Stává se vám často, že zapomenete na něco důležitého? Nebo že se nemůžete během dne soustředit a místo přívalu energie cítíte jen narůstající únavu? Pak si pojďte společně s námi projít šest kroků, které můžete udělat už dnes pro to, aby se už nic podobného neopakovalo!

1. krok: dbejte na dostatek pitného režimu  

Mnoho lidí pije až ve chvíli, kdy je začne bolet hlava nebo si uvědomí, že neměli od rána ještě ani mililitr tekutiny. A to je velká chyba, které se můžete vyvarovat už pár minut po probuzení! Stačí si nachystat sklenici na noční stolek nebo do kuchyně a vypít ji ještě před ochodem z domu. Nejen, že vám pomůže nastartovat metabolismus, ale pomáhá také účinně bojovat s únavou!

V průběhu celého dne byste pak měli vypít hned několik litrů, konkrétněji cca 30-45 ml na kilogram tělesné hmotnosti. Zároveň je důležité, aby se jednalo primárně o vodu nebo neslazený kvalitní čaj, nikoli perlivé limonády. Pokud na pitný režim neustále zapomínáte, noste si jednoduše menší láhev, kterou budete pravidelně doplňovat, všude s sebou!

2. krok: zaměřte se na složení svého talíře

Druhou věcí, kterou pro sebe můžete udělat, je, že se zaměříte na to, co jíte. Dostatek základních živin i energie, kterou přijmete z jídla, má totiž obrovský vliv právě na mozek i jeho funkce. Pokud tělu nedodáte vše potřebné, budete se cítit unavení a vaše pozornost bude rapidně klesat.

Mezi potraviny podporující soustředění i paměť se řadí zejména hořká čokoláda, ořechy, vejce, borůvky, ryby, kurkuma, brokolice nebo dýňová semínka. Tak je nezapomeňte zařadit! Zároveň je důležité jíst pestře a pravidelně, což znamená rozložení kalorického příjmu do několika menších porcí během celého dne, nikoli koncentrace do jedné obrovské porce, kterou sníte, když přijdete z práce.

Pokud byste své tělo chtěli podpořit ještě o něco více, můžete zařadit také vitamíny na zlepšení paměti a soustředění, mezi které se řadí zejména ženšen podporující výkonnost a koncentraci, ginkgo biloba, která má vliv na kognitivní funkce nebo rhodiola rosea podporující správnou činnost nervového systému.

3. krok: zařaďte jakoukoli pohybovou aktivitu

Třetím krokem je smíření se s faktem, že jednoduše nemůžete být neustále v práci. Potřebujete také čas pro sebe, díky kterému se odreagujete nejen vy, ale hlavně váš mozek. A právě aktivní odpočinek je ideální variantou, při které přijdete na jiné myšlenky. Nemusíte přitom podat ten nejlepší sportovní výkon, stačí se projít do lesa nebo do města pro kávu, jít si zaplavat nebo chvíli jezdit na kole. Uvidíte, že s čistou hlavou vám půjde plnění úkolů mnohem lépe a jako bonus se vám bude večer skvěle usínat!

4. krok: udělejte si kolem sebe pořádek

Ještě, než se ale k samotnému spánku dostaneme, je důležité najít si pár minut a udělat si během nich kolem sebe pořádek. To proto, abyste se ráno mohli vzbudit do uklizeného a uspořádaného prostoru, který vám pomůže mít pořádek i ve vaší hlavě. Však řekněte sami – kde se vám bude lépe soustředit? V bytě plném papírů a neumytého nádobí nebo tam, kde je čisto a vy tak můžete plnou pozornost věnovat práci a nedokončeným úkolům?

5. krok: trénujte svůj mozek  

Kromě fyzického tréninku byste (v ideálním případě) měli zařadit na pár minut denně i ten mentální. Dobrou zprávou je, že vůbec nebolí! Stačí vytáhnout hádanky, sudoku nebo křížovky a luštit a hádat jako za starých časů. Každá minuta této činnosti se totiž do kognitivního tréninku počítá!

6. krok: nezapomeňte na spánkovou hygienu

A po tom všem už si stačí na konci dne užít jen zasloužený odpočinek. Jen nezapomínejte na to, že i on má svá pravidla, která vedou k jeho větší kvalitě a tím i ke zlepšení paměti a soustředění. Mluvíme hlavně o pravidelnosti ­– to znamená chodit spát i vstávat přibližně ve stejnou dobu, přičemž by se čas odpočinku měl pohybovat mezi 7 a 9 hodinami. Také je vhodné mít v ložnici spíše nižší teplotu nebo alespoň před spaním vyvětrat. A pokud chcete svůj spánek úplně vyšperkovat, vyhněte se večernímu přejídání, sklenkám alkoholu nebo světlu z mobilů a televizí. Raději si povídejte s partnerem o vašem dni nebo si přečtěte oblíbenou knihu!

 

Zdroj odborných informací: Systers.bio, Magistra.cz, GymBeam, Brainmarket, Aktin

Foto: Shutterstock

Tagy:
5 Komentářů
  1. Aneta Kollerová Mašková 9 měsíců ago

    K výše zmíněným aktivitám bych ještě přidala čtení. Na to by se nemělo zapomínat. Protože pak bude člověk i méně zapomínat a více si pamatovat.

  2. Lenka Hudečková 9 měsíců ago

    Je mi již přes 60 let a poslední dobou pociťuji výpadky paměti…nemohu si vzpomenout na slovo, nebo co jsem šla udělat, chtěla říci… měla bych více trénovat paměť 🙂

  3. Romana Mlynářová 9 měsíců ago

    Nedostaky napravím, cvičím, chodím do přírody, uklízím, luštění težžších sudoku mi nejde ale půjde….

  4. NelaVávrová 9 měsíců ago

    Pěkné rady, já bych i doporučila nějaké vitamíny, brala jsem po dobu nadměrného učení (zkouškové na vysoké škole)….

  5. Kristýna Štírová 9 měsíců ago

    Myslím si, že hodně na to působí i to, že jsme prostě tak nějak jednou nohou pořád v práci. Já jsem si dala od začátku nového školního roku předsevzetí, že trochu zvolním a budu mít více času na sebe. A je pak jedno, jestli přijdu domů a pustím si hry na počítači, jdu si číst, nebo si jen tak povídám s manželem. Prostě chvíli nemyslím na práci. To je podle mě důležité a pomáhá mi to pak s koncentrací i v práci. 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account