Chcete napsat knihu nebo blog? Naučte se tvůrčí psaní s odborníkem

O plnění snů a tvůrčím psaní bez obalu

Víte, jak má vypadat dobrý text, který budou lidé chtít číst?

Chystáte se napsat knihu? Píšete blog? Tvoříte si jen tak do šuplíku?

Co musí dobrý text/blog/povídka/příběh bezpodmínečně mít?

Kterak popadnout múzu za pačesy a psát tak, že nás budou všichni milovat (a číst)

Jak poznáte, že z vás zřejmě fakt dobrej bloger (ne)bude?

Když mi Klára poprvé řekla, že učí „tvůrčí psaní“, začala jsem přemýšlet, jestli se něco takového dá vůbec naučit. Nezaváhala ani chvilku: „Dá. Je to řemeslo jako každé jiné. Když dodržíš pár pravidel, posune se tvá schopnost psaní na úplně jiný level.“ Že by to bylo až tak jednoduché? Uvidíme! Rozhodla jsem se Kláru Dvořákovou alias Olívii Úžasnou, vyzpovídat více. Už proto, že na začátku března vystoupí v lektorské roli na kurzu tvůrčího psaní v Pracovně ŽENY s.r.o. v Praze a mnohé z vás váhají, jestli kurz splní jejich tajné sny o psaní.

Vezmeme to od začátku:

Co to vlastně je – tvůrčí psaní? Jak se liší od normálního, standardního psaní, které v běžném životě používáme?
Určitě existuje spousta báječných definic, ale myslím, že nejvíce se mi líbí ta o řemesle. Hlavně proto, že jasně říká, že se to může naučit každý. A to je skvělé. Umět psát  – tedy vyjádřit srozumitelně myšlenku psaným slovem – je dnes nutnost pro každého. Nejen pro spisovatele. Píšeme skoro pořád – emaily, zprávy, články, posty na sociální sítě, možná blog, kroniku, deník… Kdo tohle umění ovládá, má velkou výhodu.

Dal by se popsat jakýsi „profil tvůrčího“ spisovatele či pisálka?
Spisovatel je ten, kdo sedí na zadku, píše a píše a píše…;) Ve volném čase čte a čte, aby se poučil od ostatních. Velkou přidanou hodnotou Kurzů tvůrčího psaní Olívie Úžasné je zpětná vazba. Nejen ode mne, ale od celé skupiny. To se vám jinde nestane. Kamarádi vás vždycky pochválí, nebo řeknou „dobrý“. Neuslyšíte: „Tohle bych nedočetla, tady to bylo vtipný, tady jsem se ztratila, tohle zkrať a tohle už je nuda k uzívaní.“ Na kurzu se naučíte konstruktivní kritice i to, jak ji využít pro sebe. Navíc se přestanete stydět. Když jste zvládli tohle, zvládnete už všechno!;) Publikovat znamená, jít s kůží na trh – vždycky.
V kurzu kresby pravou mozkovou hemisférou nám říkali, že se naučí kreslit každý. I ten, kdo nemá talent. Prakticky měli pravdu, dostali do nás techniku a nikdo neodcházel nepoznamenán – ač košatost kresby byla u každého rozdílná. Dá se něco podobného říct o psaní? Naučíš na kurzu psát opravdu každého?
Ano, naučím;) Myslím, že tohle srovnání je velice trefné. Ještě se mi nestalo, že by se někdo na kurzu nezlepšil. Vždycky je tam obrovský posun. Dá se říci, že čím méně umíte, když jdete na kurz, tím větší je to rozdíl na jeho konci;) Zažila jsem na kurzu vystudované novináře, kteří neuměli napsat poutavý příběh. Tenkrát mne to hodně překvapilo. Pak se ukázalo, že to nejdůležitější jim na škole prostě neřekli… A nám na to stačí jediný kurz.;)

A jak dlouho to trvá? Za jak dlouho se člověk může „naučit“ psát?
K velkému posunu vám stačí jeden víkend. Pokročit, osvojit si více „fint“ a zafixovat si správné návyky můžete o druhém víkendu. Jinak je psaní celoživotní práce;)) Bez cvičení z vás mistr nebude, i to je u malování úplně stejné.

Přinese člověku do života absolvování tvůrčího psaní ještě něco jiného než umění psát?
Uvědomíte si, že ve všem kolem nás je příběh. Začnete si více všímat lidských osudů i věcí kolem sebe. Budete přemýšlet, jak byste to převyprávěli čtenářům, vymýšlet, co k tomu vedlo (motivace). Také přestanete mít problém formulovat email nebo zprávu. Více si seřadíte myšlenky a vyzdvihnete, co je důležité. Bohužel také začnete být kritičtější k tomu, jak píší ostatní a začnete odhazovat špatně napsané knihy. Budete vědět, že to, že vás nebaví, není vaše chyba;)) A zároveň oceníte ty dobře napsané.

Foto: Z letošního lednového kurzu na Dobešce, kde Klára školí s Danou Emingerovou
Kurz tvůrčího psaní bude první březnový víkend v Pracovně ŽENY s.r.o.

Co je předpokladem pro to, aby se člověk kurzu zúčastnil?
Kdokoliv, kdo umí česky nebo slovensky a má chuť si tvůrčí psaní zkusit. Může mít obavy, může se stydět a bát se, že nemá talent. S tím si poradíme.;) Oproti jiným kurzům, tenhle vyžaduje domácí přípravu – tj. už na kurz je třeba donést stránku vašeho textu.

Jak kurz zhruba probíhá?
Čteme donesené příspěvky. Mluvíme o proporcích, učíme se psát popis, dialog, háček, zápletku a závěr, prozradíme si finty a techniky, jak posunout děj, mluvíme o cílových skupinách, o tématech literatury, specificích psaní pro internet… Hlavně píšeme a čteme a mluvíme o tom, co se povedlo, nepovedlo a jak to napsat lépe. S tím, jak se učil sloh ve škole, to nemá nic moc společného. Musí vás to bavit. Bez toho by to nešlo. Tak si i hodně „hrajeme“.

Kurzy tvůrčího psaní kromě jednotlivců děláš i pro firmy. Co to může do firemní kultury přinést?
Učit psát ve firmách byl nápad Dany Emingerové – mé učitelky, a musím říci, že skvělý. Máme s tím ty nejlepší zkušenosti. Firmy dnes zaměstnance školí v kdečem, ale psaní je novinka. Výsledky jsou viditelné po pár hodinách a vydrží vám navždy. Zaměstnanci firmu nejčastěji reprezentují svým psaným projevem (emaily, články, sociální sítě, prezentace…), tak proč to nedělat efektivně? Navíc je pro firmy o hodně levnější naučit profíka v oboru psát, než copywritera být profíkem v oboru;)

Co musí dobrý text/blog/povídka/příběh bezpodmínečně mít?
Nápad, gradaci, pointu a sdělení, proč jsem to vůbec psala. Tím se dobrý příběh liší od prázdného tlachání na pavlači. Pokud přidáte překvapení, humor a silné emoce, máte vyhráno. Nic polovičatého čtenáře neuspokojí. Dnes už ani zdarma;)

A naopak – jak poznám, že ze mě dobrej bloger (natož spisovatel) fakt nebude?
Jednoduše! Když nepíšeš;) Kdo nepíše, nebo píše jen do šuplíku a nikomu to neukáže, nemůže být bloger, ani spisovatel. Skvělá zpráva je, že na internetu může zaujmout kdokoliv. Nikdo z nás nemá „patent“ a mnozí již překvapili. Proto se nenechte nikdy odradit. Vždycky si najdete své publikum. Je jen otázkou, jak bude velké. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že je to mravenčí práce a nic nedostanete zadarmo. Jen vám po dvanácti letech práce v nakladatelstvích a téměř třech letech školení tvůrčího psaní, mohu na kurzu pomoci s tím, abyste nedělali zbytečné chyby a našli sebedůvěru to zkusit;)
Díky za rozhovor a na začátku března na kurzu s psavcichtivými na kurzu Tvůrčího psaní s Oliií Úžasnou v Pracovně ŽENY s.r.o. v Karlíně.

Foto: Klára Dvořáková alias Olivie Úžasná: “Co musí mít dobrý text? Nápad, gradaci, pointu a sdělení, proč jsem to vůbec psala. Tím se dobrý příběh liší od prázdného tlachání na pavlači. Pokud přidáte překvapení, humor a silné emoce, máte vyhráno. Nic polovičatého čtenáře neuspokojí. Dnes už ani zdarma.” 

Úvodní foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account