Mezinárodní den nevidomých připadá na 13. listopadu a připomíná si jej i Nadace Leontinka, která lidem se zrakovým hendikepem pomáhá již od roku 2005. V České republice žije zhruba 83 tisíc lidí s těžkým zrakovým postižením, 19 tisíc z nich patří do kategorie nevidomý či prakticky nevidomý. Jen relativně malé procento se jako nevidomé narodí. Naopak, většina lidí přijde o zrak postupně až v průběhu života, ať už v důsledku onemocnění nebo kvůli úrazu. Proto jsou také příběhy lidí s těžkým zrakovým hendikepem tak odlišné. Řada z těchto příběhů ale ukazuje, že život se dá prožít více než naplno, i když chybí ten nejdůležitější z našich smyslů, zrak.

S vážným zrakovým postižením se člověk může narodit, může ho ale také postihnout až v průběhu života. Takový scénář prožil i sportovec, spisovatel a inspirativní řečník Ondřej Zmeškal, který náhle zcela oslepl ve svých 20 letech. Nevzdal se, a i když se mu život zničehonic obrátil vzhůru nohama, rozhodl se hendikepu statečně čelit a splnit si svůj dětský sen stát se sportovcem.

„Ve 20 letech mě obklopila úplná tma. Místo hvězdné sportovní kariéry být doživotně odkázaný na pomoc okolí? To ne! Pamatuji si, jak sedím sám ve svém pokoji, hlavu složenou v dlaních… A najednou mi svitlo: ‘Buď tady můžeš dál sedět a litovat se, nebo prostě vstaneš a životu to pořádně natřeš!’ A tak jsem začal nejen přežívat, ale znovu se učit žít,“ líčí svůj příběh Ondra, který začal pilně trénovat běh.

Výraznější sportovní úspěchy začaly přicházet po pěti letech usilovné dřiny a tréninků. Patří mezi ně například účast v maratonu na Velké čínské zdi. V roce 2021 stal prvním nevidomým na světě, který úspěšně dokončil Tour de France, tedy neuvěřitelných 3 414 km za 21 dní.

Ondru na jeho cestě za sportovními sny od počátku doprovází Nadace Leontinka. Ta totiž nevidomým pomáhá s integrací do běžného života, a to právě i v rámci sportovních a volnočasových aktivit, kterých se společně s nevidomými aktivně účastní. Kromě nich podporuje třeba také ranou péči pro děti se zrakovým a kombinovaným hendikepem od narození do sedmi let, spolupracuje se speciálními školami pro zrakově postižené děti nebo financuje osobní asistenci, která mimo jiné usnadňuje integraci dětí se zrakovým hendikepem do běžných škol.  Od svého založení se snaží o propojování světů nevidomých a vidících, třeba právě během sportovních akcí, kde se nejlépe ukazuje, že k sobě oba světy mají blíže, než si možná někdy myslíme.

„Někteří se jako nevidomí narodí, jiní oslepnou v dospělosti například vlivem úrazu, nejčastěji se ale setkáváme s těmi, co mají různé formy postižení zraku, které se časem může zhoršovat, nebo se k němu mohou přidat další komplikace. Naší rolí je podporovat prevenci a včasnou péči, a také zmírňovat důsledky, které částečná nebo úplná ztráta zraku přináší,“ vysvětluje poslání Nadace Leontinka Barbara Hucková, její výkonná ředitelka.

Další inspirativní životní příběh člověka s těžkým zrakovým hendikepem představuje Ráchel Skleničková, talentovaná česká klavíristka, hudební skladatelka a dirigentka, které Nadace Leontinka na její cestě také pomáhala. Ráchel se na rozdíl od Ondřeje jako nevidomá již narodila, její hendikep pro ni ale nikdy nebyl překážkou v tom, jít si za svým. Úspěšně absolvovala Konzervatoř Jana Deyla a později získala i magisterský titul na Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění v Praze. Její hudební úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Patří mezi ně například vystoupení na festivalu Pražské jaro, doprovod živého vystoupení slavného písničkáře Tomáše Kluse nebo spolupráce na skladbě Čistý hlas s Mekky Žbirkou.

„Když se mě někdo občas zeptá, jestli toužím po tom někdy vidět, odpovídám, že nevím, musela bych si nejprve vyzkoušet nějakou demo verzi,“ říká s humorem sobě vlastním talentovaná hudebnice a vysvětluje: „moje plus je, že nemít zrak je pro mě, v uvozovkách, normální a mínus je to, že nemám zrakové zkušenosti a všechno se učím pomaleji.“

Život se zrakovým hendikepem je v mnoha ohledech těžší a cesta ke zdánlivě běžným každodenním činnostem či úspěchům může být obtížnější. I člověk se zrakovým hendikepem však může žít plnohodnotný život a plnit si své sny. Právě s tímto poselstvím vznikla před osmnácti lety Nadace Leontinka, která dennodenně dbá na to, aby postižení zraku nebylo pro nikoho překážkou.

„Rád si dávám výzvy, abych sobě, ostatním nevidomým i vidícím lidem ukázal, že s vytrvalostí jde zvládnout vše,“ uzavírá Ondřej Zmeškal, který se letos stal Mistrem světa v parakategorii extrémního triatlonového závodu Zalaris Norseman. A v únoru příštího roku jej s Nadací Leontinka čeká už pátá účast na závodech Jizerské 50.

Na této webové stránce si může každý dárce vybrat vyhovující způsob podpory.

Více o projektech a aktivitách Nadace Leontinka naleznete na www.nadaceleontinka.cz

 

Zdroj: Nadace Leontinka

Foto: Shutterstock

Tagy:
3 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Netušila jsem, že je u nás tolik moc nevidomých. Děkuji za článek

  2. HelenaSvatková 1 rokem ago

    Přispívám na pár nadací, na tuto také. Je to nepředstavitelné vidět jenom tmu. Je mi těchto lidí moc líto.

  3. Romana Mlynářová 1 rokem ago

    Článek, který vyzařuje energii, kterou zrakově postižení mají.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account