Tak dlouho jsem nad tím ohrnovala nos. Teď jsem fakt ráda, že jsem dospěla do věku, kdy mi ještě babička stihla předat a osobně ukázat, jak pekly naše prababičky. Ne, že bych pověsila zdravější variantu mé kuchyně „na hřebík“, ale prostě tu českou poctivou buchtu přeci musí zažít i ti moji kluci! Babička už peče málo, tedy téměř vůbec, přeci jen jí je 86 a dědovi 91 let! Teď jsem na řadě já. S pokorou se učím a tak, jak nám celý život podstrojovali oni, se teď starám já o ně (hned po mé mamce, která se stará 24/7 a na jedničku se vším všudy!).
A přesně o tom byl můj týden. I když jsem samozřejmě dala pár hovorů a on-line schůzek, abych měla vše pod kontrolou, ale ten čas s rodinou, a právě ty emoce s babičkou v kuchyni, to bylo nejvíc. Takže tady tři top recepty, které jsem už přepsala do své kuchařky a vždycky, když je budu péct, vzpomenu si na babičku.
Tradiční kynuté buchty a bublanina jako bonus
Holky, tak tohle jsem si střihla tento týden potřetí a kdybych věděla, že je to tak jednoduché, tak bych to dělala už dávno! Jediné co, tak tady fakt neexperimentuji a dávám všechno přesně tak, jak mi předala babička. Tedy i bílou mouku!
Ingredience a postup mojí babičky:
500 g polohrubé mouky (přesít)
Špetka soli do mouky (ne do důlku, aby nebyla v kvásku) a udělat důlek, do kterého se vloží
60 g cukr moučka
50 g droždí
Potom zalít 250 ml vlažným mlékem a počkat na kvásek
Přidat 1 dcl oleje a 1 vejce
Vypracovat těsto a nechat kynout (pod utěrkou v teple)
TIP na bublaninu: Do tohoto stejného těsta dát více mléka a je to těsto na bublaninu, vyjde na jeden plech, posypat ovocem a je to!
Nejlepší a nejrychlejší perník
Tenhle recept miluji a už jsem ho pekla stokrát. Nejoblíbenější perník Františka, fakt rychlovka. Právě tady dost často experimentuji. Místo obyč mouky dám špaldovou, nebo místo jablka cuketu (a pak trošku více cukru), občas pomažu povidly nebo čokoládou, někdy přidám oříšky.
Ingredience přesně tak, jak mi předala babička:
450 g polohrubé mouky
300 g cukr moučka
450 g strouhaná jablka
1 prášek do pečiva/perníku
1 vanilkový cukr
1 rovná lžička sody
Kakao dle barvy
2 vejce
12 lžic mléka
Vše smíchat, vylít na plech a upéct.
Bavorské vdolečky
Jo, tak toto byla výzva! Nedávno jsme se o tom doma bavili a pánové si je přáli tak moc, že jsem si řekla, že to prostě také vyzkouším. Ale tohle jsem si chtěla zažít s babičkou, takže tady nejen recept, ale i moje první reels vlastní tvorby!
Ingredience a postup dle babičky:
1,2 kg polohrubé mouky
Špetka soli
3 vejce
80 g tuku (měkké máslo)
120 g cukr moučka
35 g droždí
Citronová kůra
500 ml vlažné mléko
Podobný postup jako u buchet. Do důlku z mouky promíchané se solí dát všechny ingredience a na konec zalít vlažným mlékem, počkat na kvásek a pak už jenom z těsta vytvarovat (vykrojit) vdolečky a smažit. Na povrch my dáváme povidla a šlehačku, babička sype ještě strouhaným tvarohem, já jsem na to dětem dala skořici.
Tak jak se líbí recepty naší babičky buchtičky? Tak jsme ji totiž od malička říkali 😊 A jaké tipy od babiček máte vy? Šup sem s nimi, dokud se ještě můžeme ptát!
Zdroj: Eva Čejková
Foto: se souhlasem Evy Čejkové
Ráda peču babiččinu bábovku.
Bavorské vdolečky jsem nějaký ten měsíc nedělala, asi opět přijdou na řadu.
Zaujaly mě recepty, určitě vyzkouším, nedávno jsem pekla bublaninu navrch krém. Recept od přítelové maminky. Babičky umí….
Ještě, že jsem po obědě 😀 Jinak bych snědla obrazovku. Vypadají nádherně. Babičiny recepty bývají k nezaplacení 🙂
to máte pravdu Nelo 🙂
K tomuto se přidávám! 🙂 Mám starou knihu receptů ještě po prababičce, je tam hlavně cukroví a sladkosti. Takové věci musí člověk opatrovat.
Milá Evi, díky za Vaše recepty, uložím si je, i když doma již léta peču zdravě. Ale mám vnoučka, který by si třeba rád dal něco echt poctivého. I když zatím jí, co mu s maminkou upečeme, ze špaldové mouky a bez cukru a vůbec neprotestuje (v říjnu mu budou tři)… a můj tatínek (86) sní taky vše, ale stěžuje si, že to není sladké…♥♥♥