Nemůžete večer usnout, v noci se několikrát budíte a ráno vstáváte bez energie? Pak svému tělu nejspíš nedopřáváte tolik spánku, kolik potřebuje. A to může z dlouhodobého hlediska ohrozit i vaše zdraví. Na které největší chyby, jež nám narušují spánek, bychom si měli dát pozor?
Umýt se a vyčistit si zuby, to jsou běžná pravidla večerní hygieny, která si osvojujeme od dětství. Často ale zapomínáme na spánkovou hygienu. O co vlastně jde? Ke správné regeneraci organismu potřebujeme dostatek kvalitního spánku. Když jsme odpočatí, snadněji odoláváme stresu a máme více energie pro práci, rodinu i koníčky. Hektický životní styl ale podporuje různé nešvary, kvůli kterým si spánek sami narušujeme. Čemu je tedy dobré se v ložnici vyhnout?
Každý člověk si postupem času osvojuje vzorce chování, tedy zvyky, kterým se věnuje před ukládáním se ke spánku. Až s odstupem času může zhodnotit, zda jsou správné, či nikoli. To, že některé návyky neodpovídají pravidlům správné spánkové hygieny, lze poznat podle několika pravidel.
Nepravidelný odchod do postele
Mnoho z nás nedodržuje alespoň přibližnou pravidelnou dobu, kdy chodí spát. To ale narušuje denní rytmus, může se negativně projevit na kvalitě spánku a způsobit stavy extrémní únavy, podrážděnosti a ztráty koncentrace. Pravidelnost je totiž základním kamenem spánkové hygieny. Vstávat a uléhat bychom měli zhruba ve stejnou dobu, rozdíl mezi jednotlivými dny by neměl být větší než jedna hodina.
„Ideální čas spánku je od 22 hodin, kdy nejvíce regenerují nadledvinky – tedy orgány, které jsou zodpovědné za tvorbu stresových hormonů a vůbec se významně podílejí na regulaci hormonálního systému. Dostatečný spánek v tuto dobu zvyšuje odolnost vůči stresu a snižuje jeho vliv na organismus,“ uvádí MUDr. Jan Vojáček, lékař celostní medicíny.
Mobil v ruce
Mezi mylné domněnky patří, že dobrým způsobem, jak se před spaním uvést do klidového režimu, je večerní sledování filmů či seriálů. Používání elektroniky, ať už počítače, čteček knih, chytrých telefonů nebo sledování televize před spaním ale naopak schopnost klidně usnout zhoršuje.
Odborníci doporučují vyhýbat se technologiím vyzařujícím modré světlo, které vychází z počítačů, chytrých telefonů, tabletů a televizí minimálně hodinu před tím, než jdeme spát. Modré světlo totiž zabraňuje produkci melatoninu, který udržuje tělo v ospalosti. Lepším řešením pro zaplašení neodbytných myšlenek je přečíst si několik stran knihy.
Svačina před usnutím
Častým zlozvykem je mít večerní odpočinek spojený s dobou, kdy se lze „konečně v klidu najíst“. Jíst bychom však měli nejpozději jednu až dvě hodiny před spaním, a také pečlivě vybírat potraviny.
„Pokud se najíme na noc, udržujeme v chodu trávicí trakt včetně jater, což se může negativně projevit na regeneraci. Usnout po jídle může být snazší, protože pokud zkonzumujeme větší množství sacharidů, vzroste hladina glukózy v krvi a organismus vyplaví inzulín. Ten tuto hladinu sníží obvykle na hodnotu nižší, než byla předtím, což se projeví pocitem únavy a usnadní usínání,“ říká odborník na výživu Ing. Lukáš Vrána. „Jíst před spaním však obecně nedoporučuji. Glukóza, která není energeticky využita, se přemění na tuk a ten se následně uloží. A to se samozřejmě projeví na přibírání na váze,“ dodává.
Sklenka na dobrou noc
Kofein obecně slouží k probuzení organismu a je i tam, kde bychom ho běžně nehledali. Tedy nejen v kávě, ale i v tzv. kolových nápojích, čokoládě, černém a zeleném čaji, ale také v prášcích proti bolesti či nachlazení. Pro kvalitní spánek bychom kofein neměli konzumovat čtyři až šest hodin před spaním.
Podobné je to i s alkoholem, o němž se traduje, že pomáhá lépe spát. Ve skutečnosti má přesně opačný účinek, navíc způsobuje pocení, bolesti hlavy a pocit žízně. Může pomoci rychleji usnout, organismus si však dostatečně neodpočine.
Shon až do večera
Před spaním je důležité uvolnit tělo i mysl. Stav, kdy ležíme po celém dni v posteli, víme, že za pár hodin vstáváme, jsme unavení, ale přesto se nám nedaří usnout, zná snad každý z nás. Kromě tělesné hygieny je proto zapotřebí i hygiena mentální – zapomenout na pracovní záležitosti, na vše, co jsme ten den zapomněli udělat, anebo jak si vede dítě ve škole.
Jak se před spaním uvolnit? Pomáhá ztlumené světlo, tichá a klidná hudba, horká koupel, svíčky nebo jóga.
Foto: Shutterstock
Autorka: Nikola Strnadová
Na které největší chyby, jež nám narušují spánek, bychom si měli dát pozor?
-
Sváteční nail art: je čas na trendy vánoční manikúru
Lucie Janotová||#, Krása a zdraví, tipy, vánoce
Je jen na vás, jestli se do nové vánoční manikúry pustíte sama nebo zavoláte své oblíbené manikérce. Teď už...
-
Kde hledat omega-3 mastné kyseliny, když nemáte rádi ryby
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
Omega-3 mastné kyseliny se nacházejí hlavně v tučných rybách. Co si ale mají počít ti, kteří mořské stravě „neholdují“?...
-
S dentální hygienou svých ratolestí začněte už v předškolním věku
KatkaU||Krása a zdraví
Dentální hygiena je stomatologická procedura, při které dentální hygienistka odstraní zubní kámen a zubní plak z dutiny ústní. Právě...
-
Rozmarýnový olej na vlasy: tajný pomocník, který pomůže růstu a posílení vašich vlasů
Lucie Janotová||#, Krása a zdraví, péče o sebe, tipy, vlasy
Objevte bylinku, která dělá mnohem více, než jen to, že skvěle chutná! Jak správně používat rozmarýnový olej na vlasy...
-
10 nejlepších tipů, jak používat kokosový olej ve vaší kosmetické rutině
Lucie Janotová||Krása a zdraví, kosmetika, péče o tělo, tipy
Kokosový olej je dlouhodobě považován za „všelék“. Jistě - v dokonalém světě by díky tomuto sladce vonícímu oleji magicky...
-
1. Příběh vagíny: ,,Pálí to. Svědí to.” aneb když promluví vaše vagína
Redakce Ženy s.r.o.||#, Krása a zdraví, Magazín, dole bez starostí, péče o sebe, zdraví
Ženy mezi sebou málo debatují o problémech týkajících se vaginy. Podle nás by to ale nemělo být tabu, a...
-
Od klobouků k módě: jak se Coco Chanel stala nejslavnější návrhářkou na světě?
Lucie Janotová||Krása a zdraví, inspirativní ženy, móda
Přední francouzský módní dům Chanel nepochybně udělal trvalý dojem na dámskou Haute Couture (vysoké umění krejčovské). Od svých skromných...
-
Proč je tak důležité dopřát svému tělu dostatek vlákniny
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
Odevšad slýcháme, že bychom měli do svého jídelníčku zahrnout dostatek vlákniny. A všichni tak nějak tušíme, že bychom ji...