Také patříte k těm, kteří se rozhodli držet takzvaný suchý únor, tedy strávit celý tento měsíc bez alkoholu? Pak vězte, že i oněch (letos) 28 dní bez sklenky může pozitivně ovlivnit váš organismus. Jak?
Před následky nadměrné konzumace alkoholu varují lékaři. Nejenže v jejím důsledku trpí naše tělo, ale závislost na alkoholu (ať už si ji piják přizná nebo ne) ničí také rodinné a další vztahy. Ostatně ruku na srdce – i vy jistě máte ve svém okolí či příbuzenstvu někoho, kdo to s láskou k alkoholu přehání a jehož rodina kvůli tomu trpí či se rozpadla.
Jeden měsíc bez alkoholu sice nikoho nespasí, ale může ukázat, že život se dá žít i bez každodenní nebo nadměrné konzumace alkoholu a že našemu tělu absence těchto nápojů dokáže ulevit. Jak?
Střízlivé tělo = zdravé tělo?
Dá-li si člověk občas sklenku vína nebo piva, rozhodně svůj organismus nijak zásadně neničí. Pokud se ale konzumaci alkoholu věnuje denně, případně nárazově, ale ve velkém množství, pak se takové chování na zdraví rozhodně podepíše. A už jediný měsíc abstinence dokáže některé škody napravit.
Podle studie University of Sussex mohou milovníci alkoholu zaznamenat celou řadu změn. K nim mimo jiné patří kvalitnější spánek, úbytek přebytečných kilogramů, zlepšení stavu pleti nebo navýšení energie. Konečně si oddechnou také těžce zkoušená játra nebo ledviny.
„Všichni si uvědomujeme, že nadměrné pití alkoholu se na našem těle podepisuje. Víme, že si ničíme játra, že se významně zvyšujeme riziko několika typů rakoviny, ale také chorob ledvin a srdce, či že stoupá pravděpodobnost duševních poruch. Jenže máme tendenci tyto dopady podceňovat. Suchý únor je tak poměrně snadný způsob, jak si na vlastní kůži vyzkoušet zdravotní benefity života bez alkoholu či s velmi malým množstvím,“ říká jeden z autorů studie dr. Richard Piper.
Nejde jen o zdraví
Ovšem zlepšení některých zdravotních aspektů není podle odborníků jedinou výhodou suchého února. Lidé si vyzkoušejí, že bez alkoholu se žít dá, že jej nepotřebují, aby si skvěle užili večer s přáteli.
„Po zbytek roku se tak mohou snáze a lépe rozhodnout, kdy pít a kolik toho vypít. existuje pak vyšší šance, že se jim nestane, aby toho za jediný večer vypili víc, než měli vlastně v úmyslu,“ doplňuje dr. Piper.
Mimochodem, jak tento odborník podotýká, s vyřazením alkoholu je spojen ještě jeden bonus. A ten pocítí především vaše peněženka. I když alkoholické nápoje nepatří v Česku k nejdražším, i tak může být měsíční úspora poměrně zajímavá…
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Pražáková

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account