Andrea, které většinou nikdo neřekne jinak, než Andy, je zakladatelkou fitness projektu FITFAB Strong a také celé FitNut akademie. Ačkoliv vystudovala Právnickou fakultu v Praze a živí se jako právnička, celý svůj volný čas věnuje vzdělávání veřejnosti o cvičení a stravování. Jejím snem je zvednout Čechy a Slováky z gauče a naučit je vnímat pohyb jako běžnou součást dne. Andy energie je naprosto nakažlivá! Seznamte se s touto energickou ženou, která uspěje ve všem do čeho se pustí.

Jste zakladatelkou projektu FITFAB Strong a take celé FitNut akademie. Jste ale vystudovaná a praktikující právnička. Co vedlo právničku k tomu založit fitness program? 

Fitness program jsem zakládala ještě za studií práv, kdy jsem se snažila „přičuchnout“ k co nejvíce činnostem, abych si po škole mohla svobodně vybrat, co chci dělat a v čem najdu zalíbení. Nakonec jsem nedokázala opustit nic. ☺ 

Jste žena mnoha profesí. Blogerka, právnička, fitness trenérka, zakladatelka fitness akademie, produkční, copywriterka…Nejen na sociálních sítích to vypadá, že jste pořád neuvěřitelně akční. Jak se to dá všechno zvládnout? Jak a kdy vlastně odpočíváte?

Je to vážně cirkus, nebudu vám asi lhát, že je toho někdy moc. A to víc si cením svého týmu, který zastává spoustu funkcí a bez kterého bych nebyla ani ve čtvrtině toho, co jsem. Takže zatímco já celý den sedím v advokátní kanceláři, úkoly se plní „samy“ a to vážně skvěle. Lidé, kteří pro mě pracují, jsou precizní puntíčkáři, srdcaři a jsou na stejné vlně jako já.  

Jaké byly vaše podnikatelské začátky?

Moc mě vždycky bavilo psaní a marketing. Vedle příliš exaktního a striktního práva to bylo takové osvobození, kde jsem si mohla hrát se slovy a text citově zabarvit. A tak jsem začínala jako spoluautorka blogu atletky Zuzky Hejnové, později pracovala jako redaktor pro některé sportovní nebo lifestylové magazíny a nakonec se vrhla i do vlastního projektu – cvičícího programu FITFAB Strong a online kurzu FitNut akademie.  

Upřímně jsem to ani nevnímala jako začátek nějakého podnikání. Brala jsem to spíš jako přivýdělek k normální práci, ať už v advokátce nebo později marketingové agentuře. To, že vlastně podnikám, mi začalo docházet až v momentě, kdy jsem začala řešit zaměstnance, interní procesy a začala si uvědomovat, že se někde budu muset naučit, jak někomu šéfovat. A to byly náročné začátky, ale učím se a baví mě to. 

Je něco, co byste dnes udělala jinak? 

Asi ne. Myslím, že každý člověk si potřebuje projít určitými fázemi života. Měla jsem období, kdy jsem byla přesvědčená, že jakmile vylezu práva, nechci mít už nikdy nic s právem společného. A to mě teď právničina živí na plný úvazek. Před pěti lety jsem určitě byla mimořádně naivní, dost názorů a postojů jsem od té doby změnila a myslím, že za dalších pět let si to řeknu znovu. 

Zjednodušeně řečeno jsem asi vždycky udělala to, co bylo v danou chvíli nejlepší a ničeho nelituju, ačkoliv bych to svýma současnýma očima udělala jinak. Ale to je život a mám to na něm hrozně ráda. 

Co bylo pro vás při tvorbě fitness programu největší výzvou?

Překonat nervozitu a strach. Není to na mě nikdy vidět a těžko se to komukoliv vysvětluje, ale jsem neuvěřitelný nervák a stresař. Z každého natáčení mám obrovský respekt, sevřený žaludek a před zvukem klapky bych nejradši utekla a celé to zrušila. Na druhou stranu je touha tvořit mnohem silnější, a tak se vždycky nakonec přemluvím. 

Co vás osobně přivedlo ke sportu? Vždycky jste zdravě jedla a cvičila?

Sportuji od malička, byli jsme k tomu vedeni v rodině, takže je pro mě pohyb naprosto přirozená součást života jako spánek nebo jídlo. 

S jídlem už to bylo horší, to přišel zlom na vysoké, kdy jsem dávala přednost večírkům a opravdu strašidelnému jídlu na koleji nebo někde po cestě venku z automatu. 

Byla jste vy osobně vždycky spokojená se svou postavou?

V prvních letech na vysoké rozhodně ne, a to byl i důvod, proč jsem se rozhodla více zajímat o zdravou stravu, fungování těla a obecně co mě přivedlo k fitness blogu a tvorbě pod značkou FITFAB Strong. 

Jak funguje studium akademie a fitness program? 

Začnu asi fitness programem. Je to soubor několika desítek velmi kvalitně natočených cvičících videí, ve kterých klademe důraz na správné provádění cviků a kterými se snažíme přesvědčit publikum, že sport může být zábava. Celý FITFAB Strong je zdarma umístěný na YouTube a Vimeu, takže s námi může cvičit opravdu každý. Na své si přijdou ženy, muži, ale i děti nebo maminky.  

FitNut akademie už je lahůdka navíc. Je to půlroční placené online studium výživy a fitness, které jsme poskládali s těmi největšími kapacitami v oboru. Díky akademii se studenti naučí, jak funguje zdravá výživa, počítání kalorií a sestavení jídelníčku nebo jak správně a zdravě cvičit, jak na dysbalance, sestavení tréninku nebo kalorický výdej. Člověk tak získá opravdu komplexní přehled nad celou problematikou a neměl by mít problém s hubnutím, nabíráním, tréninkem nebo jídelníčkem.  

Když jsem ve sportu úplný začátečník, je pro mě přesto studium vhodné? Budu lekcím rozumět?

Studijní program je vytvořený tak, aby šel od nejobecnějšího k nejkonkrétnějšímu. Je určitě vhodný i pro začátečníky, protože naši lektoři vykládají látku opravdu praktickým a poutavým způsobem, který vám utkví v hlavě a už ji nezapomenete. 

Vaše fitness videa jsou opravdu unikátní. Hraje v nich živá hudba, většinou v nich účinkuje více lidí, odehrávají se v zajímavém prostředí. Kde vznikla myšlenka na takto originální produkce?

Věděla jsem, že pokud nevytvoříme něco, co v Česku ještě není, tak nebudeme nikdy úspěšní. Takže jsme hledali cokoliv, čím se budeme moci odlišit a udělat program velkolepý. A protože mám kolem sebe spousty zajímavých lidí a tvůrců (např. starší bratr je sólový houslista), nápady se rodily úplně samy. 

Jak velký tým se na výrobě videí podílí?

Je to několik desítek. Na nejnáročnějším natáčení jsme napočítali přes 50 lidí. Možná se to nezdá, ale je to opravdu peprné, každý má svou přesnou úlohu a většinou musí být za jeden víkend natočeno.  

Videa zveřejňujete zdarma a několikrát jste se zmínila, že to tak chcete zachovat i v budoucnu. Co jsou vaše hlavní podnikatelské aktivity, díky kterým vyděláváte?

Je to tak a opravdu nikdy neplánujeme natočená a zveřejněná videa jakkoliv stahovat a zpoplatňovat. Projekt žije hlavně z firemních spoluprací, kam dodáváme nejen sportovní eventy či víkendové akce, ale také kratší workshopy s našimi odborníky z řad výživy, fitness, fyzioterapie apod. S některými společnostmi pracujeme dlouhodobě a tvoříme pro jejich zaměstnance interní fitness výzvy nebo pořádáme víkendové online cvičení. 

V rámci natáčení také spolupracujeme se značkami jako Sportisimo, Reebok či Zdravé stravování, kteří jsou našimi dlouhodobými partnery. 

Co ještě projekt FITFAB Strong kromě videí se cvičením nabízí? 

Pořádáme sportovní víkendy, živé lekce v Praze, běžecké tréninky a skrze naši nutriční terapeutku nabízíme také konzultace v oblasti výživy. 

Mohu si u vás například objednat sestavení jídelníčku na míru?

Ano, konzultaci či sestavení jídelníčku u nás zaštiťuje Andrea Mokrejšová, studovaná odbornice. Moc doporučuju mrknout na její blog andreamokrejsova.cz.

Jakou nejlepší radu byste dala všem, kteří se chystají začít cvičit doma?

Byly by určitě dvě. První, ať uberou. Čím méně zostra se pustí do začátku, tím lepší a udržitelnější výsledky se dostaví. Začátečníci mají často tendence to přehnat a pro začátek se úplně odpálit. 

Druhá rada by byla, aby cvičili před zrcadlem nebo s někým, kdo jim zkontroluje správnou techniku provádění cviků. Často si při samotném cvičení neuvědomíme, že něco děláme špatně a třeba si i ubližujeme. A toho je potřeba se vyvarovat. Ať už návštěvou fyzioterapeuta nebo kvalitního trenéra, který nám ukáže základy a opraví naše největší chyby, na které si potom sami u domácího cvičení budeme dávat pozor.  

Jaké nejčastější chyby lidé při cvičení doma dělají? 

Myslím, že základ je jen to, jak u toho stojíme a z jaké výchozí pozice cvik provádíme. Lidi často cvičí úplně zhroucení, povolení, přetěžují tak různé části těla a tvoří si velmi špatné pohybové návyky. Hodně lidí také zadržuje dech, jak moc se snaží. A velmi častou chybou je také jakási urputnost, snaha udělat něčeho co možná nejvíc nebo nejrychleji. Důležitá je přitom ale technika, soustředění na správné provedení a určitě bych dala přednost kvalitě před kvantitou.

Jaký je vás nejoblíbenější sport?

Dost se to mění podle sezón. Ale miluju běh, který mi dává obrovskou svobodu. Tenis, který neustále pokouší moji trpělivost, a jógu, díky které cítím, jak je moje tělo silné a že mě umí podržet. V době covidu jsem si moc oblíbila procházky, kdy se buď mohu vidět s někým známým nebo si pustím do uší podcast a na chvíli vypnu. Ano – i chůze se počítá do sportů a neznám žádný, který by byl zdravější a dostupnější.  

Kde berete tolik energie a motivaci?

No to by mě taky zajímalo. Upřímně toho někdy mám také plné kecky, ale díky neuvěřitelně pozitivní zpětné vazbě od našich fanoušků mám každý den před očima desítky důkazů, že to dává smysl a že naše tvorba a projekty opravdu pomáhají. 

Co dalšího do budoucna chystáte? 

Víte, jak jsem říkala, že jsem strašný nervák? Tak většinou se to znásobí, když někde prozradím, co chystám, a pak mě svírá pocit, že to musím zvládnout, protože jsem to slíbila. Tak si dovolím tuhle otázku ponechat bez odpovědi a půjdu zpět k práci na dvou projektech, které ještě tento rok spatří světlo online světa. Máme před sebou obrovský kus práce, ale věřím, že naše fanoušky nezklameme. 

Foto: Anna Turková

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account