Hudba nás provází po celý život, od útlého dětství až do konce našich dní. Setkat se s ní můžeme v nejrůznějších formách po celém světě a je jedním z nejstarších dorozumívacích prostředků. Její vliv na nás je až neuvěřitelný, dokáže zlepšit náladu, zbavit stresu, uklidnit ale i vyděsit. V některých kulturách s její pomocí přivolávají déšť a v jiných zase obdivují její krásu. Jak je to však s jejími léčivými účinky na naše tělo? To nám přiblížila Jana Čadová, která se muzikoterapii aktivně věnuje již sedm let.
Jana Čadová se dlouhé roky zajímá  o různé techniky působící na fyzické i psychické úrovni. Kromě toho, že se více než 20 let zabývá masážemi za podpory Reiky energie, psychologií, rodinnými konstelacemi, alternativní medicínou a prací s energiemi, využívá ve své práci i muzikoterapii. Potkat se s ní můžete v Relaxačním centru a Zvukových lázních Dajána, které již deset let provozuje se svým manželem Danem Čadou.
Jak nám hudba může pomoci?
Každý člověk je jiný a je důležité pro něj najít ten správný zvuk, který ho začne skutečně regenerovat, harmonizovat, ladit či léčit. Vždyť i v běžné mluvě se říká: ‚Je nějak rozladěný‘.  Všeobecně však platí, že pokud je člověk rozladěný, uspěchaný, nevyrovnaný či dokonce již má nějakou nemoc, měl by vybírat hudbu klidnou, harmonickou, melodickou a relaxační. Na uvolnění napětí, ale třeba skvěle funguje i bubnování a intuitivní tanec.
V Dajáně, ve Zvukových lázních, pracujeme s mnoha muzikoterapeutickými nástroji. Mezi nejpůsobivější patří např. rezonanční lehátko, kterým již před 2500 lety léčil Pythagoras. Dále používáme tibetské mísy, bubny, gongy, sundrumy, didgeridoo, chřestidla, píšťaly, zvonkohry a další. Tyto nástroje se používají každý zvlášť, nebo se kombinují, jak je v dané chvíli pro klienta potřeba.
Má úplně každý hudební žánr či tón na člověka pozitivní účinky?
Pokud má být hudba léčivá, je třeba vybírat takovou, která na nás bude pozitivně působit. Ideální je, když se v ní hraje na muzikoterapeutické nástroje, které jsou v přirozeném ladění. Působením takové “živé hudby” na organismus dochází k celkovému uvolnění a relaxaci. Je to vlastně taková zvuková masáž těla. Díky fyzickému i psychickému uvolnění se postupně rozproudí energie v těle, která pak vyživuje všechny orgány.
Abychom plně využil léčivou sílu hudby, stačí ji jen poslouchat, nebo se do ni musíme nějakým způsobem zapojit (například zpěvem, či hrou na hudební nástroj)?
Oba způsoby mají svůj význam. Muzikoterapeutických směrů je více. Pracuje se s nemocnými lidmi, s dětmi, se seniory… Buď se využívá pasivní muzikoterapie, kde člověk jen poslouchá a relaxuje, nebo aktivní muzikoterapie, kde se společně hraje na nástroje a zpívá. U obou způsobů dochází k uvolnění napětí v těle i mysli.
Mají všechny hudební nástroje stejnou moc?
Pokud se budeme bavit o muzikoterapeutických nástrojích, tak se dá říci, že ano. Ačkoli každý z nich působí jinak a jejich rezonanci můžeme cítit v různých částech těla.
Jak silnou léčivou energii může mít náš hlas?
Hlas je nedílnou součástí muzikoterapie. Je to nejlevnější, nejjednodušší a nejdostupnější nástroj. Je vždy po ruce a dá se použít okamžitě a spolehlivě. Stačí obyčejné lidové písničky, nebo mantry, které působí velmi blahodárně na celý organismus.
Má léčivou sílu pouze hudba a zpěv, nebo i naše slova?
Slovo je velmi silný a mocný nástroj. Může konejšit, uklidnit, povzbudit, ale taky zranit či ublížit. Součástí naší práce je i poradenství. Často pomůže jen poslouchat, mít na lidi čas. Zapojujeme do toho naše zkušenosti z různých přírodních léčebných technik, rodinných konstelací, práce s energií, zdravého životního stylu apod.
Může hudební terapii podstoupit každý?
V podstatě ano. Člověk má přirozenou tendenci, přizpůsobovat se prostředí, ve kterém se nachází. Ve stresovém prostředí se organismus vyčerpává, pod vlivem harmonické hudby se bude cítit dobře a bude regenerovat. Nástroje se musí vybírat pečlivě, podle toho, s jakým klientem se pracuje.

Muzikoterapii využívali v minulosti domorodí léčitelé i šamani v mnoha starověkých kulturách. Změnila se od té doby nějak?
Muzikoterapie vychází mimo jiné i ze zkušeností prastarých léčitelů a šamanů, takže je prověřená tisíciletími a má i vědecky ověřené a nezpochybnitelné výsledky. U nás se ještě moc nevyužívá, ale v některých zemích západní Evropy je už muzikoterapie hrazená zdravotními pojišťovnami. Pracuje se s ní, ale samozřejmě jinak než před tisíci lety v pralese. My se např. zabýváme „muzikofiletikou“, což je poměrně nový nediagnostický směr působící komplexně na celkové zklidnění organismu, uvolnění napětí, rozpuštění stresu a rozproudění energie.
Může nám tedy hudba pomoci vyléčit psychické bloky a jiné šrámy na duši? Dokáže ovlivnit i naše fyzické nemoci?
Ano, pokud terapeut najde vhodné prostředky (nástroje) a klient je otevřen pomoci. Jako u každé jiné metody, záleží na stavu klienta a jeho chuti svou situaci a návyky změnit. Někdy je to během na dlouhou trať, ale dají se tak řešit psychické i fyzické problémy.
Lze pomocí zpěvu překonat různé strachy nebo změnit svůj vztah k sobě?
Rozhodně. Máme spoustu zkušeností s lidmi, kteří chodí na naše semináře, kde zpíváme mantry. Člověk, který nikdy nezpíval, se pomocí jemných technik postupně osměluje a přes tiché pobrukování se rozezpívá, až získá důvěru ke svému hlasu a tím i důvěru sám v sebe. Bývá to důležitý krok k další práci na sobě.
Jak je to například s hudbou v těhotenství, můžeme pomocí ní ovlivnit i naše ještě nenarozené dítě?
Stoprocentně . Nenarozené dítě slyší a vnímá hlasy už od raného stádia těhotenství. Je důležité být v příjemném prostředí, poslouchat klidnou hudbu, zpívat si. Znám to z vlastní zkušenosti. V těhotenství jsem si zpívala a poslouchala jednu konkrétní indiánskou ukolébavku. Dcera po narození u ní nádherně usínala. Doporučujeme těhotným ženám, aby si zpívaly. Ovlivňují tím přirozený běh těhotenství, porod i určitou vyladěnost miminka, nemluvě o jejich propojení. Skvělé jsou i těhotenské hudební relaxace.
Slyšela jsem, že hudba dokáže pozitivně ovlivnit i jiné živé organismy. Máte s tím nějaké osobní zkušenosti?
U zvířat osobní zkušenost nemám, ale květinám se u nás daří dobře. A od kolegů vím, že když působili doma na své zvířecí miláčky, že se jejich zdravotní stav zlepšil.
Provozujete Zvukové lázně. S jakými nejčastějšími problémy se v nich setkáváte a jak taková terapie v lázních probíhá?
V naší muzikofiletické praxi nepracujeme s konkrétními nemocemi a poruchami, ale působíme celostně na tělo, mysl i duši. Základní příčinou a spouštěčem většiny nemocí je dlouhodobý stres a tak se nejčastěji zabýváme uvolňováním napětí, rozpouštěním stresu, zklidněním a celkovou harmonizací organismu.
Nejdříve si s klientem povídáme o jeho situaci a problémech, potom probíhá samotné hraní. Začínáme většinou rezonančním lehátkem, které je nejjemnější a pro většinu lidí nejpřijatelnější. Následně můžeme přidávat další nástroje a techniky. Na závěr probíráme, co se při hraní dělo a jak se klient cítí.

Jak dlouho terapie trvá a je nutné ji opakovat?
Většinou u nás klient stráví hodinu až dvě. Záleží na tom, co potřebuje, v jakém je stavu, jak moc je unavený, vyčerpaný či vyhořelý. Běžné je zpočátku opakovat terapii jednou za čtrnáct dní, potom se mohou intervaly prodlužovat, podle potřeb klienta a vývoje situace. Když je někdo hodně vystresovaný a několik let se nezastavil, tělo i mysl se  uvolňuje pomaleji.
Jak vznikl projekt Dajána?
Hlavně bych chtěla podotknout, že nepracuji sama. Dajánu tvoříme spolu s manželem (Dajána = Dan a Jana), se kterým provozujeme naše Zvukové lázně již deset let. Skvěle se doplňujeme a má to i tu výhodu, že když pracujeme individuálně, může si klient vybrat, jestli chce mě, nebo manžela. Při společném hraní se různé nástroje i naše zpěvy vzájemně prolínají a vyniká propojení mužské a ženské energie. Výsledný efekt je mnohem silnější.
Oba jsme od dětství zpívali, hráli na hudební nástroje a hudba byla součástí našeho života. V dospělosti jsme se věnovali různým činnostem a hlavně masérským technikám a zkoumání zdravého životního stylu. Hodně jsme studovali, prohlubovali teoretické i praktické znalosti a doma nám přibývaly hudební nástroje, až z toho vznikly naše Zvukové lázně. Dnes máme jednu z největších sbírek muzikoterapeutických nástrojů a stále nás baví objevovat další souvislosti a kombinace masáží, muzikoterapie a dalších technik.
Chtěla byste něco vzkázat našim čtenářkám?
Aby se jim v životě dařilo a byly šťastné, zdravé a hravé. A pokud se dařit nebude, aby se nebály vyzkoušet něco nového, co je zároveň velmi staré a ověřené tisíciletou tradicí.  Spousta našich klientů se opakovaně vrací a to je pro nás potvrzení, že to co děláme, má smysl.
Autor: Zdeňka Kudová
Foto: archiv Jany Čadové

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account