Snad žádná značka tenisek se do světového povědomí nezapsala tak silným písmem jako právě Vans. A dost možná je to tím, že její autoři se soustředí nejenom na spolupráci se známými jmény, ale stejnou měrou pečují i o vztahy se svými zákazníky. Navíc kdo se jen letmo seznámí z historií značky a pohnutými osudy těch, co ji založili, už nikdy se na ni nebude dívat stejně. Zajímá vás, jakou roli hrály ve všem láska k práci a bankrot?

Už 50 let s námi anebo proč se Vans těší stále větší oblibě

Jsou legendární, jsou ikonické, jsou absolutně skvělé – no zkrátka jsou to Vans boty. Milovník tenisek je ocení, nadšenci do formální obuvi jen nechápavě pokrčí rameny. A za jejich zrodem stála rodina Van Dorenů. Vše začali dva bratři, kteří se přestěhovali do Kalifornie, kde hodlali prorazit s novým typem obuvi. Soustředili se tehdy na vyznavače populárního jachtingu.

V 70. letech se ale ulicemi rozjely první pořádné skateboardy a jejich uživatelé brzy objevili výhody a vlastnosti této obuvi. Ovšem stále ještě nešlo o dokonalý vrchol, značka Vans se teprve rozjížděla.

Foto: Shutterstock

Hollywoodské začátky Vansek

Viděli jste film Zlaté časy na Ridgemont High s charismatickým Seanem Pennem? Když si obul Vansky na filmovém plátně, zaplavilo bratry Van Dorenovy doslova šílenství značkychtivých zákazníků. Vše vypadalo slibně, ale později zájem o boty začal opadávat stejně rychle, jak přišel.

Pak se ovšem na trhu objevily specializované boty pro různé druhy sportů od značek Nike a adidas. Vans se pokusily neúspěšně kontrovat řadou pro breakdance, ale vsadily na špatného koně. A právě tehdy se Paul Van Doren rozhodl změnit celý koncept firmy. Vyhlásil tři roky boje za kvalitu. Jen to by odteď mělo celou firmu zajímat – nic víc. To ostatní totiž podle něj přijde samo.

Až na samé hranici bankrotu

Takže i když to s firmou vypadalo jeden čas opravdu bledě (dlužila mimo jiné 12 milionů dolarů), nakonec se Paulova strategie vyplatila. A co víc, tváří značky se stal dnes už legendární a slavný skateboardista Geoff Rowley.

A protože si oba bratří vážili svých zákazníků, kteří jim pomohli dostat se z nejhoršího, začali na ně myslet i mimo prodejní plochu. Určitě znáte iniciativu House of Vans v podobě uměleckého domu. Ovšem nechybí ani různé festivaly jako Warped Tour nebo Vans US Open of Surfing.

Tyto boty si oblíbili zejména skateři, ale i punkeři, rockeři, umělci, surfaři, milovníci pohodlí…. Zkrátka a dobře nabídka je tak široká, že si perfektní botu vybere opravdu každý – a to dokonce v praktické nazouvací vans slip-on verzi.

Přesvědčte se o  tom na Flexdog, kde na vás čeká pestrá paleta modelů i velikostí a zjistěte, co dělá boty Vans tak výjimečnými a speciálními.

Foto: Shutterstock

Tagy:
2 Komentářů
  1. Pěkné tenisky pro mladé….

  2. MichaelaHoráková 1 rokem ago

    Jsou skvělé 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account