Jaký je recept na úspěch jedné z nejznámějších českých podnikatelek Margarety Křížové?

Denně jí chodí e-maily s žádostí o radu, jak na byznys, případně rovnou o peníze. I Margareta Křížová si je ale musela vydělat – a nebylo to vždycky jednoduché. Dnes spoluvlastní úspěšnou firmu, ale začínala jako asistentka a vzdělání si doplňovala ve věku, kdy už se člověku většinou zpátky do lavice nechce.

Na televizní obrazovce tolik zřetelný není, v reálném životě však její exotický vzhled (tatínek Margarety pochází z Afriky – pozn. red.) nelze přehlédnout. Nad čím se dnes nikdo nepozastaví, byla v hlubokém socialismu odlišnost, a nebylo to vždy snadné. „Byly chvíle, kdy jsem to neměla jednoduché, když jsem vyrůstala. Ale jsem bojovník. A negativní zkušenosti vás posílí,“ vzpomíná s tím, že tyto vlastnosti jsou zřejmě i kořeny jejího úspěchu. Margareta se nenechá odradit, a kde by to druzí dávno vzdali, pokračuje v boji. „Zpětně považuji svou odlišnost a fakt, že jsem musela o místo na slunci bojovat víc než ostatní, za výhodu. Byl to vlastně dar. Protože nejhorší je, když dostanete všechno zadarmo,“ říká žena, kterou baví nejen vlastní byznys, ale také pomáhat druhým odrazit se k úspěchu.

Do školy ve čtyřiatřiceti

Krátce po revoluci v roce 1989 nastoupila Margareta do americké advokátní kanceláře coby asistentka a překladatelka. „Kdo uměl alespoň trochu anglicky, měl výhodu. I tak jsem se ale učila  za pochodu, hlavně četla smlouvy, abych se naučila anglickou právní terminologii,“ vzpomíná. V práci se seznámila s právničkou Laurie, která si posléze založila vlastní firmu na právní a obchodní poradenství a Margaretu přizvala, aby šla do byznysnu společně s ní. Dnes je ve firmě jednou ze  tří partnerek. Firmu rozjížděly ve chvíli, kdy Margareta měla maturitu a kolegyně jí doporučila, aby  studovala. Ve čtyřiatřiceti se tak po letech znovu přihlásila do školy. „Podnikání s kamarádkou,  stejně jako s rodinou, bych dvakrát zvažovala. Já a Laurie jsme však byly kolegyně, to bylo něco  trochu jiného. Když jsem se později o jeden byznys s kamarádkou pokusila, bohužel jsem o ni přišla,“ odpovídá na otázku, zda-li neměla strach jít do byznysu ve více lidech. Ve škole strávila Margareta pět let, to už měla kromě práce i rodinu – manžela a dvě děti. „Párkrát jsem měla krizi, kdy jsem chtěla učebnice hodit do koše a začíst se do čehokoliv jiného, klidně červené knihovny. A taky byl kolikrát doma jen chleba, někdy ani ten ne,“ říká a pokračuje: „Ale já nemám ráda superženy, které tvrdí, jak bezproblémově všechno skloubily. Občas to zkrátka skloubit nejde. Pak musíte mít vedle sebe někoho, kdo vás podpoří. Já měla svého muže, který, i když šel někdy do práce ve stejné košili jako včera, přežil to ve zdraví,“ usmívá se. Svého partnera si Margareta vzala hned v osmnácti letech, jsou spolu dodnes.

Kolik peněz potřebujete?

V očích veřejnosti zviditelnil Margaretu Křížovou hlavně televizní pořad Den D, v němž se ji začínající podnikatelé snažili přesvědčit, že jejich nápady stojí za to, aby do nich investovala. Málokterému  se to však podařilo a málokomu se to daří i nyní. „Projekt, do které bych bez váhání investovala  většinu svých úspor, jsem ještě nepotkala,“ říká na adresu všech, kteří se jí snaží přemluvit, aby jim na rozjezd byznysu půjčila miliony. „Lidé u nás zapomínají, co to je podnikat v malém. Chtějí si otevřít restaurace, sportoviště pro děti a podobně. Přístup „dejte mi peníze“ a já začnu, však neuznávám. Když si chcete otevřít sportoviště pro děti, pronajměte si nejdřív trampolínu, stoupněte si před nákupní centrum a zkuste, jestli o takový projekt bude mezi lidmi vůbec zájem. Postupně se pak třeba dopracujete k centru za šest milionů, ale smiřte se s tím, že to nejspíš bude pár let trvat,“ doporučuje. Ženy to podle ní mají v byznysu těžší, uspět však ani pětadvacet let po revoluci není nemožné. „Chce to odhodlanost, píli a hlavně nebát se, což je problém řady českých lidí,“ míní žena, o které média nejčastěji mluví jako o investorce. Její denní práce jsou především schůzky s obchodními partnery a jednání. „Teď jsem však zavedla dva dny bez schůzek, potřebuju čas, kdy mohu soustředěně pracovat,“ líčí. Recept na úspěch podle Margarety Křížové je hlavně tvrdá práce, nikoliv však do naprostého vyčerpání. „Nepracuji patnáct hodin denně. Potřebuji ráno svou kávu, přečíst si noviny, po příchodu domů se zase odreagovat,“ říká. Jejím způsobem odreagování je psaní. Na svém webu www.margaretakrizova.com zveřejňuje blog, ukázky z něj najdete i na našem webu. „A chodím na dlouhé procházky, na kterých se radím sama se sebou. Nejen o věcech týkajících se práce,“ dodává.

Rozhovor s Margaretou Křížovou a její podnikatelské tipy najdete také v našem Katalogu ŽENY s.r.o., který pro vás připravujeme.

Zdroj: JanaLeBlanc

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account