Ukliďte domácnost s pomocí prostředků, které nejsou toxické a nebudou vás stát skoro nic.

Martina Iblová založila a řídí internetový obchod Organic Beauty (www.organic-beauty.cz) se zaměřením na certifikovanou přírodní a bio kosmetiku, doplňky stravy a eko drogerii. Poradí vám, jak si doma za minimum peněz vyrobit přírodní čisticí prostředky, které zvládnou uklidit všechno a navíc budou stoprocentně bezpečné.

Používání přírodních ekologických čističů není důležité jen pro zdraví vaší rodiny, ale pro zdraví celé planety.

V drogerii kupujeme jednu lahvičku za druhou, je to skvěle vymyšlené. Každá má totiž svůj specifický úkol. Jednu potřebujete na čištění kuchyně, druhou na sporák, potom také něco pro koupelny, zrcadla, záchody. Když to všechno použijete, máte doma pěkně uklizeno. Ale pro jistotu raději otevřete všechna okna. Právě jste se totiž ocitla v toxické pasti!

Pokud je něco cítit jako žíravina, přestože se to snaží schovat za vůni lesa, rozkvetlé louky nebo citrusů, je to pravděpodobně toxické. A pokud to navíc říká, abyste prostředek držela daleko od dětí nebo v případě požití okamžitě vyhledala lékařskou pomoc, mělo by vám to leccos napovědět. Když máte malé děti nebo dokonce mimino, které všude leze a všechno strká do pusinky, je dobré si uvědomit, že pokud vaše přípravy na úklid nejsou k jídlu, nejsou prostě dost bezpečné. Jestliže se vám to moc nezamlouvá nebo vás nebaví, že se vám po úklidu koupelny každou sobotu divně motá hlava, protože jste se právě nadýchala podivných chemických sloučenin, vyzkoušejte čistě přírodní prostředky. S úklidem si hravě poradí a nejspíš je už máte – doma v kuchyni.

Abyste věděla, jak na to, sepsala jsem vám pro inspiraci pár jednoduchých receptů na domácí ekologickou drogerii.

Jemný scrub: smíchejte dohromady asi ¼ šálku soli a ¼ šálku jedlé sody.  Tento jemný prostředek vám pomůže vyčistit všechno od vany až po ledničku.

Čistič na dřevěná prkénka: odstraní snadno nečistoty a zápach z vašeho dřevěného krájecího prkénka. Jednoduše posypejte prkénko solí a nechejte pár minut působit. Použijte navlhčenou houbičku a sůl jakoby vtírejte do prkénka, odstraníte tím zápach i veškeré nečistoty. Dočistit můžete ještě půlkou citrónu.

Citrónový ocet: citrónový ocet je silný čisticí prostředek, který vás zbaví veškeré mastnoty, výborně čistí a krásně voní. Jak ho vyrobit? Jednoduše si skladujte slupky z citrónů, naplňte s nimi zavařovací sklenici a zalijte je bílým octem (vinný ocet), tak aby byly slupky ponořené. Pak nádobu uzavřete a nechte odležet asi 3-4 týdny. Poté vyndejte slupky ze sklenice a obsah přelijte do jakékoliv lahvičky s dávkovačem. S čistým svědomím ho můžete použít kdykoliv a kdekoliv. Buďte kreativní a přidejte třeba kůru z limetky nebo pomeranče, tak svému výrobku dodáte specifickou vůni.

Citrónový čistič pro koupelny: jednoduše posypte suchou vanu jedlou sodou, postačí vám několik hrstek. Rozčtvrťte citron, jednotlivými kousky pak vydrhněte celou vanu. Poté vanu dobře opláchněte.

Praní: na jednu pračku vám postačí zhruba jeden sáček jedlé sody, která velmi snadno rozpouští tuk, zbavuje tak prádlo skvrn, bělí a dezinfikuje, navíc udělá něco pro vaši pračku, protože změkčuje vodu. Citron má také bělicí účinky na prádlo, na jednu pračku stačí  přidat asi sto mililitrů citronové šťávy.

Zašlé skvrny: Citron vás zachrání i v případě zašlých skvrn. Napusťte do lavoru či vany horkou vodu, jestliže to tkanina snese, dokonce můžete být i vroucí, a přidejte citron nebo dva – podle množství prádla a vody – tentokrát ovšem nakrájený na plátky. Nechejte působit několik hodin. Pak znovu vyperte.

Bílý ocet jako aviváž: Pokud chcete své prádlo nejen vydezinfikovat, ale i vybělit a mít ho měkké, stačí mít doma připravený místo obyčejného octa ten bílý (vinný ocet). Jednoduše ho pár lžic přidejte do dávkovače pračky.

Pokud máte doma alergika, je lepší poradit se s odborníkem, zda takto vyprané prádlo nemůže u dětí způsobit alergickou reakci. Přestože se v podstatě jedná o potraviny, neznamená to, že by soda, citron nebo ocet byly vhodné pro všechny.
Více užitečných tipů najdete na webu Organic Beauty www.organic-beauty.cz.

Zdroj foto: Pixabay.co

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account