět fungovat tak, jak má. Jinak z došlých zpráv víme, že nejčastěji se zákazníci zbavují díky pití čajů oteklých nohou, nafouklého břicha, zlepšuje se jim trávení a zažívání a celkově si připadají tak nějak „lehčí“.
Co je Vám pro práci největší motivací?
Určitě to, že pomáháme lidem. Jejich zpětná vazba, že se jim lépe spí a nejsou tolik nemocní a nejčastěji píší, že se zbavili zavodnění. Pak mě samozřejmě žene dál i to, že dělám dědečkovi radost.
Dědeček Vám ještě pomáhá?
Už ne, ale když potřebuji probrat problém nějakého zákazníka nebo poradit, například s přípravou nové směsi, vždy si jdu za ním pro radu.
Jak vůbec funguje proces přípravy nové směsi? Vezmete si například nějaký základ, který ladíte?
Je to, jak říkáte. Máme vždy na určitou problematiku dané spektrum bylinek a s dědou pak konzultujeme, které bylinky se k sobě hodí a které ne, abychom třeba nedali něco ve špatném poměru a podobně.
Naznačil jste, že chystáte novou směs. Můžete už prozradit jakou a případně chystáte i něco na konkrétní problémy?
Obecně se zaměřujeme na detoxikaci, takže se úplně nechceme vydávat směrem spousty čajů na různé zdravotní problémy. Hodně si však všímáme, že zvláště ženy neustále bojují s váhou, takže v nejbližší budoucnosti budeme portfolio rozšiřovat o čaj na podporu hubnutí. Samozřejmě to, že člověk vypije čaj, samo o sobě nic neznamená, když jí nezdravě a nemá pohyb. Proto bychom chtěli spíše i navést tím správným směrem. Říkáme tedy, že je potřeba lépe se stravovat, mít dostatek pohybu, pitný režim a vše ještě umocnit bylinkami.
Dá se říci, jak člověk pozná kvalitní bylinkový čaj?
Často již na první pohled. Třeba v našich směsích vidíte opravdu celé kusy velkých kvalitních bylin, které jsou nejen barevné, ale také krásně voní. Už jsem ale narazil i na čaje, které po otevření krásně voněly, ale pak ve složení zjistíte, že jsou v nich navíc různá aromata. Takže určitě se vždy dívejte, zda se jedná o čerstvé bylinky, celé kusy a bez přídavku čehokoliv.
Jak je těžké dnes prorazit na trhu, kde je spousta různých produktů, s tradičním bylinkářstvím?
Obtížné to sice je, ale už máme nějakou historii a pomáhá nám i zpětná vazba od lidí. Vyrostli jsme díky tomu, že si lidé koupili náš čaj, pomohl jim, a tak ho doporučili dál své rodině a přátelům. Pokud máte opravdu kvalitní produkt, pak se prorazit určitě vždy dá.
Jakým způsobem probíhá sběr bylinek? Pěstujete si je i sami, sbíráte v přírodě? Protože spotřeba je určitě velká.
Mnoho let jsme je sbírali ve volné přírodě, ale v tomto množství už to není možné, proto nyní většinu nakupujeme u nás v Česku a něco si necháváme posílat i ze zahraničí, protože třeba Yerba maté nebo Sencha u nás prostě nerostou.
Kam se chcete dál posouvat?
Nyní je v plánu rozšíření nabídky o další čajovou směs a postupně bychom rádi pronikli i do oblasti kosmetiky. Mnoho lidí má problémy například s aknózní pletí a my víme, že na tyto obtíže bylinky skvěle fungují. Už když jsem byl malý a zbyly nám nějaké bylinky, volala na mě babička, abych jí je dal do lavóru a zalil vodou, protože si v nich máčela nohy. Chceme proto sortiment rozšířit o mýdla, šampony, pleťové vody, tinktury a podobné produkty, samozřejmě přírodní.
Snažíte se dál předávat své zkušenosti nebo vzdělávat veřejnost?
Úplně vzdělávat veřejnost asi ne, ale píšeme blog, kde lidé naleznou nejrůznější informace týkající se zdraví. Naší misí je především to, abychom lidem pomohli žít a cítit se lépe.
Máte nějaký tip, jak si na sebe v dnešní uspěchané době udělat více času?
Tohle je opravdu zásadní věc, protože naše zdraví není ovlivněno jen tím, co jíme, ale i jak se cítíme sami se sebou. Potřebujeme být tedy v klidu, protože pokud je člověk neustále ve spěchu, zadělává si na různá závažná onemocnění. Například i příprava čaje vás přiměje na chvíli se zastavit. Zákazníci nám psali, jestli bychom nechtěli udělat čaj sáčkový, ale my jsme výrazně proti. Přípravu čaje považujeme za rituál, kdy máte chvilku prostor sami pro sebe. Pokud to však někdy opravdu jinak nejde a spěcháte, doplnili jsme nabídku o lahve se zabudovaným čajovým sítkem. Stačí tak nasypat čaj, zalít a vzít si jej s sebou kamkoliv jdete.
Foto: se souhlasem Martina Pražana a Detoxito