Tenhle článek vás nejspíš zaujal proto, že máte doma (nebo brzy čekáte) miminko. Gratulujeme, to je radost! Zároveň víme, že být dobrým rodičem je občas velký oříšek, a tak dnes probereme právě toto téma. Přesněji hygienu našich nejmenších. Není to sice žádná věda, ale osvědčené tipy se hodí vždy. Tak pojďme na ně!
Tip č. 1: Větrejte
Že je zapářka obrovské téma (nejen) dospělých žen, víme. Bohužel se občas nevyhne ani miminkům, a tak vsaďte na přirozenost! Co to znamená v praxi? Že budete nechávat holčičku bez plenky tak často, jak jen to půjde. Samozřejmě tím nemyslíme celý den, ale určitý čas mezi přebalováním, po sprše apod. Určitě pomůže. Vyhnete se tak zapářce i opruzeninám, které naše nejmenší často trápí.
Tip č. 2: Dbejte na vhodný výběr spodního prádla
Ač teď možná máte pleny všude, kam se podíváte, není to napořád. Proto pamatujte, že výběr spodního prádla pro malé holčičky, je stejně důležitý, ne-li důležitější, jako výběr pro vás samotné. Je třeba pořídit takové kalhotky, které budou bavlněné, prodyšné a pravidelně měněné za ty čisté, důkladně vyprané.
Tip č. 3: Kontrolujte výtok
Při přebalování je také dobré kontrolovat výtok, který se může u novorozených holčiček ještě nějakou dobu po porodu objevovat. Pokud si ho všimnete i vy, není třeba se hned děsit – jde o normální věc, která se dříve nebo později srovná. Pokud by ale výtok zapáchal nebo měl zvláštní barvu, na nic nečekejte a poraďte se se svým lékařem.
Tip č. 4: Vyhněte se intimnímu mýdlu
Miminka jsou zároveň velmi citlivá na jakékoli přísady v běžné kosmetice, proto je třeba pořizovat takové gely, šampony a mýdla, které budou šetrné a neparfémované. To ale neplatí v případě intimních mýdel, kterým je třeba vyhnout se úplně.
První mýdlo holčičce pořiďte až okolo druhého roku. Zároveň nezapomeňte zvolit jeho speciální variantu uzpůsobenou pH našich nejmenších. V opačném případě, tedy při koupi intimního mýdla pro dospělé ženy, by si mohla intimní partie zbytečně podráždit nebo vysušit.
Tip č. 5: Vsaďte na perlan a vodu
Kromě spousty produktů si mnoho rodičů bere na pomoc i vlhčené ubrousky. I těm byste se ale měli spíše vyhýbat a používat místo nich obyčejný perlan a vodu, do které můžete přidat i pár kapek olejíčku. Proč? „Když pominu fakt, že ubrousky nejsou zrovna ekologické, jde v případě jejich (ne)používání zejména o otázku toxicity. Sice se na nich píše, že jsou bez parabenů, parfemace apod., ale na druhou stranu všechny víme, že pokud máme na parketách nějaký flek, pohodlně jej z nich pomocí ubrousku dostaneme. Proto radím používat je spíše sporadicky – např. při cestování nebo venku, naopak doma využívat zejména zmíněnou vodu a perlan,“ vysvětluje MUDr. Kristýna Koutná.
Tip č. 6: Koupejte a sušte
V případě větších nehod můžete výše zmíněné pomocníky vyměnit za rychlé opláchnutí, nicméně pro pravidelnou hygienuje třeba vyzdvihnout zejména důležitost koupání ve vaničce. Jen díky němu totiž získáte prostor pro důkladné umytí všech záhybů na těle. Při sušení pak nezapomeňte zkontrolovat, zda se vám (hlavně z okolí zadečku) podařilo odstranit všechny nečistoty.
Tip č. 7: Nezapomínejte na synechie
Posledním (a možná nejdůležitějším) bodem je základní péče o stydké pysky. Psali jsme sice o ní už několikrát, ale neodpustíme si nepřipomenout vám ji znovu: pysky je třeba oddělit od sebe, umýt, oddálit, vyvětrat. Několikrát denně. V opačném případě se může velmi snadno stát, že k sobě jemná kůže holčiček pevně přilne a dojde tak k nepříjemným synechiím, které je třeba ihned řešit s odborníkem. Nejde sice o nijak náročný nebo zdlouhavý proces, nicméně si prevencí ušetříte velmi nepříjemnou zkušenost, kterou za sebou nechcete mít ani vy, ani vaše miminko.
V neposlední řadě myslete na to, že děti rostou jako z vody a brzy s nimi budete ohledně intimity řešit i spoustu dalších témat. Většinu z nich jsme už rozebrali v předchozích dílech, tak se na ně vrhněte, ať je připravíte na život #dolebezstarostí.
#PoweredByGynella
Zdroj odborných informací: MUDr. Kristýna Koutná, Gynella
Foto: Shutterstock