Magazín Time zveřejnil pamětní obálku na počet zesnulé královny Alžběty II., jež zemřela ve čtvrtek 8. 9. 2022 ve věku 96 let. Muž, který za fotografií této ikonické panovnice stojí, není nikdo jiný než Sir Cecil Beaton – britský módní, portrétní a válečný fotograf, jehož jméno je s Jejím Veličenstvem spojeno už dávno před jejím usednutím na trůn.

Foto: se souhlasem Time

Kdo byl Cecil Beaton?

S nadsázkou řečeno rozhodně jeden z mála mužů, kteří měli tu možnost „poroučet“ anglické královně. Magazín Time si jeho fotografii na obálku vybral záměrně, protože měl dlouhou historii fotografování královské rodiny. S královnou Alžbětou II. ho navíc pojilo dlouholeté přátelství. Rodák z londýnského Hampsteadu byl anglický módní a portrétní fotograf, ale také scénograf a kostýmní výtvarník. Ve své kariéře byl trojnásobným držitelem ocenění Oscar, z toho dvě ocenění získal za dnes již legendární film My Fair Lady, kde se postaral o celkové výtvarné řešení a kostýmy. Byl ale také čtyřnásobným držitelem prestižní divadelní ceny Tony. Před jeho objektivem pózovala i Audrey Hepburn, Greta Garbo nebo Marylin Monroe. 

Foto: se souhlasem Museum Kampa

Beaton byl známý především svou prací se světlem, výzdobou místnosti a častým využitým neotřelých interiérů. Zároveň byl renesančním umělcem, který se kromě fotografie věnoval také kresbě a psaní článků či reportáží. V roce 1972 byl pasován na rytíře. O dva roky později jej postihla mozková mrtvice, po které trvale ochrnul na pravou stranu těla. Naučil se ale psát a kreslit levou rukou a používal upravený fotoaparát. Zemřel v roce v lednu 1980 ve svém domě Reddish House ve Wiltshire ve věku 76 let. 

Přítel a dokumentarista

Ve skutečnosti jeho přátelství s královnou Alžbětou II. začalo už v době, kdy byla dítětem. Cecil byl poprvé pozván královnou Alžbětou I. aby kolem roku 1939 vyfotografoval celou královskou rodinu. Podle magazínu Time si fotograf, jakmile se mu dostalo tak vážené pocty, zapsal do svého deníku následující: „Když si mě královna vybrala, abych jí fotil, udělala odvážnou věc. Je nepředstavitelné, že by mě její předchůdce zavolal – moje práce byla stále považována za revoluční a nekonvenční.“ Nakonec Cecil Beaton fotil i korunovaci královny Alžběty II. a narození všech čtyř jejich dětí, krále Charlese III., princezny Anna, prince Andrewa a prince Edwarda. 

Foto: se souhlasem Museum Kampa

Magazín Time uvedl následující článek o nedávno zesnulé královně s dovětkem: „Obrázek na obálce tohoto vydání označuje poslední fotografii královny Alžběty II., kterou Beaton pořídil v létě 1968, když jí bylo 42 let. Královna na něm má admirálův lodní plášť na modrém pozadí a fotografie je samo o sobě nadčasová a jednoduchá. Beaton tehdy vytvořil sadu portrétů, ke kterým patřil i tento, a jeho posláním bylo stvořit něco trvalého. 

Na obálce je Beatonova fotografie ohraničena stříbrným okrajem, což je pro Time vzácný jev. Magazín se jen zřídka odchýlí od svého ikonického černého okraje. Naposledy časopis použil stříbrný okraj na obálce jednotlivce v roce 2008, kdy byl prezidentem Spojených států jmenován Barack Obama.“

Foto: se souhlasem Museum Kampa

V České republice se díky Museu Kampa poprvé veřejnosti v roce 2018 představila komplexní sbírka umění britského fotografa Cecila Beatona, jež dokumentoval soukromé okamžiky královské rodiny i klíčové osobnosti světové kultury a politiky. K vidění byli jeho slavné portréty pro časopisy Vogue a Vanity Fair i fotografie, které vytvořil během druhé světové války v pozici válečného fotografa pro britské ministerstvo informací. Výstava proběhla ve spolupráci s National Portrait Gallery v Londýně. 

Foto: se souhlasem Time, Museum Kampa

Zdroj: Wikipedia Commons, Museum Kampa, Time

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
1 Komentář
  1. Byla to krásná žena, od útlého mládí až do smrti.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account