224

Petru Mikulcovou dlouhodobě trápily nesnesitelné menstruační bolesti. Prášky na ně nezabíraly a ani sedavý způsob života k jejich řešení zrovna nepřispíval. Petra tak začala hledat, jak se bolestí zbavit přirozenou cestou. „Trvalo mi pět let, než jsem našla to, co mi pomohlo. Za tu dobu jsem prožila 200 dní v bolestech, které mě vyřadily z běžného provozu.  Kdyby už předtím existovala nějaká platforma, kde by ženy sdílely svá řešení, hodně by mi to pomohlo. Sama jsem ji tedy založila,“ popisuje Petra vznik projektu #MámSvéDny.
Jeho cílem je dostat téma bolestivé menstruace mezi co nejvíce žen a postupně naučit celou společnost o tématu mluvit. A samozřejmě hledat různé formy řešení bolestí a společně je sdílet. „Mně konkrétně pomohly speciální cviky a tance, při nichž se uvolňuje pánevní dno, kyčle a boky. Variant, jak na bolesti, je ale spousta. Pomůže třeba i orgasmus, což sice zní jako banalita, ale panuje kolem toho naprosté informační ticho. Mnohé ženy používají různé netradiční techniky, se kterými se ale moc nechlubí. I to chci změnit,“ říká Petra, podle které je celé téma dost bagatelizováno.

Téma se podle ní moc neřeší i proto, že se tváříme jako hrdinky. Právě kvůli tomu chybí tlak, který je tolik potřebný pro systematické řešení. „My ženy prostě nemůžeme podávat stejný pracovní výkon, když nás sužují křeče, můžeme ale naučit společnost si to uvědomit a vytvořit odpovídající podmínky.“
Silné menstruační bolesti každý měsíc vyřadí z provozu 10 – 20 % žen, což jsou jen v České republice stovky tisíc. Petra věří, že když se spojíme, můžeme s tématem opravdu pohnout. Ke spolupráci oslovila psycholožky, gynekoložky i fyzioterapeutky, se kterými chystá řadu článků a videí. Další spolupráce navázala i s osobnostmi od sportovkyň po podnikatelky, které projekt podpoří vlastními zkušenostmi a příběhy. „Chceme přinést třeba i příběhy o tom, jak zvládají menstruaci vrcholové sportovkyně, které musí podat 100% výkon, i když mají své dny. Také připravujeme videa a články s tipy a cviky, jak uvolnit pánevní dno. Když jste menstruující žena, máte se na co těšit,“ vypráví Petra s úsměvem.
V běžném životě je Petra začínající podnikatelkou. Rozjíždí vlastní start-up, se kterým začala už při zaměstnání. „Vždycky jsem si přála podnikat, ale vůbec jsem netušila, jak je to těžké. I přesto mě podnikání a práce na vlastním projektu na pomoc ženám neskutečně naplňuje. I když je fuška budovat všechno od nuly, neumím si představit, že bych to vzdala,“ uzavírá.
 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account