Odkrýváme tajemství vaginismu

Bolí vás prohlídka u gynekologa. Zavedení tamponu je pro vás nepředstavitelné. Sexu a všem intimním hrátkám s partnerem se úspěšně vyhýbáte. Doma ani ve škole se s vámi ale o takových situacích nikdo nebavil, a tak možná ani nevíte, že trpíte právě vaginismem. Jaké jsou tři nejčastější problémy při této diagnóze? To si povíme v dnešním Příběhu vagíny!

Problém č. 1: Nevíte, co vaginismus znamená

Ve zkratce, jde o bolestivé stáhnutí až spasmus svalů kolem pochvy a poševního vstupu. Stav ale nemůžete nijak vyvolat nebo naopak potlačit, jelikož ho svou vlastní vůlí vůbec neovládáte. Lékaři tvrdí, že se tak děje nejčastěji při pokusu o pohlavní styk. My ale víme, že se problémy objevují i při preventivním gynekologickém vyšetření, pokusu o zavedení tamponu nebo při dalších „běžných“ situacích.

„Musím říct, že jsme spolu měli dost uspokojivý sexuální život, vlastně jsem možná tehdy sexuální vzrušení a všechno kolem toho prožívala úplně nejvíce. Penetrace však nebyla možná žádným způsobem, gynekologická prohlídka musela být provedena v celkové narkóze, kdy se i chirurgicky odstranila panenská blána.“ svěřuje se autorce jedné z diplomových prací na téma vaginismu respondentka Vanda.

Ptáte se, kde se tyhle stavy berou? Často jsou následkem některé z nepříjemných sexuálních zkušeností, jako třeba:  

  • Znásilnění   
  • Zneužívání v dětství 
  • Příliš hrubého styku.  

Nicméně se mohou vyvinout například i: 

  • Po porodu 
  • Po opakovaných infekcích 
  • Při endometrióze 
  • Po onkologické léčbě.  

Problém č. 2: Bojíte se o tom mluvit a vyhýbáte se tak efektivnímu řešení   

„Za život s vaginismem se vyloženě stydím, nedokážu se o něm nikomu svěřit. Hlavně se bojím odsouzení a nepochopení. Nikdo to nechápe, každý by řekl, jak je to snadné, jak to pro jednou vydržím a o tyhle řeči já nestojím.“ říká respondentka Markéta.   

Kolik je tedy mezi námi těch, které tiše trpí? Které se bojí mluvit o tom, co prožívají? Takové ženy se dle výsledků jednoho ze zahraničních výzkumů často cítí sexuálně neatraktivní, nevýznamné, nemilované, úzkostlivé a uzavřené. Mají pocit, že jsou mezi všemi dospělými spíše jako děti a nejsou si jisté, zda by byl vůbec nějaký muž ochoten žít s nimi v partnerském vztahu. A tak svůj problém dále tají a vyhýbají se jeho efektivnímu řešení. Pomoc vyhledají až v případě, že chtějí:  

  • Dosáhnout penetrace 
  • Uspokojit partnera  
  • Být jako ostatní ženy  
  • Otěhotnět 
  • Odstranit své obavy z nemožnosti navázání dlouhodobého vztahu 
  • Podstoupit gynekologické vyšetření bez úzkosti 
  • Začít používat jiné menstruační pomůcky (např. tampon).  

Ve skutečnosti se ale není za co stydět. U dobrého gynekologa či jiného odborníka najdete nejen pomoc, ale i pochopení. Pokud se setkáte s přístupem, který vám není příjemný, rozhodně se nebojte hledat dál.    

„Při léčbě vaginismu je třeba spolupracovat právě s gynekologem a nejlépe i přímo se sexuologem.“ říká MUDr. Kristýna Koutná. Zapojit se může také psycholog či párový terapeut. Během léčby vás čeká například fyzioterapie a svalový trénink pánevního dna nebo zavádění vaginálních dilatátorů různé velikosti, které vám pomohou postupně odbourat strach související s penetrací. „Doma vám může pomoci i partner, a to konkrétně svým trpělivým nasloucháním, navozením intimní atmosféry, nevyvíjením tlaku nebo věnováním se i jiným sexuálním praktikám.“ doplňuje Kristýna.  

Problém č. 3: Máte strach, že problémy nikdy nepřekonáte  

Nebudeme vám nic nalhávat – léčba vaginismu je běh na opravdu dlouhou trať. A tak určitě zažijete i chvíle, kdy budete mít pocit, že se situace nikdy nezlepší. Neztrácejte však naději. Bojujte za život, ve kterém si můžete dopřát potěšení, na které máte právě chuť, stejně jako Markéta: „Myslím, že mi sex chybí, i když vlastně nevím, co mi chybí… chci to ale zažít a chci si to užívat. Jestli problém vyřeším, chci si pak užívat plnohodnotný život. Myslím, že sex je přirozená věc a k životu prostě patří.“  

#dolebezstarostí  

#PoweredByGynella 

   

Zdroj odborných informací: MUDr. Kristýna Koutná, Gynella, Diplomová práce: Zkušenost s vaginismem: interpretativní fenomenologická analýza, 2015, Bc. Veronika Pořízková  

Foto: Shutterstock  

Tagy:
5 Komentářů
  1. KláraOdehnalová 2 roky ago

    Zajímavé, o tomto problému jsem nikdy neslyšela.

  2. NelaVávrová 2 roky ago

    nikdy jsem o tom neslyšela, ale v článku není moc vysvětlené o co se pořádně jedná, do jaké podoby už se to řadí jako nemoc? Každá žena v brzkém věku se bojí pohlavního styku než těší.

  3. Lenka Hudečková 2 roky ago

    Něco o těchto problémech vím, ale je mi přes 60 let a svého času se o tomto opravdu nemluvilo 🙁

  4. Toto by jistě nemělo být tabu, mnohým ženám či dívkám může být takový článek hodně nápomocný.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account