Ach ty diety! Těch je. Jedna z těch moderních nese název Atkinsonova dieta. A jejím autorem není jen tak nějaký Atkins. Je to kardiolog Robert Atkins, který dietu představil již v roce 1972 ve své publikaci Dr. Atkins’ Diet Revolution – Atkinsova dietní revoluce. A revoluce to skutečně byla. Zatímco většina diet si za úhlavního nepřítele zvolila tuky, Atkinsova dieta (také proteinová nebo ketodieta) si na mušku vzala cukry. Ty nahrazuje bílkovinami. I proto se jí někdy říká nízkosacharidová dieta.
Hon na tuky nyní nahrazuje hon na cukry!
Je to věda?
Atkinsonova, ketonová, nízkosacharidová dieta. Zní to příliš složitě? Co čekat od lékaře? Dr. Atkins svoji dietu založil na ketóze. Jednoduše je to stav, kdy tělo vyčerpá zásobní glykogen uložený v játrech. Organismus nemá dost sacharidů – glukózy jako zdroj energie. Začnou se tedy spalovat tuky a bílkoviny. Při ketóze však vznikají odpadní toxické látky – ketony. Právě takové, které vznikají při metabolických poruchách.
Ketóza vyrovná hladinu krevního cukru a skutečně ubírá kilogramy. Otázkou je, jestli jde o zdravé hubnutí a jestli takové hubnutí bude dlouhodobé.
Jisté je, že strava s vysokým podílem bílkovin a minimem cukrů však nese mnoho zdravotních rizik. Zatěžuje ledviny. Může způsobit zácpu. Hrozí nedostatkem vitamínů a minerálů, dokonce i celkovým kolapsem.
Atkinsonova dieta není rozhodně vhodná pro pacienty s onemocněním ledvin, žlučníku nebo jater, také kardiaky a diabetiky. Dokonce není ani vhodná při vysoké fyzické aktivitě. A to se přitom hubnutí obvykle pojí se sportem!

Z druhé strany
Atkinsonova dieta se i přes veškerá svá rizika a nevýhody těší v současnosti velké oblibě. Důvodem může být i to, že s ní nemusíte počítat kalorie. Pro věčné dietářky je to jistě zajímavé zpestření. A také nebudete mít hlad. I to se při dietě cení.

    Jak vypadá takový vzorový jídelníček Atkinsonovi diety? Tady je.
    Atkinsonova dieta v praxi? Může jít třeba o KetoMix – recenze tu.

Naše zkušenosti? Bohužel žádné. Tato dieta není nic pro nás s mlsnými jazýčky a strachem o své zdraví.:-) Máte jiný názor? Podělte se s ostatními.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account