Má vaše dítě vši? Nestyďte se, radujte se! Jediné, o čem to vypovídá, je, že váš potomek  je v kolektivu oblíbený a má kamarády! Veš totiž nelétá, takže se přesune na druhého člověka pouze tak, že mají lidé hlavy těsně u sebe. S hygienou to nemá vůbec co dělat.
Vši si mezi čistým a špinavým rozhodně nevybírají. A nebojte, nejste v tom sami. Například v USA se ročně s tímto parazitem potýká až dvanáct milionů lidí.
Zkoumejte a hledejte
Nečekejte, až se objeví lísteček v notýsku či žákovské knížce. Pokud se vám zdá, že se dítě začíná škrábat na hlavě, ihned mu vlasy prohlédněte. Nemusí se ale ještě ani drbat, děti, které jsou napadené vší dětskou, bývají také nevyspalé, unavené a neklidné.
Vši se množí velmi rychle a navíc před sáním vstříknou do ranky sliny s vasodilatačními látkami, které mohou způsobit i alergickou reakci. Ranky se také mohou rozškrábáním zanítit a způsobit další infekce či ekzematické stavy, jejichž léčba může být poměrně nepříjemná.
Co na hlavu?
Se vší dětskou lidé bojují, co svět světem stojí. Nejstarším nálezem jsou její vajíčka nalezená ve zbytcích vlasů člověka, který žil před 9 000 lety. A od té doby se vším daří. Jejich výskyt se stále radikálně zvyšuje a vši jsou k běžným odvšivovacím přípravkům čím dál rezistentnější.
Běžné produkty navíc obsahují nejrůznější toxické látky, jako organofosfáty či insekticidy. Zkuste tedy tentokrát vsadit na přírodní preparáty. Fungují spolehlivě, bez toxických látek a není nutné mít je na hlavě příliš dlouho.
Zubatý pomocník
Po aplikaci kúry a umytí hlavy pročešte ještě postupně pramen po prameni všechny vlasy speciálním hustým hřebínkem, všiváčkem. Manuálně tím odstraníte jak mrtvé hnidy, tak larvy i dospělce.
Pračka v plné práci
Mimo tělo člověka může veš přežít až 48 hodin. Všechny kúry jsou tudíž k ničemu, když večer dítě lehne do stejného povlečení jako včera. Dejte tedy vyprat všechno ložní prádlo, ručníky, plyšáky, ale i „roznošené“ bundy nebo mikiny. Tam všude se může nějaká ta zákeřná veška schovávat a čekat na svou příležitost. 
Perte na nejvyšší možnou teplotu, kterou daný typ oblečení unese. Byt lze sanovat i pouhou vaší nepřítomností. Pokud to jen trochu půjde, odjeďte někam třeba na víkend. Parazit bez příjmu potravy nepřežije.
Karanténa v mrazáku
Stejně jako vysoké teploty nesnášejí vši ani ty extrémně nízké. Takže pokud nemůžete vyprat nějakou tu hračku nebo třeba cyklistickou helmu či vlněný svetr, zabalte je neprodyšně do igelitu a dejte na 48 hodin do mrazáku. Kolikrát stačí dát jen věci do pytle, utěsnit jej a nechat dostatečně dlouho v „karanténě“ – třeba někde v komoře.
Velký úklid
Jsou místa, která by vás ani nenapadla, ale nějaká zmatená, vypadlá či vyčesaná veš se může schovávat i tam. Vyluxujte tedy i čalounění sedací soupravy, čelo postele či autosedačku. 
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account