Známe to všechny. V celodenním shonu se jídlo často ocitá až někde na posledních místech našich priorit, což ve výsledku znamená, že ve spěchu jíme nezdravá a vysoce kalorická jídla bohatá na sacharidy. A ta škodí nejen naší postavě, ale i zdraví. Jak se vymotat ze začarovaného kruhu? Je to snazší, než si myslíte!
Schválně – jak vypadá váš běžný pracovní den? Ráno se rychle vyhrabete z postele, sama ještě v polospánku vzbudíte děti (o partnerovi ani nemluvě), všem připravíte snídani, oblečení, dohlédnete na to, aby se všichni včetně vás vystřídali v koupelně a ze dveří vyrazili v přijatelný čas. Do práce dorazíte připravena čelit všem úkolům, které vás ale zahltí tak, že si okolo třetí odpoledne všimnete, že vám kručí v žaludku a vy jste od rána taktak stihla vypít kávu z automatu. Na (pozdní) oběd není čas, a tak rychle sáhnete do šuplíku pro sušenku, kterou v něm máte na podobné případy schovanou (a která tam „bydlí“ ve společnosti čokolády pro případy stresu, slaných arašídů, když je vám úzko a chipsů, když je na vás nepříjemný šéf). Za hodinku váš žaludek už protestuje natolik, že si zopakujete výlet k automatu, kde kromě dalšího kelímku sladkého latté „ulovíte“ i bagetu se spoustou majonézy a pochybnými smaženými nugetami. Z práce rychle letíte na nákup, kde neodoláte rozpečené housce, a abyste získala alespoň nějakou energii a zahnala začínající bolest hlavy, zapijete ji sladkou limonádou s kofeinem. Večeři pro rodinu sice rychle připravíte tak, aby byla zdravá a vyvážená, ale po ní vás celý večer honí mlsná, takže své chutě uklidňujete zásobou cukrovinek, jež úzkostlivě schováváte před nenechavýma rukama dětí i partnera. Spát odcházíte vyčerpaná, s bolavým žaludkem a pořádným rozčarováním z toho, že sice víte, jak si svým jídelníčkem ničíte postavu i zdraví, ale netušíte, jak ho zachránit. A přitom je to vlastně jednoduché!
Cukr: Rychlá energie s nepěknými následky
Všimla jste si někdy, jak ve shonu automaticky saháte po potravinách plných cukru? Je to logické – tím, že nedodáváte během dne tělu potřebné „palivo“, začne toužit po nejrychlejším zdroji energie. A tím jsou právě sacharidy, respektive cukr. Sice organismu dodáte prostřednictvím sušenky nebo čokolády sílu fungovat chvíli dál, ovšem neobejde se to bez následků. Tak předně cukr představuje tzv. prázdné kalorie, tedy zdroj energie bez sebemenší stopy živi potřebných pro fungování našeho těla (a ještě k tomu za cenu přibývání na váze). A co víc, cukr je pro naše zdraví rizikovou pochutinou.
Je prokázáno, že kromě obezity zvyšuje riziko dalších závažných onemocnění – přispívá k chorobám srdce i mozku, podporuje zánětlivé procesy v těle, napomáhá vzniku diabetu, podporuje tvorbu zubního kazu, přispívá k problémům s pletí a urychluje její stárnutí. Navíc na něj vzniká velmi snadno závislost, která se rovná závislosti na cigaretách, alkoholu a dalších drogách. S každou sušenkou či čokoládou, kterou ve shonu spořádáme, tuto závislost podporujeme a své zdraví vystavujeme dalšímu riziku.
Co s tím? Řešení je nasnadě – prostě slazené potraviny z jídelníčku vyřaďte a najděte jiné zdroje energie, která vaše tělo „nakopne“, ale nebude mít na něj negativní dopady. Možná vás bude chvíli trápit „absťák“ a budete překvapená, kolik dobrot cukr obsahuje, ale stojí to za to!
Chce to plán (a zásobu krabiček)
Kromě toho, že ze svého okolí odstraníte všechny sladké „nástrahy“, byste se ale měla více podívat i na svůj jídelníček jako takový. Kde a jak dostanete v práci oběd, kde si můžete dopřát svačinku? Chodíte do nedaleké restaurace, kde mají na menu pochoutky typu vepřo-knedlo-zelo a „nejzdravější“ položkou je salát, po kterém ale máte do hodiny hlad, případně máte v práci jídelnu? A nebo se odbýváte rohlíkem a hermelínovým salátem z nedaleké sámošky? Samozřejmě je dobře, když obědváte, nicméně ne vždy máte možnost dopřát si výživné jídlo, které vás zasytí a dodá vám energii, aniž by vás „napumpovalo“ spoustou sacharidů. Co s tím? Nejlepší je připravovat si jídlo doma a nosit si jej do práce v krabičce. Tak totiž získáte dokonalou kontrolu nad tím, co si nakládáte na talíř.
A to, co by na něm mělo být, jsou především kvalitní proteiny, tedy libové maso, vejce, sýry, mléčné výrobky apod. Nesmí chybět zelenina, v menší míře ovoce, sacharidy by měly být zastoupeny buď jen minimálně (to když se rozhodnete pro lowcarb životní styl), nebo v podobě složitých sacharidů, jimiž jsou například rýže natural, quinoa, luštěniny, brambory, batáty, celozrnné pečivo apod. Když si vytvoříte jídelníček na celý týden dopředu, máte vyhráno. A pokud přece jen nebudete stíhat na některý den jídlo připravit, mějte v zásobě nějaký proteinový lowcarb pokrm, který si v práci připravíte během pár minut a který vám dodá vše potřebné od živin až po energii. Skvěle se k tomu hodí například nízkosacharidová jídla KetoLife, jež vás zasytí, aniž by vám bylo těžko nebo jste měla výčitky svědomí.
Čas na práci, čas na jídlo
Kolikrát už jste se v životě vymluvila na to, že se nestíháte v práci ani najíst, a to je tedy důvod, proč nahrazujete zdravý oběd nebo svačinky slazenou kávou, limonádou nebo cukrovinkami? A teď ruku na srdce – opravdu si nemůžete pracovní den rozvrhnout tak, abyste našla 20 minut na jídlo? Jen se zamyslete, kolikrát za den jste zkontrolovala Facebook nebo Instagram, podívala se na soukromý e-mail, zvedla telefon kamarádce… Jak je vidět, nějaký čas se přece jen ve všem tom shonu najde. A tak toho využijte a na seznam úkolů pro daný den si – i s přesným časem – naplánujte také oběd a svačinky (klidně si dejte upozornění na mobilu, abyste nezapomněla na čas).
Zkuste si v práci prosadit, že když se obědvá, nepracuje se. Jídlo nekonzumujte u počítače a rovnou z krabičky – hezky si ho naaranžujte na talíř (ostatně jíme i očima) a vychutnejte si ho někde, kde vás nebudou rušit e-maily nebo telefony (případně kolegové nebo nadřízení).
Jistě, nastanou dny, kdy bude velmi těžké tento dokonalý plán dodržovat (zkuste ale, aby jich bylo co nejméně). V takových případech nepropadejte panice a už vůbec nesklouzávejte ke starým zlozvykům. Namísto sušenek nebo čokolády do šuplíku umístěte proteinové lowcarb dobroty, například proteinové kaše, chlebíky, případně proteinové lowcarb nápoje, které můžete jíst klidně u pracovního stolu. Skvělým tipem jsou také nízkosacharidová proteinová pyré KetoLife v praktických kapsičkách, jež se klidně vejdou i do kabelky a která vám spolehlivě dodají energii na celý den. A bez zbytečných sacharidů!
Zkrátka a dobře – jíst zdravě, i když nemáte čas a jste celý den v jednom kole, není žádná věda. Zvláště když máte k dispozici skvělé pomocníky v podobě lowcarb proteinových jídel. Uvidíte, že když se budete držet svého plánu, budete se i lépe cítit. A vaše tělo se vám odmění nejen štíhlými křivkami, ale také spoustou energie a zdravím.
Foto: Shutterstock/KetoLife
Jak jíst zdravě, i když nestíháte a jste zavalená prací
-
Pomáhá při stresu, posilujete imunitu a bojuje proti infekcím. Objevte kouzlo ženšenu!
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
Eleuterokok, asijská bylinka a zároveň ostnatý keř, je v povědomí veřejnosti známý jako sibiřský ženšen. Podle lidového lékařství tělu pomáhá...
-
Jak rychle posílit imunitu, abyste nestrávili Vánoce v posteli s chřipkou
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
V předvánočním období výrazně stoupá riziko nemocí, zejména chřipky a onemocnění dýchacích cest. Může za to oslabení naší imunity...
-
Chemické filtry versus minerální. Jak se chránit před sluncem?
KristinaGrey||Krása a zdraví
Ochrana před slunečním zářením je v současnosti, a více než kdykoli předtím, problémem široké veřejnosti související se zdravím. Každá druhá...
-
Nejlepší (nejen) vánoční pyžama, které si kupte dnes, a noste celý rok
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví, inspirace, vánoce
Doba lenošení u televizní obrazovky se pomalu blíží! Čeká nás sváteční období pohádek, cukroví a horké čokolády. Těšíte se?...
-
Aplikujte do svého života 5P, a to trvale. Máme pár tipů pro začátek
LenkaFasnerová||#, Krása a zdraví, péče o sebe, péče o tělo, tipy
Pět základních potřeb pro fungování našeho zdraví. Jak je uchopit a začít implementovat do našeho života, a to trvale?
-
Klasické vložky dnes nahrazují ty přírodní či kalíšky a speciální kalhotky
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
Menstruaci bere většina žen jako jakési nutné zlo, které patří k životu. Těch několik dní v měsíci ovšem neznamená jen jisté...
-
Lidé se během pandemie báli chodit na preventivní prohlídky, říká lékařka Ludmila Mazylkinová
Redakce Ženy s.r.o.||#, Krása a zdraví, péče o sebe, tipy, zdraví
Na preventivní prohlídky chodí v České republice pouze 30 až 40 % lidí. Jak zlepšit přístup Čechů k preventivním...
-
Opakované potraty: Bolestivé téma, o kterém se nemluví
Redakce Ženy s.r.o.||#, Krása a zdraví, těhotenství, vztahy, zajímavosti
Situace, kdy se párům nedaří počít dítě, jsou stále častější. Ovšem poněkud v pozadí zůstává zcela jiné téma, a...