Jak vyrobit plstěné vánoční ozdoby: Návod a tipy pro kreativní Vánoce

Máte rádi přírodní vánoční ozdoby? Já ano. I proto bych se s vámi v tomto článku ráda podělila o návod na plstěné vánoční ozdoby, které jsem se letos rozhodla vyrábět. Jsou krásné, jednoduché, lehoučké a zvládnou je vyrobit dokonce i děti : ).

Takové ozdoby nenajdete v běžných obchodech ani supermarketech. Je třeba najít si trochu času a přiložit ruku k dílu. A co teprve, když je těch rukou hned několik, to je pak krása. Malé i velké, mladé i takové, které už toho hodně zažily.  Vždyť o čem jiném by měl být tento sváteční čas, než o společném setkávání s rodinou a přáteli ♥

Co budete potřebovat?

OVČÍ ROUNO

JEHLU NA PLSTĚNÍ…střední nebo silná podle druhu rouna, které použijeme

PODLOŽKU NA PLSTĚNÍ…kousek molitanu/houbička na nádobí

VYKRAJOVÁTKA NA CUKROVÍ

JEHLA + BAVLNKA + NŮŽKY

Díky plstění s vykrajovátky je vyrábění ozdob vhodné i pro děti. Jejich ruce drží místo formujícího se výrobku vykrajovátko. Díky tomu jsou jejich prsty ve větším bezpečí :). Ale i tak doporučuju nejprve společně plstící jehlu prozkoumat a ukázat dětem, jak je ostrá…

Než začnete…

Mám pro vás jednu radu. Čím víc se při plstění budete blížit k vykrajovátku, tím větší pozor si dávejte kam jehlu zapichujete. Když se totiž jehla potká s kovem, někdy se zlomí. Proto doporučuju v těchto místech trochu zpomalit a mít tak jehlu pod větší kontrolou.
Pokud jste ještě neplstili, tak toto je ideální jednoduchý výrobek, na kterém si to můžete vyzkoušet :).

Jaké rouno je dobré použít ?

Tyto ozdoby můžeme vyrábět z jakéhokoliv ovčího rouna. Práce nám ale půjde mnohem rychleji od ruky, když použijeme rouno=vlnu mykanou. Mykaná vlna je takový ten hutnější typ rouna, které už samo o sobě drží lépe pohromadě. Jeho jednotlivé vlákénka jsou do sebe trochu zašmodrchané.
Pokud nevíte, jakou vlnu zrovna doma máte, přiložte si ji na líčko. Jestli je vlna na první dotek drsnější (trochu kouše), pak je to pravděpodobně vlna mykaná. Jestli je dotek vlny příjemný a jemný (nekouše), jde o jemnější druh vlny (často merino vlna). I s touto vlnou je možné ozdoby vyrobit, jen vás to bude stát trochu více času :).

Záleží na tvaru vykrajovátek?

Ano. Čím jednodušší a kulatější je tvar vykrajovátka, tím lehčí je ozdobu uplstit. Naopak čím je vykrajovátko členitější a špičatější, tím těžší je ozdobu vyrobit

JEDNODUŠŠÍ TVARY…kolečko, měsíček, srdce, hříbek, zvoneček

SLOŽITĚJŠÍ TVARY…stromeček, hvězda, koník, květ

Budete vyrábět s dětmi?

Řekněte jim, aby plstící jehlu do rouna zapichovaly nejprve jemně (ne vší silou). Až si na opakující se pohyb zvyknou, můžou i zrychlit. Ale pomalejší pohyb je více koordinovaný a tak i bezpečnější :). Zoubky v dolní třetině jehly se musí do rouna opakovaně zapichovat. Jinak by plstění bylo zdlouhavé a neefektivní. zní to možná složitě, ale je to jednoduché. Stačí si to vyzkoušet 🙂

POUŽIJTE MYKANOU VLNU…práce s mykanou vlnou je pro děti snadnější a rychlejší

POUŽIJTE STŘEDNÍ NEBO HRUBOU PLSTÍCÍ JEHLU…velikost M-L-XL

POUŽIJTE JEDNODUCHÉ TVARY VYKRAJOVÁTEK

Ozdoby můžete dozdobit : )

Jak budou vaše ozdoby nakonec vypadat je jenom na vás, stačí jen popustit uzdu fantazie. Tady je malá inspirace…

Návod

Videonávod najdete na konci tohoto článku :).

Vlnu natrháme na menší kousky a vložíme do vykrajovátka. Opakovaně do ní vpichujeme plstící jehlu (rovnoměrně do všech míst).
Až vlna klesne a srdce začne držet pohromadě (asi za 2-5 minut), vyjmeme jej z vykrajovátka. Otočíme ho tak, aby uplstěná strana srdce (ta, do které jsme píchali) směřovala směrem k podložce. Pak srdce znovu vrátíme do formičky.
Opět opakovaně zapichujeme plstící jehlu do nezaplstěné strany (asi 2-5 minut).
Srdce vyjmeme z vykrajovátka a poupravíme (zaplstíme) po jeho obvodu, když to bude potřeba – viz video.
Srdce propíchneme jehlou s bavlnkou a vyrobíme si očko, za které budeme moci ozdobu pověsit třeba na stromeček : ).

Máte-li chuť na další tvoření v duchu Vánoc, mrkněte na návod, jak vyrobit vánoční hvězdu z papíru nebo návod na recy-sněhuláka.

Tak, teď už jen stačí pozvat své blízké, nachystat vánoční koledy, dobrý čaj nebo láhev červeného, něco k zakousnutí a může se začít : ).

Ze srdce vám přeji, ať si toto předvánoční tvoření užijete v klidu a pohodě

 ♥♥♥

Zdroj foto: Kateřina Chrobáková

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account