Cesta k harmonii podle Evy Joachimové: Staré čínské učení v moderním životě

„Využitím znalostí symbolů Nebes dokážeme velmi dobře pracovat s tvary Země,“ říká Eva Joachimová tak trochu tajemně pro ty, kteří o učení nic nevědí. I proto se odstěhovala z Prahy a v Mladotickém mlýně v krásné krajině u řeky Doubravy ve východních Čechách si otevřela „školičku“, v níž své žáky učí porozumět symbolům, obrazům a jejich vzájemnému propojení. „To pak umožní zvládnout životní situace a úspěšně „opravit“ prostor, zlepšit zdravotní stav a lépe využít svůj potenciál,“ dodává.

Byla k tomu předurčena?
K tajnému učení starých čínských Mistrů zvanému HAM YU se dostala už ve 14 letech. A dnes ho s úspěchem i pokorou předává dalším zájemcům. Co to vlastně je HAM YU? „Toto učení předchází všechny známé obory staré Číny,“ vysvětluje Eva. „Je to prapůvod klasické čínské medicíny, tradiční čínské kosmologie, dnes populárního směru FEN REN SHUI a v neposlední řadě zahrnuje také původní čínskou prognostiku.“ Že tomu ale vůbec nerozumíte? „Staří čínští Mistři se řídili pravidly JING-JANG a žili v souladu s čísly,“ cituje Eva Žlutého císaře, slova jedné z nejstarších knih světa, „proto se v dávném starověku člověk dožíval sta let, aniž by jeho činnost jakkoli ochabla.“


Vše si lze vypočíst
Ani tarot, ani věštění z ruky, ani runy… Nic z toho Eva Joachimová nenabízí. Aniž by tyto metody jakkoli popírala, šla jinou cestou. Tou, kterou jí otevřel Osud tím, že jí v pravou chvíli posílal Učitele, kteří jí dávali nahlédnout stále hlouběji do principu a pravidel tohoto čínského učení. Náročné zkoušky Mistra HAM YU složila pod vedením jednoho z nich v roce 1993.

Praktické využití
Kde všude se dá z učení HAM YU čerpat? „Kdekoli je potřeba,“ usmívá se Eva. „Například při zdravotních potížích, stavbě domu, výběru školy nebo změně zaměstnání, při osobních problémech. Může sloužit k odstranění partnerských krizí, problémů v rodině i ve firmě…“  Celistvý pohled úžasné šíře čínského vědění se též snaží tlumočit čtenářům v postupně vydávaném souboru knih Cesty bílého jeřába. Zatím světlo světa spatřily tři (základní kosmologie, čas člověka, čas prostoru a čas samotný), celkem by mělo vyjít devět pokračování. Každý může dělat, co si jen představí

Jaké to je, dělat „na plný úvazek“ to, co člověka baví?

„Myslím, že život v protikladech jinu a jangu je snazší. Pokud je krásné, musí být ošklivé, pokud chci žít šťastně, štěstí musí nutně vystřídat neštěstí. Když jsem nešťastná, uvědomuji si, že jen platím za chvíle báječného štěstí. A díky lidem, kteří mi svěřují své problémy a neštěstí, nemusím prožívat tolik svého. Tito lidé mne obdarovávají už jenom tím, že s nimi mohu hledat jejich cestu,“ říká tato velmi zajímavá žena, která má dar vtáhnout každého do objevování tajemného světa čínského učení HAM YU. Přesto (nebo právě proto), že je Mistrem, zůstala ve svém nitru tou pokornou ženou, která ví, ale nevyvyšuje se proto nad ostatní.

Pomáhá a učí pomáhat
Radost jí udělá, když může lidem pomoci. A pomáhá často. „Přišla ke mně v říjnu žena, která nemohla otěhotnět. Rozebraly jsme spolu principy biologické podstaty ženy podle pravidel HAM YU… Vyslechla mě a začala se principy řídit. Naplánovaly jsme bylinnou terapii, ale v lednu následujícího roku bez jakéhokoli jiného zásahu spontánně otěhotněla.“ Takových a jiných příběhů by mohla Eva sypat z rukávu nespočet. Nepotřebuje to. Ví, že její cesta funguje, a je připravená pomáhat dál. Bez slávy a ovací.


Proč jsme zde?
Neměli bychom zapomenout ani na Knihu proměn YIJING, v níž je učení HAM YU zpracováno. „Představuje zobrazení našeho světa – viditelného i neviditelného. Dokážeme nahlédnout do schématu naší cesty Pozemským životem a zjistit potřeby jednotlivých období času i života člověka. Ale také domu, krajiny… Kniha proměn a Tao Te Ťing Starého Mistra LAO ZI jsou v podstatě kuchařky života. Návody co, kdy, kde. Můžeme je poslouchat, nebo můžeme experimentovat, všechno je jen na nás. Ale určitě není od věci vědět dopředu, co můžeme očekávat.“

A kdybychom to opět chtěli převést na konkrétní potřeby současného českého člověka? „Doporučení starých Mistrů nás mohou doprovázet doslova na každém našem kroku! Jejich respektování  umožňuje prožít pozemský život v harmonii a naplnit své poslání, svůj úkol zde… Naopak nerespektování se může odrazit na kvalitě života v aktuálním čase, ale i v následných životních obdobích… a následných životech. A co hlavně – výrazně nám jejich respektování a akceptování zjednoduší život. Z pohledu učení HAM YU je detailní představa v mysli konečnou, hmotnou skutečností. Máme-li v hlavě postavený dům, se zařízením, kytkami a dětským smíchem, pak to je hotové. Univerzum se rozhlédne a řekne si – Co to je za pořádek, tady stojí dům a není vidět. To se musí napravit. A pošle pozemek, zedníky… Většinou ne peníze, ty jsou dobré jen na uspokojení potřeb. Takto my už dvacet let například opravujeme starý mlýn.“


Peníze nejsou na prvním místě
Ze slov Evy Joachimové je cítit moudrost a hloubka. Dokládají, že toto čínské učení dává smysl a je v něm řád. I to je důvodem, proč u něj zůstala a proč ho šíří dál. A proč je jeho prostřednictvím schopna a ochotna pomoci všem, kteří ji o pomoc požádají. Nemyslí při tom ani tak na zisk a finanční profit, který svou službou získá, jako na ten úžasný dar stále objevovat neskutečnou hloubku a nedozírné možnosti, jež HAM YU nabízí.
Čím víc toho člověk ví, tím tišeji a ve větší pokoře kráčí po stezkách moudrosti…

Zdroj foto: Kristina Grey

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account