91

Startujeme novou rubriku “Tři otázky pro …”, tentokrát nejen na téma antikoncepce!

Počínaje tímto týdnem startujeme novou rubriku „Tři otázky pro …“

Tentokrát pro vás naše kolegyně Aneta Boučková vyzpovídala lékaře, rodinného terapeuta, lektora akupunktury a sexuologa Vladislava Chválu, zakladatele a vedoucího Střediska komplexní terapie psychosomatických poruch v Liberci.

3 otázky pro Vladislava Chválu:

Jak jde dohromady racionální lékařská profese s akupunkturou, potažmo tradiční čínskou medicínou? 

Přísně vzato – dohromady nejde. Čínská tradice stojí především na filozofii taoismu, důsledně dialektickém a celostním chápání veškeré reality. Proto v konečném důsledku dokáže zacházet s tělem nemocného v určité fázi stonání chytřeji a účinněji, než naše medicína. Ta je naopak účinnější u akutních stavů ohrožujících život a u zhoubných onemocnění, která by čínský lékař nejspíš už ani neléčil. Sloučení obou přístupů se mi daří díky psychosomatické medicíně, která se také zabývá celou složitou situací nemocného člověka v jeho světě, třeba rodině.

Mnoho let pracujete v oblasti vztahů. Jaký vliv mají příběhy druhých na vztah váš a jakou zásadu dodržujete, abyste byl ve svém vztahu šťastný?

Má práce samozřejmě můj vlastní život ovlivňuje, tak jako každá jiná. Když jsem pracoval jako porodník, také to mělo nutně vliv na můj život. Platí to i naopak – osobní život každého lékaře do jeho praxe vstupuje, ať už o tom ví, nebo ne. Naše životy se neliší od životů našich pacientů. Paradoxně je to ale také zdrojem našeho pochopení. A být šťastný? To je přeci jen jeden možný stav v životě. Nejde být pořád šťastný. To by se člověk snad ani nevyvíjel, kdyby byl pořád šťastný. Je třeba být někdy taky nešťastný a projít krizí. A před tím mě naštěstí moje práce nechrání.

V návaznosti na naši nedávnou anketu na téma antikoncepce: doporučil byste jako sexuolog ženám hormonální antikoncepci, nebo od ní spíš zrazujete? 

Hormonální antikoncepce znamenala sexuální revoluci. O tom není pochyb. Možnost rozhodnout se počít dítě, když chci, je bezpochyby velká výhoda. Ale je to rozhodnutí natolik závažné, tím, jak změní celý náš život, že ho mnoho lidí odkládá tak dlouho, až se nakonec stejně rozhodují pod tlakem. Zároveň když každý pohlavní styk byl potenciálně setkáním budoucích rodičů, přistupovali k němu lidé možná s větším respektem. Další věc je fakt, že pod vlivem pilulky si ženy vybírají jiné partnery než bez ní. Mohou pak být překvapeny, s kým to vlastně založily rodinu, když později pilulku vysadí. A to nemluvíme o rozsáhlém vlivu hormonální antikoncepce na celosvětový ekologický systém.  Takže ženy od hormonální antikoncepce neodrazuju, ale netajím se se svými výhradami.  

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account