Bolesti v podbřišku provázejí většinu žen při menstruačním cyklu. Ne vždy však tlak či ostré bodání znamená blížící se menstruaci. Bolesti mohou být způsobeny infekcemi, myomem nebo i křečovými žílami. Jak menstruační bolesti rozpoznat od jiných obtíží a kdy už je nutné vyhledat lékaře?
Nejčastější obtíže
Bolest v souvislosti s menstruačním cyklem zažije alespoň několikrát v životě téměř každá žena, některé je pak prožívají pravidelně. Bolesti v oblasti podbřišku však mají nejrůznější příčiny. Nejčastějším důvodem bývá dysmenorhea, tedy právě bolestivá menstruace. U některých žen se přitom mohou objevit i v průběhu ovulace.
„Pokud bolesti přicházejí v jiné intenzitě nebo v jiném období, než je žena zvyklá, měla by zvážit i další možné důvody. Běžně se totiž za bolestí skrývají například infekce močového měchýře a močových cest. Citlivě se projevuje také infekce pochvy, v menším množství případů i zánět děložního hrdla a výjimečně infekce dělohy nebo vaječníků. Pokud žena v minulosti opakovaně prodělávala tyto záněty, pak se mohou v dutině břišní a v malé pánvi vyskytovat srůsty působící bolesti chronické,“ říká renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.
Křečové žíly ve hře
Menstruace a záněty představují ty nejčastější příčiny, bolest v podbřišku však může mít i méně obvyklé důvody. Zvláštní skupinu bolestí představují například ty vyvolané endometriózou. Je to stav, kdy se sliznice z dutiny děložní, tedy endometrium, dostane i do jiných ženských orgánů či jejich částí, kupříkladu do vaječníku, děložních vazů nebo pobřišnice.
„Tato sliznice v průběhu cyklu reaguje na hormonální změny stejně jako ta v děloze, a proto působí potíže. Vinu za bolesti lze přičítat i cystám na vaječníku, zvláště pak, dojde-li k jejich prasknutí. Po prasknutí cysty se může objevit náhlá bolest, která ale většinou do 20 až 30 minut ustoupí,“ radí lékař.
Za potížemi v oblasti podbřišku někdy překvapivě stojí i křečové žíly. Ty se totiž nenacházejí pouze na nohou, ale zvláště u žen po porodech se objevují též kolem dělohy. Problémy představuje také myom, tedy nezhoubný nádor z děložní svaloviny. U myomu ovšem nezáleží na velikosti, ale na tom, kde roste. Protože i malý útvar, který roste směrem k děložním vazům, může působit velké bolesti. Naopak u většího myomu rostoucího volně mezi střeva do dutiny břišní se příznaky nemusejí objevit vůbec.
Kdy raději k lékaři
Typická bolest při menstruaci bývá většinou silnější těsně před začátkem krvácení. Bolestivé projevy mohou provázet i premenstruační syndrom (PMS), a to až několik dní před startem cyklu. Obtíže však postupně poleví se spuštěním menstruačního krvácení, tedy v průběhu prvního či druhého dne. Pokud je menstruace bolestivá jen mírně a neznamená pro ženu žádná omezení, pak se jedná o běžné projevy cyklu. V těchto případech není nutné lékaře vyhledávat, žena si vystačí s tabletou proti bolesti a doplněním potřebných látek. Důležité je tělu dodat dostatek magnézia či vitaminu B6 neboli pyridoxinu. Pro lepší účinek jsou vhodné komplexní přípravky určené přímo na projevy menstruace.
Žena by však měla zpozornět ve chvíli, kdy registruje další nepříjemné příznaky. Jde o intenzivní bolest provázenou závratěmi, zvracením či mdlobami. Jestliže je bolest na počátku menstruačního krvácení slabší a s postupující menstruací sílí, pak jde o charakteristické příznaky zmiňované endometriózy. V těchto případech je dobré poradit se s lékařem, na nějž se je třeba obrátit i při bolestech v podbřišku, které přímo nesouvisejí s cyklem – například při zánětu močového měchýře, jenž se projevuje tupou či pálivou bolestivostí uprostřed podbřišku a častějším močením.
„Projevy zánětu ovšem pociťujeme spíše postupně a většinou nejde o okamžitou bolest. Ale zvláště u bodavých a píchavých bolestí, které vznikly náhle, je vhodné lékaře vyhledat co nejdříve,“ říká MUDr. Turčan.
Foto: Shutterstock
Jak menstruační bolesti rozpoznat od jiných obtíží jako je například infekce, myomem nebo křečové žíly?
-
Vyzkoušejte líčení a vlasy podle vévodkyně Kate
KatkaU||Krása a zdraví, účesy
Nejspíše se všichni shodneme, že vévodkyně Catherine z Cambridge, kterou známe především jako vévodkyni Kate, to pokaždé ohromně sluší....
-
Pohyb dělá sexy těla. 4 důvody, proč se začít pravidelně hýbat
PetraŠtelcová||Krása a zdraví, cvičení, inspirace, péče o sebe
Pohyb by měl být přirozenou součástí našeho života, jeho benefity jsou totiž nedocenitelné. Někdy stačí i opravdu málo.
-
Fibrilace srdečních síní je novou epidemií Evropy
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
Během celosvětového týdne na podporu povědomí o onemocnění fibrilace síní poukazuje mezinárodní asociace Atrial Fibrillation Association, která vydala ve...
-
Dostala jsem druhou šanci žít. Učím se milovat a přijímat se taková, jaká jsem, říká vždy usměvavá Klára
KristinaGrey||Krása a zdraví
Za vším hledej Klárku, tedy minimálně za každým letošním Dnem, kdy se budu mít ráda! To ona je ta,...
-
Teď už jen blbě vypadám, jinak mi nic není, říká Bára Hájková, která se poprala s rakovinou
Kristýna Solničková||#, Krása a zdraví, inspirativní ženy, podcast, rozhovor, talkzlomu
Bára Hájková si vyslechla jednu z nejhorších diagnóz - rakovina, navíc poměrně vzácný druh. Statečně se s ní poprala...
-
Jak se zbavit stresu? Začněte cvičit!
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
Nechce se ti. Věř, že mám silné pochopení. A to jsem si cvičení a zdravou stravu zvolila jako hlavní...
-
Na nevěru lze přijít i v ordinaci, říká praxe
Redakce Ženy s.r.o.||#, Krása a zdraví, dole bez starostí, péče o tělo, rozhovor, zdraví
„Bolí mě hlava,“ stěžuje si kamarádka a hned dostane přednášku o pitném režimu, dostatečném spánku, užíváním správných minerálů a...
-
Jak na perfektní jarní manikúru? Vyzkoušejte šest největších trendů!
Lucie Janotová||Krása a zdraví
Světle růžová, tělová, barva slonoviny… letos na jaře popusťte uzdu své fantazii a pro své nehty zvolte rozhodně výraznější...