Jedním z nejdůležitějších důvodů, proč cvičit po padesátce, je udržet si váhu na uzdě. Přibírání (nejen) v menopauze je většinou dáváno za vinu výkyvům hladin hormonů. Zvyšující se hladiny estrogenu způsobují větší chuť k jídlu a menší chuť k fyzické aktivitě. Zpomalují metabolismus a zvyšují inzulínovou rezistenci, takže se organismus hůře vypořádává s cukry a škroby. Než si ale připravíte tašku se cvičením, vezmete láhev s vodou a ručník, přečtěte si co dělat a nedělat, aby vaše snaha nepřišla nazmar.
Co dělat:
Silový trénink
Svaly s věkem ochabují, takže silový trénink je alfou a omegou vašeho úspěchu. Navíc podle fitness odborníků pomáhá s hustotou kostí, což je důležité pro snížení rizika zlomenin v budoucnosti.
Najděte si na cvičení partnera
Pokud si pravidelné cvičení domluvíte s kamarádkami, manželem nebo kolegyněmi v práci, budete mít jistotu, že vaše snaha bude mít větší pravidelnost, než když budete vyrážet do fitness centra sami. Dokonce i váš domácí mazlíček může být perfektním spojencem, protože dlouhé procházky jsou pro hubnutí přímo ideální.
Nepodceňujte protahování
Jak naše těla stárnou, naše šlachy jsou silnější a méně pružné. Pravidelným protahováním je můžete snadno procvičovat a docílit toho, že budou méně náchylné ke zranění. Důležité je protahovat se pomalu, ale pravidelně. S každým výdechem jděte o kousek níže nebo více do dálky. Po měsíci uvidíte obrovský progres!
Co nedělat:
Jste pod dohledem lékaře, ale přesto začnete cvičit
Pokud řešíte se svým lékařem nějaký problém, vždy se před začátkem fyzicky namáhavé činnosti poraďte o tom, jestli je váš výběr sportu pro vás vhodný. Neuváženým cvičením si totiž můžete způsobit více škody než užitku. Zvlášť pokud jste dodnes patřili mezi neaktivní jedince.
Koupíte si drahé členství
Na začátku je zbytečné utrácet horentní sumy peněz za trénink v posilovně, když vůbec nevíte, jestli vám tento sport bude vyhovovat. Začněte nejdříve cvičit doma a pokud vydržíte měsíc pravidelného tréninku a cvičení vás bude bavit, neváhejte oslovit trenéra a investujte do sebe.
Zaměřujete se pouze na kardio
Zatímco kardiovaskulární cvičení je velice důležité, protahování a silový trénink je alfou a omegou vašeho úspěchu. Pilates, jóga nebo tai chi jsou skvělé pro udržení vaší váhy v rovnováze. Navíc všechny cílí na vnitřní kór těla, který v budoucnu bude ochraňovat vaši páteř.
Foto: Shutterstock
Tagy:cvičení péče o tělo tipy