Zpověď holky z děcáku: Veronika Kašáková o dětství, kariéře a charitativní práci
Veroniku Kašákovou si mnozí z nás pamatují ze soutěže České Miss. Stále usměvavá Veronika má za sebou hodně složité dětství, které strávila s bratrem v dětském domově. Přesto se dokázala postavit na vlastní nohy, být úspěšná, soběstačná, a hlavně pomáhat potřebným – dětem, které nemají domov. O svém dětství, dospívání, kariéře, a především nadačním fondu se Veronika rozpovídala v následujícím článku.
Veronika Kašáková pochází z Vysoké Peci u Chomutova. Od 4 let tam s bratrem Karlem vyrůstala v dětském domově. V letech 2004–2009 studovala na Střední pedagogické škole v Mostě obor Předškolní a mimoškolní pedagogika. Počátkem roku 2014 napsala autobiografickou knihu Zpověď holky z děcáku.
V roce 2015 dostala ocenění v kategorii dobrý skutek v anketě Osobnost roku Ústeckého kraje. V roce 2016 založila Nadační fond Veroniky Kašákové, který podporuje děti v dětských domovech tak, aby mohly žít plnohodnotný život a byly připraveny na překážky v běžném životě po opuštění dětského domova. Od února 2017 je tváří kosmetické značky Oriflame. Převážně se věnuje NFVK a když zbyde čas, věnuje se stále modelingu.
„Když jsme se s bratrem narodili, byli rodiče velmi mladí. Moje maminka byla také obětí, velmi slabá a bohužel byla závislá na drogách“
Na dětství Veronika vzpomíná ráda, i přestože nevyrůstala v milující rodině. „Svého tatínka si pamatuji až z dětského domova, nicméně nás celé naše dětství navštěvoval,“ popisuje Veronika.
Jak by ona sama popsala život v dětském domově? „Jednoduše řečeno je to jedna velká škola v přírodě, ráda se tam vracím a mám hrozně ráda naše tety. Samozřejmě jsou tam aspekty, které mi velmi chyběly, především mateřská láska, pocit jedinečnosti, individuální péče,“ vzpomíná Veronika a dodává: „Na objetí se stála fronta, protože nás tam bylo hodně. Na druhou stranu musím říci, že to bylo hezké dětství.“
Veronika si nejvíce odpočine meditací, četbou knih, miluje cestování po celé planetě, turistiku a sport. Ráda se dívá na zajímavé filmy, hodně času tráví s rodinou a přítelem.
„Odchod z dětského domova pro mě byl jednou velkou ztrátou hlavně po psychické stránce“
„Neměla jsem se kam vrátit, všechno mi chybělo, ale uvědomovala jsem si to až časem. Proto se náš fond snaží odchod dětem z dětského domova ulehčit,“ říká. A tím se vlastně dostáváme k myšlence věnovat se charitativním akcím. „Uvědomila jsem si, že o životě v domově nikdo ještě veřejně nepromluvil a neporadil nám, jaké to je venku. Napadlo mě tedy, že budu první a napsala knihu, kterou jsem rozeslala do všech dětských domovů v ČR. Protože moje zpověď byla velice otevřená a bylo kolem ní hodně otázek, začali mi pedagogové i děti psát dopisy, na které jsem ani neměla kapacitu odepsat,“ říká Veronika.
„Tak jsem se rozhodla, že všechny dětské domovy navštívím, protože to dětem chci říct osobně.“
Dneska už má Veronika za sebou 61 návštěv. Má nastavenou metodiku od dětských psychologů, terapeutů i koučů, kteří jí pomohli, aby mohla dětem i v tom jednom odpoledni předat co nejvíce.
„V druhém projektu se snažíme dětem dodat odvahu, takže se značkou Oriflame děláme proměny vizáže. Mohou tak pocítit individuální péči. V rámci třetího projektu jsem oslovila několik koučů, mentorů, průvodců. Naši průvodci prošli psychotesty a pohovorem s dětským psychologem panem Radkem Ptáčkem,“ vysvětluje.
Celý projekt Restart je zaměřen na zlepšení vnímání nás samotných a odpoutání se od minulosti. Kouči jsou důkladně proškolení a připravení na práci s dětmi. Cílem je být průvodcem pro dítě, i když brány domova opustí.
„Podporuji se hlavně duševně, a to je nejhezčí make-up v celém vesmíru.“
Má Veronika nějaký „zázračný recept“ na krásu? Na to má jednoduchou odpověď: „Neřešit se tolik a zabývat se spíše vztahem k sobě, nikoliv povrchní krásou, která je pomíjivá.“
(Fotokredit archiv Oriflame a archiv Veroniky Kašákové)