Slavnostně prostřený vánoční stůl vždy krásně doladí celkovou atmosféru výjimečných okamžiků. Již od středověku si proto na prostírání dáváme záležet. Ačkoliv se můžete řídit nejrůznějšími trendy, klasice se nic nevyrovná.
V jednoduchosti je krása
Bílý ubrus doplněný kvalitním prostíráním a běhounem v tradičních barvách Vánoc spolu s dekorací z jehličí působí krásně, slavnostně, přitom však nikterak kýčovitě. Střed stolu může zdobit vánočka z devíti pramenů, kdy spodní čtyři symbolizují živly, prostřední tři rozum, cit, vůli a horní dva prameny pak vědění a lásku. Přidat můžete také cukroví, jablka či ořechy. Co se týče nádobí a příborů, nezřídka se v rodinách uchovávají servisy, jež se využívají právě jen v tyto slavnostní chvíle. Celou tabuli mohou hezky doplňovat i mísy na různé pokrmy, které zajistí, že během stolování nebude muset nikdo vstávat od stolu. Proč je to důležité, si prozradíme za chvilku.
Takže vše naleštit, zajistit dostatek prostoru pro každého, což znamená přibližně 70 cm, pro doladění atmosféry přidat svíce a poblíž hlavní tabule ideálně přistavit menší stolek s lahvemi či karafami, kam lze také odkládat průběžně nádobí. Pak už jen zasedněte ke slavností tabuli a užívejte si blízkost rodiny.
Jak servírovat?
Velká část rodin si dopřává buď tradiční rybí polévku nebo třeba bramboračku, proto na talíř pro hlavní chod postavte talíř určený na polévku. Ubrousek postačí papírový, který složíte na pravou stranu talíře, nebo slavnostněji působící látkový lze zajímavě naaranžovat do talíře a každý si jej pak rozloží na klín. V případě příborů máte na výběr, buď dáte kompletní příbor na pravou stranu nebo vidličku vlevo a napravo pak nůž a lžíci. Ostří nože vždy směřuje k talíři, k jeho špičce umisťujeme sklenici na víno a nalevo od ní sklenici na nealkoholické nápoje.
Tradice spojené se stolováním
Moderní doba sice nejrůznější zvyky a tradice trochu upozaďuje, přesto se jich nemálo snažíme uchovat. Například umisťování šupiny nebo drobné mince pod talíř pro zajištění finanční hojnosti v dalším roce. Dalším uchovávaným zvykem je prostřít pro jednu osobu navíc, toto místo zaujme buď náhodný pocestný či duch zemřelé osoby, která chce vánoční čas trávit se svou rodinou. Velmi důležitou zvyklostí, kterou udržujeme, je nevstávat od štědrovečerní večeře, dokud všichni nedojí. Pokud by toto nebylo dodrženo, rodina se v dalším roce již znovu nesejde. Navíc by vždy mělo být prostřeno pro sudý počet osob.
Můžete se setkat rovněž s tradicí ponechávání drobného jídla a nápoje pro Ježíška či duchy našich předků. Hojnost a štěstí by mělo zajistit postavení sklenice s bílým vínem nebo štamprlete s medem na stůl. A co vy, máte nějakou tradici, bez níž se štědrovečerní večeře neobejde?
Ať již si během svátků dopřejete jakékoliv jídlo naservírované tradičně či netradičně, vždy je nejdůležitější, s kým jej sdílíte. Užívejte si chvíle se svými blízkými, v poklidu a s vděčností.
Zdroj: Wikipedia Commons
Foto: Shutterstock
přesně se řídím tím, že v jednoduchosti je síla 🙂