„Kam chodí slunce, nechodí lékař.“ Věta, kterou sice každý z nás zná, ale málokdo ji přikládá větší význam. Po dni v kanceláři totiž trávíme i naše volné chvíle raději znovu zavření v posilovnách, obchodních centrech a jiných budovách a vědomě se tak přidáváme k milionům lidí po celém světě, kteří trpí nedostatkem vitaminu D. Jak se projevuje? Jaký má vliv na naše tělo? A co můžeme udělat každý den pro to, aby byla jeho hladina v rovnováze?
Když nižší číslo není výhra
Vitamin D je pro naše tělo nepostradatelný prvek a vlastně takový přírodní lék, jehož hodnotu zjistíme jednoduše při odběru krve. V ideálním případě by se koncentrace v plazmě měla pohybovat v rozmezí 30-60 ng/l (75-150 nmol/l), nicméně (jak už bylo řečeno v úvodu) hodnoty většiny populace se pohybují spíše v nižších číslech. Jeho deficit se navíc neprojeví hned, proto se častokrát nedonutíme tuto situaci řešit. A to je velká chyba, která může v dlouhodobém měřítku pro naše tělo znamenat mnohem větší náchylnost například k:
- rakovině,
- autoimunitním onemocněním,
- hormonální dysbalanci,
- kardiovaskulárním onemocněním,
- narušení spánku,
- depresím,
- osteoporóze.
3 kroky ke zdraví
Účelem článku ale rozhodně není někoho děsit, spíše ukázat řešení, jak se těmto nemocem vyhnout obloukem. Jde to totiž docela jednoduše, pomocí tří kroků. (Nejen) z naší zkušenosti ale víme, že nejlepší je jejich kombinace. A to nejen o víkendu nebo na dovolené, ale nejlépe úplně každý den. Konkrétně se jedná o:
- Suplementaci
-
- Užívání vitaminu D se doporučuje zejména v zimě, na jaře a na podzim (v chladných měsících je totiž slunečního záření nejméně) a spíše v dopoledních než odpoledních hodinách. Vhodné je také spojit suplementaci s vitaminem K2, který zabraňuje kalcifikaci cév. Dnes už jsou na trhu dostupné varianty, ve kterých je „déčko s káčkem“ spojeno v jednom balení, a tak máte hned o starost méně. Na užívání doplňků stravy se vyplatí dbát zejména u starších lidí, kteří tráví málo času venku a potřeba vitaminu D tak o to více stoupá.
- Zdravou stravu
- S dalším krokem se opět vracíme (stejně jako v případě jiných onemocnění a deficitů) k vašemu talíři. Vitamin D je totiž součástí i některých potravin, které byste měli zařadit do svého jídelníčku. Jedná se o:
- lososa,
- sardinky,
- tresčí játra,
- ústřice,
- krevety,
- pstruha,
- vejce.
- S dalším krokem se opět vracíme (stejně jako v případě jiných onemocnění a deficitů) k vašemu talíři. Vitamin D je totiž součástí i některých potravin, které byste měli zařadit do svého jídelníčku. Jedná se o:
- Častý pobyt venku
- Posledním (a nejdůležitějším) krokem je samozřejmě pobyt na čerstvém vzduchu doplněný o dostatek slunečních paprsků. Pouze tehdy si totiž tělo umí uložit vitamin D do zásoby a čerpat z něj i během dalších dnů. Děje se tak díky syntéze z cholesterolu, jehož efektivnost určuje hned několik faktorů (denní doba, roční období, podnebné pásmo nebo i pigmentace kůže). Že se ale nic nemá přehánět platí i v tomto případě. Dejte přednost raději přirozenému a pravidelnému pobytu na slunci (například procházkám, práci na zahradě) než nárazovému opalování, kdy se slunečním paprskům vystavujete nepravidelně třeba i na několik hodin.
Kolik času trávíte denně na slunci? Jak doplňujete vitamin D v létě? Dejte nám vědět do komentářů!
Foto: Shutterstock
Zdroj odborných informací: Systers.bio, Aktin.cz, Brainmarket.cz
Sluníčko nám nedodá dostatek D vitamínu, já pravidelně užívám Vigantol, který mi předepisuje odborný lékař proti osteoporóze na zdravé kosti. Na klouby je vhodný vápník. Samozřejmě pravidelně konzumuji ryby a to hlavně lososa, sardiny, pstruha lososovitého, makrelu, které obsahují dostatek D vitamínu a také si pochutnám na domácích vejcích. Mám velmi citlivou pleť, tak se nesmím přímo vystavovat na slunce, ale ven chodím pravidelně v horkém počasí až odpoledne.
Sluníčko nám nedodá dostatek D vitamínu, já pravidelně užívám Vigantol, který mi předepisuje odborný lékař proti osteoporóze na zdravé kosti. Na klouby je vhodný vápník.
Pobytem venku, stravou, zejména úpravou ryb.
Sluníčko je nejlepší vitamín D, ale já jsem na něj alergická, tak ho moc nevyhledávám, spíš se schovávám.
Nickméně vitamín D beru již 5. rok díky svým problémům s klouby 🙁
Souhlasím pobyt venku a na sluníčku je nejlepší lék 🙂