Pokud jste vždycky žili jako já v České republice, je pro vás těžké si představit, že něco takového jako Velikonoce slavíte jinak. Zatímco my v České republice však zdobíme velikonoční vajíčka, pečeme beránka a připravujeme pomlázku, ve světě se tradice slavení a tradic Velikonoc v mnohém liší. 

Velikonoce jsou nejvýznamějším křesťanským svátkem, kdy si lidé po celém světě připomínají ukřižování a zmrtvýchvstání Krista. Počátky velikonočních tradic najdete v dobách pohanských, kdy národy oslavovaly návrat jara, hojnosti a plodnosti. Právě odkud pochází symbol vajíčka. Podle mínění historiků se křesťanské svátky, jako jsou Velikonoce nebo Vánoce, záměrně kryjí s původními pohanskými oslavami. Důvod je prostý – církev chtěla pohanům pomoci se lépe ztotožnit s církevními tradicemi. 

Od Bermud po Izrael – jaké zvyky se pojí s velikonočními svátky v zahraničí: 

Bermudy

Na zámořském území Spojeného království v Atlantiku u jihovýchodního pobřeží Spojených států je oslava Velikonoc spojena s víkendem. Oslavy začínají v pátek takzvaným KiteFestem, který si užívají místní obyvatelé i turisti. Všichni se vydávají do větrnějších částí ostrova, aby zde předvedli své doma vyrobené draky. Ty vynikají různými vzory a geometrickými motivy. Během víkendu se hojně podává grilovaná treska a tradiční pečivo. A o velikonoční neděli se Bermuďané účastí bohoslužeb při východu slunce pořádaných na různých místech po celých ostrovech.

Guatemala

O velikonocích pokrývají obyvatelé Antigui v jižní Guetemale své ulice barevnými koberci a po celý Svatý týden se připravují na průvod, který se uskuteční na Velký pátek. Dlouhé koberce jsou vyrobeny z květin, barevných pilin, ovoce, zeleniny a písku. Často jsou pokryty tradičními uměleckými motivy od náboženství, mayských tradic až po guatemalskou historii.

Filipíny

Filipíny jsou převážně katolická země, a proto je logické, že jejich obyvatelé berou Velikonoce velice vážně. Podle zpravodajského webu DW je každý rok na Velký pátek dokonce několik lidí přibito na kříže, aby uctili Ježíšovo ukřižování. Ačkoliv katolická církev tyto praktiky odsuzuje, je to místní tradice, která přivádí v tomto období do země tisíce turistů.

Mexiko

Velikonoční oslavy v Mexiku se liší podle regionu v rozmezí dvou týdnů: týden před Velikonocemi a týden po nich. Ve velmi zbožných regionech, jako je Taxco, existují fyzické rekonstrukce Svatého týdne, ale většina mexických obyvatel se baví tradicí Upalování Jidášů, při kterém lidé vyrábějí obří Jidáše z papíru a vše korunují velkými ohňostroji. Nechybí velikonoční průvody ve městech nebo návštěva 12 kostelů v rozmezí 12 dnů.

Itálie

Ve Florencii místní slaví 350 let starou velikonoční tradici známou jako Scoppio del Carro neboli „výbuch vozíku“. Lidé v barevných kostýmech z 15. století vedou ulicemi města zdobený vozík plný ohňostrojů a zastaví se před katedrálou Duomo. Arcibiskup z Florencii pak během velikonoční mše zapálí zápasníci, která vede ven k vozíku a zažehne ohňostroj. 

Finsko

Děti v této skandinávské zemi se oblékají jako čarodějnice a čarodějové a s nalíčenými obličeji a šátky kolem hlavy chodí do ulic koledovat o čokoládová vajíčka. S sebou si nesou trsy vrbových proutků zdobených peřím. V některých částech západního Finska lidé na Velikonoční neděli zapalují ohně, což je severská tradice pramenící z přesvědčení, že plameny odhání čarodějnice, které poletují na košťatech mezi Velkým pátkem a Velikonoční nedělí.

Korfu, Řecko

Ráno na Bílou osobu se na řeckém ostrově Korfu koná tradiční „házení hrnců“. Lidé tu vyhazují z oken hrnce, pánve a další hliněné nádobí, které je často naplněné vodou, a rozbíjejí je na tisíc kousků. Někteří říkají, že tento zvyk pochází od Benátčanů, kteří na Nový rok vyhazovali všechny své staré věci z oken. Jiní věří, že házení nádobí nebo květináčů z okna vítá jaro.

Španělsko

Na Zelený čtvrtek se ve středověkém městě Verges ve Španělsku koná tradiční „Dansa de la mort“ neboli „tanec smrti“. Aby se zopakovaly scény z Pašijí, všichni se oblékají do kostýmů kostlivců a pochodují ulicemi. Průvod končí děsivými kostlivci nesoucími bedny s popelem. Strašidelný tanec začíná o půlnoci a pokračuje do časného rána.

Washington

Již více než 130 let hostí Bílý dům na svém jižním trávníku takzvaný Easter Egg Roll. Hlavní atrakcí je koulení barevných vajíček, ale k programu patří k vystoupení mnoha hudebních kapel a různé sportovní aktivity.

Maďarsko

„Polévání“ je oblíbenou maďarskou velikonoční tradicí, jež se v zemi dodržuje na Velikonoční pondělí. Chlapci nejdříve postříkají dívky parfémem a poté vodou, když k tomu dostanou jejich svolení. Tímto také žádají o polibek. Lidé věří v symboliku toho, že voda má čistící, léčivé a plodné účinky.

Izrael

Místní lidé se v Izraeli vydávají stejnou cestou, jakou šel Ježíš v den, kdy byl přibit na kříž. Někteří z účastníků průvodu berou na vědomí jeho bolest onoho osudného dne a nesou s sebou na památku kříž. O velikonoční neděli se mnoho poutníků účastní bohoslužby v Garden Tomb – oblasti, kde se věří, že byl Ježíš pohřben. 

Foto: Shutterstock, archiv

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
5 Komentářů
  1. Lucka Lucka 1 rokem ago

    Nesnáším velikonoce.

  2. Romana Mlynářová 3 roky ago

    Rozmanité 🙂

  3. Zajímavé tradice.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account