246

Snad každá žena řeší v průběhu života hubnutí a s tím spojené váhové výkyvy. Podle Petry Krajčinovič, která pomáhá ženám zhubnout a následně si váhu udržet, hraje důležitou roli naše hlava. Není těžké zhubnout, ale váhu si udržet. Jak tedy na to?
Petro, vycházíte z vlastní zkušenosti. Jak dlouho vám trvalo, než jste se dostala na „ideální“ váhu?
Musím říct, že pro mě není ideální váha. Musím se cítit spokojená sama se sebou a komfortně ve vlastním těle. To byl můj cíl. Prošla jsem obdobím, kdy jsem váhu musela řešit radikálně. Od začátku jsem věděla, že jídelníček a cvičení nejsou všemocné. Rozhodující je změna životního stylu, přístup k jídlu a stravovacím návykům. A to se odehrává v hlavě.
Je pravda, že zpočátku jdou kila dolů a pak se váha doslova zasekne?
Všechno jednou dojde do bodu stagnace. Proto bychom měli vyhledávat nové podněty k tomu, abychom neustrnuli. Ano, váha se zastaví, tělo se potřebuje srovnat s novým já. To je moment k nezaplacení. Je dobré se zaměřit na další oblasti a začít se jim věnovat. Teprve potom postupně pokračovat snižováním váhy. Je to trochu alchymie, ale kdyby to bylo tak snadné, nemám práci. Důležité je nepodléhat stresu, a hlavně se nebát najíst. I s tím se ve svých kurzech občas setkávám. Lidé si doslova vytvoří fóbii z jídla. A na to se zaměřuji ve svých kurzech FIT a FRESH asi nejvíc. Změna jídelníčku nestačí.
Říká se, že velkou část úspěšného hubnutí tvoří jídelníček a pohyb je až na druhém místě, je to pravda?
Nejpodstatnější je hlava. Tam se vytváří rozhodnutí, motivace, disciplína, schopnost přijetí určitých pravidel a jejich zafixování. Pak následuje jídlo a určitá výživová gramotnost. Je důležité, aby nám nejen chutnalo a bavilo nás, co jíme, ale abychom tomu, co do sebe vpravujeme, i trochu rozuměli. Pokrmy nesmí být fádní, jinak nás začnou nudit a budeme mít tendenci vracet se k původním stravovacím návykům. Hubnutí už dávno není o kuřecím prsíčku v páře. Shazování kil s FIT a FRESH je ohňostroj chutí a často se k účastníkovi kurzu připojují i další členové rodiny. Běžně za šest týdnů zhubnou ve třech lidech 30 kg!

Mě jako ženu také zajímá, jak je to s pohybem. Musím se hýbat každý den, abych si váhu udržela, nebo naopak stačí jen životospráva a pohyb jen občas?
No vidíte, tak já jsem asi výjimka. Mě pohyb baví a úplně ho miluji. Hýbat se denně určitě doporučuji, zejména ženám. Podle dlouhodobých studií je pohyb pro ženu naprostou nezbytností! Pokud žena není sportovní nadšenec, stačí každodenní aerobní chůze a protahování. Nemusí to být dennodenní dril v posilovně. Tělo je potřeba také správně regenerovat. Pokud ale chcete mít zdravé a pružné tělo, jen změna jídelníčku opravdu nestačí. Pohyb je stejně důležitý. Ale i tady platí, že nám musí dělat radost.
Kde berete inspiraci na chutné a zdravé recepty, které doporučujete svým klientkám?
Od dětství miluji jídlo a vaření, chutě a vůně. Zkouším, kombinuji, experimentuji a testuji propojení chutí a výživovou hodnotu. Většina mých receptů je snadných, z dostupných surovin a časově nenáročných.
Na co kladete při sestavování jídelníčku důraz?
Pestrost, nutriční vyváženost, jednoduchost. U soukromých klientů samozřejmě aktuální zdravotní stav a dlouhodobé obtíže, ať už fyzické nebo mentální. Moje recepty jsou o chutích, jak jsem zmiňovala výše. Používám běžně dostupné potraviny a kombinuji bylinky a koření neobvyklých i tradičních chutí. Převlékám klasické i cizokrajné recepty do metabolismu přívětivých verzí. Jídlo musí bavit! Tělo potřebuje dobře trávit! To je klíč sestavování jídelníčků a receptů pro život.
Jak dlouho obvykle trvá „proces“ přenastavení si priorit v hlavě a uvědomění si, že zdravý životní styl není nutné zlo? Že nám může dát nejen hezkou postavu, ale také zdraví?
To je velmi individuální. Já jsem si byla jistá sama sebou někdy půl roku poté, co jsem začala se změnou životního stylu. Někteří prochází mými kurzy opakovaně, podezírám je, že chtějí všechny ty dobroty ochutnat. Ideální a bezpečný stav je ten, když se nový návyk zautomatizuje a vás ani nenapadne vybočit. Vlastně napadne, ale mávnete nad tím rukou. Protože je vám tak dobře, že už nechcete zpátky.
Foto: archiv Petry Krajčinovič

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account