Jeden z největší hotelů v Praze, Don Giovanni, má od roku 2015 pod taktovkou Markéta Hedejová. A podobně jako vše ladí v Mozartově slavné opeře, pyšní se i zařízení nesoucí její název dokonalou souhrou služeb a komfortu, jež od 4hvězdičkového hotelu očekáváte. Kromě ředitelské pozice však Markéta zastává ještě jednu důležitější úlohu, mateřskou. Jak zvládá sladit chod domácnosti a hotelu? A čím jí tolik učarovalo hotelnictví? Nejen tohle nám prozradila v rozhovoru.
Od dětství jste tíhla k oblasti pohostinství a cestovního ruchu. Čím Vás tolik oslovila?
Řekla bych, že zásadní roli v mojí podstatě hraje potřeba být nápomocná a dělat radost druhým. A to jak plněním každodenních povinností, tak určitě i neočekávaně potěšit ty, kteří jsou mi na blízku. Od útlého dětství mne bavilo organizovat, připravovat se na události v dohledné době a s tím spojené drobnosti, jak druhým pomoci, a ještě je i překvapit. Jsem člověk, který neposedí na místě, a to budu mít zkrátka v genech.Můžete shrnout svou profesní cestu? Jak se dívka z Vysočiny stane ředitelkou jednoho z největších hotelů v Praze?
Určitě jsem o něčem podobném byla přesvědčená už ve chvíli, kdy jsem opouštěla základní školu. Věděla jsem, že v místě svého rodného městečka nemohu a nechci zůstat, protože moje ambice byly vždy velké. I když do této ředitelské úrovně nedosahovaly. Nicméně jsem věděla, že musím jít dál, což částečně naplnila skutečnost, že jsem střední školu navštěvovala v Třebíči. Nejednalo se o nic velkého, ale i takový posun byl pro mě důležitý. Od nástupu na střední školu jsem začala chodit na brigády do motorestu, který patřil tatínkovi mé kamarádky. Trávila jsem tam celé prázdniny a dva měsíce pracovala jako servírka. Bylo to velmi náročné, ale stálo to za to. Dokonce již během prvních prázdnin mne vyhlásili nejlepší brigádnicí. Dostala jsem moc hezkou odměnu a velmi mě to bavilo a potěšilo. Tady už bylo jasné, že další brigády budou hlavně ve službách, tedy pohostinství. Následovaly čtyři roky studia a brigád. Čtvrtý ročník jsem navštěvovala v Náměšti nad Oslavou, kde tehdy fungovala oděvní firma Kras. Jelikož k módě hodně tíhnu, ale neměla jsem možnost ji studovat, našla jsem si v maturitním ročníku v rámci povinné praxe uplatnění právě v tomto oboru. Prošla jsem oddělením výroby a účtárnou, kde mi bylo nabídnuto uplatnění po maturitě. Jednalo se o hodně administrativní práci a vyřizování celních deklarací, přesto to byla skvělá zkušenost a moc dobrý start. Někde uvnitř jsem si ale stále říkala, že je čas posunout se dál, alespoň tedy zase do většího města. Volba padla na Brno, kde mě čekala práce u McDonald´s, což byl do jisté míry velký očistec, na který se ale nezapomíná. Byla to nepřenosná zkušenost. Když pak přišla kamarádka s tím, že její kamarád hledá personál na zimní sezonu do Špindlerova Mlýna do nově otevřené diskotéky a baru, neváhala jsem a šla do toho. Původně mělo jít o jednu zimu a ani jsem si nemyslela, že by mě to nějak profesně posunulo. Zkrátka šlo o to, že změním místo a otevřou se mi třeba zase nové možnosti. A stalo se. Vydržela jsem celou sezonu, ač mi dala neskutečně zabrat. Jelikož jsem neměla hotelovou školu, začátky byly velmi těžké a nikdo mne nešetřil, musela jsem zabojovat, abych se vše kolem provozu naučila. Zvládla sem to, ale po sezoně odešla, protože se jednalo o práci velmi časově náročnou a člověk neměl vůbec čas na sebe. Ve Špindlerově Mlýně jsem ale zůstala jako servírka na jedné boudě, což mi ale dlouho nevydrželo. Jak potřebuji být v pohybu, chybělo mi být v centru dění. Takže kde jsem začala, tam jsem se opět ocitla, jen z diskotéky se mezitím stal 3hvězdičkový hotel, který už tehdy řídil pan Svoboda, majitel dnešního Czech Inn Hotels. Jelikož právě otevírali, nabírali nový personál a já tam začala jako servírka. Během dvou let jsem se pak postupně posouvala přes asistentku manažera restaurace a administrativní podporu až do vedení k panu Svobodovi. Díky němu jsem začala získávat zcela jiný pohled na hotelnictví a byl mi tím nejlepší učitelem manažerských dovedností. Mohla jsem tak být i u založení Czech Inn Hotels.Když jde člověk takto odspodu, tak mu to pak jistě velmi pomůže v momentě, kdy se dostane výš?
Myslím, že je důležité přistupovat obecně k věcem s velkou pokorou a nezapomínat na trpělivost, protože spousta lidí má pocit, že je potupné si tím vším projít. Ale já, jak jsem obecně neposedná, tak jsem ve volném čase byla nápomocna dalším oddělením a kolegům. Pomáhala jsem pokojským při nedostatku personálu, nebo když vypadla recepční, vzala jsem to za ni nebo stála za barem. Na konci zimy jste pak na pokraji sil, všechno vás bolí, ale na druhou stranu jsem ve třiceti byla tam, kam se někteří moji kolegové dostali třeba až za dalších pět let.Co Vám pomohlo nevyhořet, když člověk jede tak dlouho na plný plyn?
Ono se o tom tehdy až tak nemluvilo. Podle mě je to podobné jako s mnohým dalším, kdy se dnes dávají diagnózy snad na vše. Ale když to vezmu zpětně, tak jsem asi do té fáze vyhoření také došla, nebo se k ní přiblížila. Kolikrát jsem vybuchla, že se na vše můžu vykašlat, vyhodila jsem do vzduchu všechny papíry, ať si to dělá někdo jiný. Jenže pak jsem se za hodinu uklidnila, vše si zase posbírala a dodělala. Takže něco tam asi bylo, ale musím říct, že pan Svoboda je neskutečný tahoun a motivátor, takže mi ta práce zkrátka vždy dávala smysl. Tím, že mám děti, tak vidím, jak se dnes nálepkuje. Přiřazují se různé diagnózy a být to za nás, určitě bych se s tou svou neposedností také do některé vešla. Jenže tehdy to nikdo nesledoval a neřešilo se to, člověk si tudíž nic takového nepřipouštěl. Spousta věcí je v hlavě a v momentě, kdy na vás působí společnost, začne vás nahlodávat, jestli s vámi třeba něco není. Pak je vše o vaší vnitřní síle, jestli se tomu poddáte či ne.










Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...