Bojové sporty nejsou pouze pro muže. Ženám přináší celou řadu benefitů, o kterých jste možná dosud nevěděly. Své o tom ví Lucie Hron, která se bojovým sportům věnuje naplno a své zkušenosti předává dál. Od jakého věku bychom k nim měli vést i děti a pomohou také při hubnutí?

Kdy je podle vás vhodné začít s bojovým sportem a proč?
Osobně bych radila začít s bojovým sportem nejdříve od 8 let. Pro mladší děti jsou mnohem lepší jiné sporty, jako např. plavání, atletika, gymnastika nebo sportovní obecná přípravka. Jako výjimku bych uvedla judo, kde se děti učí padat i základní pohyby. Ať se věnují čemukoliv, co jim dá pohybové základy, základy koordinace a koncentrace.

V čem vidíte hlavní pozitiva bojových sportů u dětí?
Bojové sporty rozvíjí mnoho pohybových schopností, uklidňují mysl a přináší uvolnění. Navíc dítě, které takový sport dělá, se zároveň učí disciplíně, nebude mít problémy se šikanou a předejde tak psychickým traumatům, které se mohou objevit v dospělosti.

Jaký bojový sport byste doporučila ženám a proč?
Ženám bych doporučila thajský box, ale důležité je řídit se vlastním srdcem. Neustále mě motivuje, že ti nejlepší thajští bojovníci mají 60-65kg jako evropské holky. Pro mladé dívky je lepší studovat 3-5 let sebeobranu, box můžete začít kdykoli později.

Jsou naopak sporty, které nejsou pro ženy příliš vhodné?
Spíš záleží na zdraví a na tělesné konstrukci. Zdraví je tím pilířem. Ať si každý zkusí, co ho láká, a na co stačí.

Sportu se věnujete denně. Čím přesně se zabýváte?
Mimo kancelář jsem funkční trenérka a trenérka thajského boxu. Zdravému cvičení se věnuji každý den.
Thajskému boxu jsem se věnovala 19 let, nyní ho spíše trénuji. Momentálně se více zaměřuji na zdravé cviky, balanc, HSS a studium systemy. Rok mám většinou rozdělený na cykly. Nyní trávím např. 5x týdně hodinu na rotopedu. Trénuji tak, aby mé tělo bylo funkční a zdravé a tento přístup bych doporučila všem.

Proč by se ženy měly věnovat bojovému sportu?
Nejvíce za to stojí ten pocit poté. Bojový sport je neuvěřitelný tvůrce pozitivní energie. Navíc vám dodá sebevědomí a zvýší šance se ubránit. Některé ženy, které znám nebo trénuji, zažily znásilnění, přepadení, domácí násilí. Naše zákony ani společnost nejsou dostatečné, nyní v době migrace už vůbec. Znásilňují a přepadají se malé děti, mladé holčičky i staří lidé a útočníci jsou různě omlouváni. Je to, jakoby to „systém” vůbec nechtěl odstranit. Moc se o tom nemluví, ale svalová křeč ženských orgánů je častější, než si agresoři myslí. Možná by si to útočníci více rozmysleli.

Jsou bojové sporty vhodné i na hubnutí?
Rozhodně ano. Není to však jen o tom bojový sport dělat, ale pracovat při něm intenzivně. Chcete-li zhubnout cvičte intenzivně, nevynechejte pohyb více než dva dny po sobě. Ten třetí den se prostě zvedněte a jděte na to. V neposlední řadě si upravte alespoň mírně stravu a dodržujte pitný režim. Hlavně po ránu, kdy je tělo po spánku dehydrované.

Když se chce člověk věnovat bojovým sportům aktivně, co je pro to potřeba udělat?
Neříkat si, začnu s tím, až. Slovíčko „až“ je naše brzda. Prostě začít a nechat vše plynout. Až po pár dnech až týdnech zjistíte, jaké otázky řešit a zda máte pro udržení si bojového sportu tu správnou energii a disciplínu.

Z jakého důvodu ženy nejčastěji začínají dělat bojový sport?
Ke mně chodí ženy pouze ze dvou důvodů, buď se chtějí dostat do kondice a ví, že thajský box je rychlá cesta, nebo se chtějí naučit bránit, jelikož mají zkušenost s násilníkem.

Jak odpočíváte, co děláte ve volném čase?
Nejkrásnější relax jsou pro mě naše rodinné procházky s naším Ridgebackem. Každý měsíc si dopřávám den ve wellness. V týdnu relaxuji hlavně četbou nebo skládám muziku, hraju na kytaru či klavír. Některé songy budu dávat postupně na Instagram. 

V jaké situaci se cítíte nejlépe?
Nejvíce spokojená se cítím, když vidím své nejbližší, jak jsou zdraví a spokojení. A ještě víc, jak se rozvíjí a jdou si za svým cílem. To vám vždy vykouzlí úsměv na rtech.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account